Litva povolila Tchaj-wanu zastupitelský úřad, vyvolala tím diplomatický spor s Čínou. (18. listopadu 2021) | foto: Profimedia.cz

Litevci nesouhlasí s tvrdým vládním postojem vůči Číně, ukázal průzkum

  • 48
Většina Litevců vnímá velmi negativně tvrdý postoj tamní vlády vůči Číně. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu zadaného litevským ministerstvem zahraničí. Čína a Litva jsou nyní ve vážném diplomatickém sporu kvůli Tchaj-wanu. Vilnius si stěžuje na obchodní blokaci, Peking obvinění odmítá.

Průzkum uskutečněný 10 až 18 prosince se tázal respondentů na jejich názor na litevskou politiku vůči Číně. Jen 1 procento respondentů ji vnímalo „velmi“ pozitivně, dvanáct procent pak „pozitivně“.

Většina (37 procent) obyvatel pobaltské země hodnotí postoj vlády, která mimo jiné kritizuje Čínu kvůli údajnému porušování práv ujgurské minority, negativně, neboť se obávají ekonomických důsledků této kritiky. Jednadvacet procent respondentů jej hodnotí dokonce „velmi negativně“, píše portál The South China Morning Post

Co se týče celkové zahraničí politiky, Vilnius má důvěru třiceti procent respondentů, zatímco 47 procent říká, že vládě nevěří.

Spor mezi Čínou a Litvou se rozhořel poté, co Litva povolilaTchaj-wanu zřídit ve Vilniusu zastupitelský úřad. Peking totiž považuje ostrov za své území, a tak krok Litvy hodnotí jako porušení politiky „jedné Číny“. Litva tvrdí, že tuto linii stále respektuje.

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis však výsledky průzkumu zkritizoval. Podle něj byly otázky špatně formulované. „Pravděpodobně bych se zeptal, zda Litva by měla podporovat a souhlasit s aspiracemi taiwanského lidu na to být nazýváni Tchajwanci, namísto otázek o litevské politice vůči Číně,“ řekl podle stanice LRT.

Usmiřte se s Čínou. Němci varují Litvu před zavřením podniků

Výsledky průzkumu přichází na veřejnost jen krátce poté, co litevský prezident Gitanas Nausėda otevření tchajwanského zastupitelského úřadu označil za chybu. Tchaj-wan v jiných zemích běžně používá pro označení úřadu jméno metropole Tchaj-pej, a tak se snaží vyhnout sporu s Čínou. Prezident si postěžoval, že s ním krok nikdo nekonzultovat, nicméně čínské kroky považuje za útok na jednoho ze členů EU.

Komentář z Číny

Veřejné mínění obyvatel pobaltského státu zaujalo či čínská média. Ve své názorové rubrice provládní list Global Times spekuluje o tom, že vláda průzkumem testovala veřejné mínění ohledně „špatné a nákladné čínské politiky“ a zkoumala způsoby ukončení nekonfliktní konfrontace. „Výsledky průzkumu by mohly posloužit jako záminka pro opravu litevského kurzu vůči Číně.“

Landsbergis ale odmítá, že by Vilnius jakkoli hodlal změnit kurz. „Litva de facto nikdy nezměnila svou čínskou politiku. To Čína se rozhodla uskutečňovat opatření proti Litvě a Evropské unii,“ prohlásil ve středu. „Taková je skutečnost.“

Roztržka kvůli Tchaj-wanu nebere konce. Litva sporu s Čínou lituje, ale neustoupí

Litva nyní obviňuje Čínu, že blokuje veškerý dovoz z pobaltské země. Podle některých zpráv Peking vyvíjí i nátlak na evropské podniky, aby přestaly používat komponenty vyrobené právě v Litvě. Čína kritiku odmítá.

Litevské republice vyjádřil podporu Tchaj-wan. Ostrov slíbilzemi poskytnout investiční fondy ve výši 200 milionů dolarů a úvěrové půjčky ve výši jedné miliardy dolarů. Global Times varuje, že vzhledem k prohlubující ekonomické spolupráci mezi EU a Čínou má Peking dostatečně silný „diplomatický vliv“, aby zabránil jakýmkoliv výhodám, které by tyto investice mohly přinést.

List tvrdí, že na prohlubování diplomatického sporu mají zájem také Spojené státy. Podle něj Washington chce vehnat EU do konfrontace s Čínou a tím podlomit vztahy mezi Pekingem a Bruselem. Spojené státy oficiálně vyjádřily ve sporu Litvě podporu. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video