Čína obsadila Tchaj-wan

- Čína obsadila Tchaj-wan, a nikdo si toho nevšiml. Invaze byla tichá a nenásilná, odehrála se totiž ve virtuálním prostoru. Internetová firma China.com, kterou zčásti vlastní státní tisková agentura Nová Čína, si tajně podle německého deníku Süddeutsche Zeitung zajistila práva na jméno domény Taiwan.com.
Rozhořčení na Tchaj-wanu je velké. Na vládu v Tchaj-peji dotírá 240 profesorů a poslanců, aby od amerického soudu získala zpět práva na jméno své země. V tomto kole zvítězil Peking.

Podle novin v Tchaj- peji a v Hongkongu zuří kybernetická válka. V době, kdy je slyšet válečnickou rétoriku Pekingu, pořádají se manévry a jsou vystaveny na odiv rakety ze skutečné oceli, svádějí na internetu bitvu čínští a tchajwanští hackeři. Nepříteli jsou do sítě ukládány výzvy k boji a urážky. I když neteče krev, protivníci to myslí smrtelně vážně.

První udeřil 8. srpna hacker z čínské provincie Chu-nan, který webovou stránku tchajwanské vlády opatřil heslem: "Tchaj- wan bude navždy neoddělitelnou součástí Číny." Následovaly útoky na stránku tchajwanského Národního shromáždění. Náhle se tam objevila státní vlajka lidové republiky a slogan "Je pouze jedna Čína".

Protiúder na sebe nedal dlouho čekat. Ministerstvo železnic a ministerstvo vnitra v Pekingu se staly prvními oběťmi hackerů z ostrova. "Tchaj-wan bude vždy OD-dělitelnou součástí Číny," zdravily pak jejich internetové stránky návštěvníky.

Tchajwanci nezůstali u pouhých rčení. Hudební databanky hrály v čínských počítačích tchajwanskou státní hymnu. Vetřelci nejen zablokovali vědeckou a technologickou webovou stránku čínské provincie Šan-si heslem "Dobuďte pevninu!", ale ozdobili ji také otáčející se hlavou comicsové kočičky "Hello Kitty", oblíbené na Tchaj-wanu.

Pro tchajwanské hackery bylo věcí cti ukázat, kdo je v síti pánem. V sázce byla pověst Tchaj-wanu jako počítačové kovárny Asie. Byl to tchajwanský softwarový kutil Čen Jing-chau, který v dubnu světu daroval počítačový virus Černobyl, a poslal tak do počítačového pekla 60 miliónů počítačů.

Nyní se hackeři na Tchaj-wanu těší nečekaně z nového image: místo zločinných šílenců jsou lidoví hrdinové. Jejich akce zatím slouží jen propagandistické válce a obveselení publika. Na Tchaj-wanu se vede diskuse o tom, zda počítačovým sítím hrozí skutečné nebezpečí.

Ministerstvo obrany v Tchaj-peji soudí, že ano: před několika týdny založilo komisi pro vedení informační války. Jistý činitel tvrdí, že čínská armáda již v roce 1997 nacvičovala, jak by počítačovými viry ochromit rozhlas a vojenské spojení. Komentátor listu Taipei Times dokonce napsal: "Tchajwanští informační policisté nemají žádnou šanci proti jednotkám lidové osvobozenecké armády pro informační válku."

Mnozí ale přece jen nevěří na nikdy nedoložené scénáře, v nichž nepřátelské viry ochromují elektrárny a hlavní stany ozbrojených sil. Armáda má kromě toho vlastní, od internetu izolované sítě.

Nesporné je, že vojsko v lidové republice, frustrované technologickou převahou USA, hledá nové, nekonvenční způsoby vedení války. Dva vysoce postavení armádní činitelé letos navrhli ve své knize "neomezenou válku". "Je to válka, která překonává všechny hranice a omezení. Nabývá nevojenských i vojenských podob, je to válka na mnoha frontách. Je to válka budoucnosti," napsali.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video