Cestovní kanceláře stahují klienty z Tuniska. Vrací se i desítky Čechů

  15:36aktualizováno  28. června 15:20
Evropské cestovní kanceláře začaly po pátečním teroristickém útoku v Sousse evakuovat tisíce svých klientů z Tuniska. O dřívější návrat domů má zájem zhruba 40 Čechů. Do Česka se ale zatím vrátila pouze jedna rodina. Ambasády evropských zemí apelují na osobní odpovědnost turistů. Lidé by neměli cestovat po Tunisku osamoceně.

Slovensko se rozhodlo vyslat do Tuniska vládní speciál, který by měl přivézt až 160 Slováků. Jedná se však spíš o výjimku, což potvrdil i český velvyslanec v Tunisku Jiří Doležel.

„Na schůzce velvyslanců jsem položil otázku, zda se budou vysílat speciální letadla. Odpověď byla negativní. Velvyslanci z Německa a Velké Británie na to reagovali slovy, že nejde o extrémně mimořádnou situaci, která by si vyžadovala tento krok. Teď je ta zodpovědnost za turisty na tour operátorech,“ uvedl Doležel pro iDNES.cz.

V Tunisku je momentálně kolem tří tisíc českých turistů. Mluvčí Asociace cestovních kanceláří Jan Papež odhadl, že zájem o návrat má maximálně čtyřicet z nich. Česko tedy pravděpodobně nevyšle vlastní vládní speciál. S tím souhlasí i cestovní kanceláře.

Česká turistka ze Súsy tvrdí, že ze skupiny asi 40 Čechů některým končí zájezd v úterý a části až později. „Ale ty lidi tady do úterka zůstat nechtějí, ty tady nechtějí být ani do zítra, prostě my chceme domů co nejdřív, hned,“ řekla. 

Zástupce české diplomacie podle ní vydal doporučení, aby bylo posláno speciální letadlo, ale vzhledem k výše zmíněnému reakci evropských ambasád je to nepravděpodobné. Lidé by tak spíš měli odlétat postupně, jak se objeví volná místa v letadlech.

Český velvyslanec stále nemá informaci o tom, že by byl některý z Čechů zraněný, nebo byl mezi mrtvými. Upozornil, že tuniské úřady komunikují nekoordinovaně, a je proto těžké vše ověřovat.

„V hlavním městě Tunisu probíhá identifikace obětí. Těla tam byla převezena v nočních hodinách ze Sousse. Stále to není dokončené, zbývá zhruba deset těl,“ uvedl velvyslanec.

Přímo do Sousse zamířil pracovník ambasády, který se má sejít s představiteli cestovních kanceláří i se samotnými turisty.

Cestovní kanceláře nabízejí změnu destinace

Kanceláře Blue Style, Firo-tour, CK Fischer i Exim Tours uvedly, že nabízí bezplatnou výměnu destinace.

Fotogalerie

„Navýšili jsme kapacity v Řecku, Turecku a Egyptě. Hromadné žádosti o takovou změnu ale neevidujeme. Žádosti o změnu destinace se týkají zájezdů na tuniskou pevninu, nikoliv na populární ostrov Djerba,“ upozornila obchodní ředitelka Blue Style Lenka Berberi.

„Pokud mají klienti zájem, tak je možný návrat plné částky,“ uvedla mluvčí Firo-tour Eva Němečková. Podle ní se ale zatím žádný takový klient nevyskytl.

Stejně se zachová také CK Fischer. „Tunisko je jedna z nejlevnějších destinací, lidé zájezdy kupují v předprodejích například i s možností pobytu dětí zdarma, a najednou si mají vybrat v nabídce za trochu jiné ceny, ve většině případů vyšší,“ popsal situaci mluvčí CK Fischer Jan Osúch.

„Osmdesát procent našich klientů nachází alternativu. Těm ostatním nabízíme vrácení peněz. Nechceme je nutit do připlácení, pokud si to nemohou dovolit,“ dodal Osúch v sobotu odpoledne.

Některé cestovní kanceláře svým klientům nabízejí bezplatnou výměnu hotelu za ubytování v letoviscích Monastir nebo Hammamet. To je případ například společnosti Ulysses, která úplné zrušení zájezdů do Tuniska umožňuje pouze v případě, že klient uhradí storno poplatek ve výši 75 procent z celkové částky. Ne všichni turisté ale s podobným přístupem souhlasí.

„Do Tuniska mám s dcerou odletět v pondělí, po pátečních tragických událostech se snažím domluvit s cestovní kanceláří na změně destinace kdekoli v rámci bezpečné Evropy,“ uvedla jedna z klientek společnosti, která si nepřála uvést své jméno.

Takovou možnost ji prý ale nakonec nikdo nenabídl, obdržela pouze e-mail s informacemi o výši případného odstupného. „Jak se zdá, nemám na výběr než buď oželet peníze za zaplacený zájezd a zůstat v bezpečí doma, nebo riskovat zdraví, popřípadě život můj i mé dcery,“ dodala.

Ambasády apelují na větší osobní zodpovědnost turistů

Během sobotního dopoledne se v Tunisku sešli diplomaté evropských zemí. „Vyměnili jsme si informace o našich občanech. Zajímalo náš, kdo byl zraněn a kolik bylo mrtvých. Za druhé jsme se dohodli na dalších doporučeních turistům,“ dodal Doležel.

Ambasády Francie, Velké Británie a Německa apelují na větší osobní zodpovědnost turistů, kteří jsou v zemi, nebo se chystají přicestovat. Lidé by si měli všímat svého okolí a vyhýbat se místům s velkou koncentrací osob. Turisté se také nemají pouštět do individuálního cestování po Tunisku.

Nejvíce turistů se z Tuniska vrací do Velké Británie. Cestovní kanceláře vypravily deset letadel a chtějí během dne přepravit až tisíce svých klientů. V zemi je na dovolené asi 20 000 občanů Spojeného království. Ve městě Sousse pobývalo asi 2500 Britů.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Mistryně kompromisů, shrnují média roli nové předsedkyně Evropské komise

Summit EU navrhl do čela Evropské komise německou ministryni obrany Ursulu von...

Budoucí předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová bude muset ve své nové funkci hledat kompromisy a stavět...

Na ebolu už v Kongu zemřelo téměř 1700 lidí, WHO uklidňuje okolní svět

Lékaři v Kongu očkují obyvatele ve městě Goma proti ebole. (17. července 2019)

Světová zdravotnická organizace (WHO) označila výskyt eboly v Kongu za mimořádnou událost světového dosahu. To může...

Vezl minerálku, ale pil alkohol. Český řidič kamionu havaroval na Slovensku

Ilustrační snímek

Opilý český řidič kamionu havaroval v úterý odpoledne na slovenské dálnici D1 na západě země. Policisté mu v dechu...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz