Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien naznačil, že koronavirus do...

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien naznačil, že koronavirus do čínského Wu-chanu, kde vypukla epidemie, zavedla americká armáda. (5. března 2020) | foto: Profimedia.cz

Voják podřezávající chlapce. Čína odmítá omluvu Austrálii za upravenou fotku

  • 122
Olej do ohně napjatých vztahů mezi Čínou a Austrálií přilil mluvčí informačního oddělení čínského ministerstva zahraničí, když zveřejnil tweet s upravenou fotografií, na které australský voják podřezává afghánského chlapce. Austrálii snímek velmi pobouřil a požaduje omluvu. Peking kontruje tím, že prvně by se měla Austrálie omluvit Afghánistánu.

Hoch stojí na vlajce, která připomíná kousky puzzle. Částečně ji překrývá australská vlajka, jež je jako rubáš ovinuta kolem tvarů připomínajících lidská těla. Chlapec drží jehňátko a za ním je usmívající se australský voják. V ruce má nůž, přiložený k jeho hrdlu. „Neboj. Přišli jsme vám přinést mír,“ stojí pod obrázkem.

Karikaturu zveřejnil na svém oficiálním twitterovém účtu mluvčí informačního oddělení čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien. „Šokován vraždou afghánských civilistů a vězňů australskými vojáky. Silně odsuzujeme takové činy a vyzýváme (úřady), aby (viníky) učinily odpovědnými,“ okomentoval karikaturu.

Mluvčí čínské diplomacie jasně narážel na vyšetřovací zprávu, podle níž pětadvacet australských vojáků v letech 2009 až 2013 nezákonně zabilo devětatřicet afghánských vojáků a civilistů. Šéf australských obranných sil Angus Campbell připustil existenci věrohodných důkazů.

Čao je znám jako ohnivý obhájce kroků Číny, jenž se často nediplomaticky a nevybíravě vyjadřuje na adresu ostatních států. USA například osočil, že do jeho země přivlekly koronavirus. Současná kauza podle něj zase ukazuje na „pokrytectví lidských práv a svobod, které tyto západní země neustále skandují“.

Tweet silně rozhněval australského premiéra Scotta Morrisona. „Čínská vláda by se za tento příspěvek měla stydět. Ponižuje ji v očích světa,“ prohlásil. Příspěvek označil za „opravdu nechutný, hluboce urážlivý a naprosto nehorázný“. Čínu vyzval k omluvě. Austrálie zároveň požaduje po Twitteru, aby tweet stáhl jako „falešnou zprávu“.

Autor karikatury, umělec Fu Yu, Morrisona zkritizoval. „Měl by vynaložit méně úsilí na odsuzování uměleckých děl založených na faktech a vyvíjení nátlaku na umělce, který je obyčejný a pochází z cizí země,“ tvrdí muž, jenž sám sebe označuje za „vlčího válečníka“. Termín odkazuje na propagandistický čínský snímek o vlastenecké, hrdinné jednotce čínské armády.

Podle listu The Sydney Morning Post se jedná o doposud nejsilnější komentář australského premiéra k čínským kritickým poznámkám k Austrálii. Morrison přiznal, že mezi Čínou a Austrálií „nepochybně“ existuje napětí. „Tohle není způsob, jak to řešit,“ dodal.

V Afghánistánu jsme zabili desítky civilistů, přiznal šéf australské armády

Čína se však omlouvat nehodlá. „Znamená silná reakce australské strany na osobní tweet mého kolegy, že bezohledné zabíjení nevinných afghánských civilistů je oprávněné, zatímco odsouzení takových zločinů je nepřiměřené?“ řekla podle čínské stanice CGTN nadřízená Čao Li-ťiena, mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing.

Podle mluvčí se Austrálie nechová „dospěle a racionálně“. „To, co by australská vláda měla udělat, je se hluboce zamyslet, postavit vrahy před soud a formálně se omluvit afghánskému lidu.“

Čínská ambasáda v Austrálii osočila vládu, že se snaží odvrátit pozornost veřejnosti od „strašlivých zvěrstev některých australských vojáků“ a namísto toho obvinit Čínu ze „zhoršení bilaterálních vztahů“. „Může dojít k dalšímu pokusu o podněcování domácího nacionalismu,“ uvedla ambasáda v prohlášení.

Pokud z Číny uděláte nepřítele, bude vaším nepřítelem

Čínské velvyslanectví už předtím vyjádřilo vůči Austrálii nelibost. Podle australských médií ambasáda „vědomě“ nechala „uniknout“ dokument s čtrnácti stížnostmi na australskou „otravu bilaterálních vztahů“.

„Čína je naštvaná. Pokud z Číny uděláte svého nepřítele, Čína bude vaším nepřítelem,“ uvedl k uveřejněnému dokumentu jeden ze zaměstnanců ambasády.

Zaplaťte za pandemii. Čína čelí kritice světa, Austrálie žádá vyšetřování

Pekingu se silně nelíbil požadavek Canberry na transparentní mezinárodní vyšetřování původu a způsobu šíření koronaviru. Vadí mu též zprávy australských médiích o údajném pronásledování a „genocidě“ muslimské minority Ujgurů. Za další problematické body považuje Čína australský podezíravý postoj k společnosti Huawei nebo k nárokům Pekingu na Jihočínské moře. Austrálie dlouhodobě s obavami sleduje mocenské ambice asijského obra v Tichomoří.

Čínská média opakovaně naznačují, že australské vedení je jen loutkou v rukách Washingtonu. Oficiální list propagačního oddělení čínské komunistické strany China Daily v květnu uveřejnil karikaturu Austrálie jako sluhy amerického Dona Quijota, který na příkaz svého pána bláhově útočí na oslu na čínský větrný mlýn.

Hněv komunistického státu už pociťují některá australská hospodářská odvětví. Peking od soboty uvalil cla až do výše 212 procent na australská vína. Již předtím Čína uvalila cla na ječmen, která narostla až na osmdesát procent. Též přestala odebírat maso z australských farem, pozastavila i dodávky humrů. Kroky odůvodňuje ochranou čínských farmářů a vinařů, podle analytiků se ale jedná o jasné známky odvety.

Nekupujte australské zboží, vyzvala občany Čína. Zvýšila také cla na ječmen

Omezení z čínské strany jsou pro Austrálii velmi bolestivá, protože asijský obr je její největší ekonomický partner. „Ekonomická závislost Austrálie na Číně se nezmění,“ říká k pokusům Canberry o diverzifikaci ekonomiky bývalý australský velvyslanec v Číně Geoff Raby. „My potřebujeme Čínu více, než oni potřebují nás.“

Ke kauze se vyjádřily i další státy. Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová se postavila na stranu Austrálie a vyjádření mluvčího čínského ministerstva zahraničí odsoudila. Naopak Rusko vyjádřilo pochybnosti nad „oficiální linií Canberry o ochraně o světového řádu založeného na pravidlech“. Rusko a Čína jsou opakovaně obviňovány z porušování lidských práv.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video