Chorvatské volby po vyhrocené kampani vyhrála proevropská vládní strana HDZ

  • 11
Chorvatské parlamentní volby vyhrála středopravá vládní strana Chorvatské demokratické společenství (HDZ) premiéra Andreje Plenkoviče, která získala 61 křesel ve 151členném parlamentu. Opoziční koalice neformálně vedená prezidentem Zoranem Milanovičem a jeho Sociálnědemokratickou stranou (SDP) bude mít 42 křesel.

Podle čtvrtečních informací chorvatských médií to vyplývá z průběžných výsledků po sečtení téměř 98 procent volebních okrsků. K volbám přišlo téměř 62 procent voličů. Plenković prohlásil, že již ve čtvrtek chce začít hledat v novém parlamentu podporu pro svou další vládu.

Proevropské HDZ si po vyhrocené kampani mezi Plenkovičem a Milanovičem sice o šest mandátů pohoršilo ve srovnání s posledními volbami z roku 2020, i tak ale bude hlavním uchazečem o sestavení vlády.

„HDZ vyhrálo parlamentní volby potřetí v řadě. Již zítra (ve čtvrtek) vykročíme vstříc formování parlamentní většiny s cílem sestavit vládu,“ prohlásil v noci na čtvrtek během vrcholícího sčítání výsledků Plenković.

Souboj premiéra s prezidentem. Chorvaté volí parlament, obchody zavřely

Ucházet se teoreticky může o podporu menších stran, které skončily daleko za SD. Třetí nejsilnější politickou silou bude po volbách národně-konzervativní až krajně pravicové Vlastenecké hnutí (DP) se 14 mandáty. Pravicově populistický Most získal 11 křesel a levicově-zelená strana Můžeme bude mít deset poslanců.

Výsledek může přinést nestabilitu

Nejednoznačný výsledek voleb může podle Reuters předznamenat období politické nestability s tím, jak se obě velké strany budou snažit uzavřít koalice s menšími uskupeními s vyhraněnými politickými postoji.

Rozhodující silou pro sestavení vlády by se tak mohlo stát právě Vlastenecké hnutí, které ovšem předem nedeklarovalo, kterou stranu – pokud vůbec nějakou – po volbách podpoří.

Hlasování bylo také považováno za test popularity Plenkoviče a jeho HDZ, která dominuje chorvatské politice už od vyhlášení nezávislosti na hroutící se federativní Jugoslávii v roce 1991. Výsledek voleb může ovlivnit zásadní politické směřování země, včetně toho, jak chorvatská vláda vnímá konflikt na Ukrajině a své vztahy s Evropskou unií, jejímž členem je Chorvatsko od roku 2013, píše Reuters. Plenković Ukrajinu podporuje, opozice nikoli.

Chorvatský prezident nesmí kandidovat na premiéra. Odstoupit chtěl až potom

Plenković, často označovaný za zdrženlivého politika, je už nyní nejdéle vládnoucím premiérem samostatného Chorvatska, v čele vlády stojí od října 2016. Pod jeho vedením se původně výrazně nacionalistické HDZ prezentuje jako umírněná proevropská strana a záruka politické stability v zemi. Za posledních osm let Chorvatsko mimo jiné vstoupilo do schengenského prostoru a přijalo euro, musí se ale vyrovnávat s výraznou závislostí hospodářství na turistice, jež vytváří asi pětinu HDP.

Mnozí lidé už jsou však z vládní HDZ unaveni a četné skandály, včetně jmenování státního zástupce známého svými vazbami na osoby zapojené do korupčních afér, mohou oslabit úsilí této strany o sestavení vládní většiny, píše Reuters. Plenković jakákoli pochybení popírá.

Opoziční SDP doufala v lepší výsledek, řekl její lídr Pedja Grbin. „Ještě to neskončilo. Čekají nás dny, týdny a možná i měsíce jednání, která vyústí ve změnu, jež z Chorvatska udělá lepší místo k životu. Už zítra (dnes) zahájíme jednání,“ prohlásil Grbin.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video