Optimistická tvář epidemie. Koronavirus donutil Čínu posílit propagandu

  • 149
Čínská vláda je zoufalá ze stoupajícího počtu nakažených novým koronavirem, jenž se přes veškerá opatření nedaří zastavit. Sáhla proto k osvědčeným metodám a opět posílila propagandu a cenzuru, které v posledních týdnech netradičně utlumila. Cílem je odstranit z internetu negativní komentáře a ukázat epidemii v pozitivním světle.

Dron s kamerou se v provincii Chu-nan vznáší těsně nad hlavou starší ženy, která se na přístroj zmateně dívá. „Ano, teto. Toto je dron, který na tebe mluví. Neměla bys venku chodit bez roušky. Raději se rychle vrať domů a pořádně si umyj ruce,“ line se z reproduktoru dronu, který ženu dál pronásleduje.

Mohlo by se zdát, že tato scéna pochází z akčního filmu, ale jde o propagandistické video, které odvysílala čínská státní televize. Dron na dalších záběrech zamíří k mužům hrajícím u venkovního stolu mahjong. „Nedívejte se na mě, přestaňte hrát a vraťte se domů,“ nakáže jim.

Protože se čínským úřadům nedaří efektivně zakročit proti šířící se nákaze koronaviru, jenž má na svědomí už více než tisíc lidských životů, tak se podle listu The New York Times (NYT) snaží alespoň opět posílit kontrolu nad informacemi.

Jedním ze stěžejních bodů čínské propagandy se stala nová nemocnice s tisícovkou lůžek ve Wu-chanu, kterou dělníci vybudovali za deset dní. Snahu státních médií, která stavbu popisují jako nevídaný úspěch, ale minulý týden zkazil jeden z dělníků, který uvnitř natočil video a umístil ho na sociální sítě.

Dron lidem na ulici připomíná, jak se mají chovat zodpovědně:

Uživatelé začali pod videem okamžitě diskutovat o tom, že budova opatřená mřížemi připomíná víc nepropustné vězení než nemocnici. Pozornost vzbudila také okénka ve dveřích pokojů, kterými personál podává pacientům jídlo. Dveře lze navíc otevírat jen zvenku, což podle lidí evokuje vězeňskou celu.

Čína už nechce dál poslouchat kritiku, nařídila pozitivní narativ

Přestože čínská vláda šíření podobných kritických reakcí krátce tolerovala, nyní se rozhodla zakročit. Čínský prezident Si Ťin-pching minulý týden na setkání politbyra komunistické strany uvedl, že země vede „všelidovou válku“ a zdůraznil význam nutnosti „vedení veřejného mínění“.

Wu-chanská nemocnice připomíná vězení. Čínská televize tvrdí opak:

Podle prezidenta má „propaganda posloužit v boji proti epidemii a ukázat jednotného ducha a sounáležitost čínského lidu“. Čínská státní média začala proto po jeho vystoupení zdůrazňovat pozitivní příběhy o koronaviru. Řada zahraničních novinářů si naopak stěžuje na strohé informace a omezování.

Čínský lékař odhalil tutlání epidemie SARS, nyní ho drží v domácím vězení

Na čínských sociálních sítích se také okamžitě začali činit cenzoři, kteří mažou texty kritizující pomalou reakci vlády nebo dožadující se svobody slova. Z internetu mizí podle NYT také články o nedostatku zdravotních pomůcek či nepřipravenosti čínského zdravotnictví. 

I když má nyní informování o nákaze v Číně pozitivní narativ, podle CNN se státní média už tolik nesoustředí na téma společného úsilí, ale přesunula se k příběhům o jedincích, kteří se snaží podkopat týmovou snahu udržet lidi v bezpečí a šíří koronavirus svou nezodpovědností.

Lidé v karanténě na propagandistických snímcích tančí a cvičí:

Čína hledá obětní beránky

Tento pomyslný hon na čarodějnice podle odborníků slouží k upozadění nesčetných selhání státu s cílem svalit vinu na jednotlivé občany a sem tam na nějakého úředníka. Příkladem je vyslání protikorupčních úředníků do Wu-chanu okamžitě po veřejně propírané smrti mladého lékaře Li Wen-lianga.

Čínský prezident se v posledních týdnech netradičně držel v ústraní. Až v pondělí poprvé navštívil personál pekingské nemocnice pečující o nemocné. Na sobě měl ochranou roušku a nikdo se ho nesměl dotýkat. Podle BBC se tím Si chce opět prezentovat jako muž v čele vládní reakce na nastalou krizi.

Čína ve středu oznámila, že na svém území v úterý zaznamenalanejméně nových případů nákazy od konce ledna. Celkem se koronavirem v Číně dosud nakazilo 44 653 lidí. Většina obětí i nakažených pochází z provincie Chu-pej, kde leží i nejhůře zasažené město Wu-chan, které je ohniskem epidemie.

Čína dokončila stavbu nemocnice ve Wu-chanu: 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video