Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas v sobotu promluvil v Německu na neonacistickém srazu Fest der Völker. | foto: Soňa Lechnerová, iDNES.cz

Český politik řečnil na srazu evropských neonacistů

  • 500
Více než tisíc neonacistů z celé Evropy si dalo sraz 120 kilometrů od česko-německých hranic. V durynském městečku Altenburg na akci Fest der Völker promluvil také předseda krajně pravicové Dělnické strany Tomáš Vandas. Podpořilo ho kolem stovky extremistů z Čech.

Tomáš Vandas ve svém sobotním projevu "upozornil na problémy dnešní Evropy a zdůraznil, že minulost nás nesmí rozdělovat, naopak budoucnost nás - nacionalisty všech evropských zemí - musí spojit".

Politolog Miroslav Mareš, donedávna soudní znalec v oboru extremismus, nabádá voliče, aby před krajskými volbami zbystřili. "Je jasný signál, že Vandas Dělnickou stranu přivedl do neonacistického prostředí," řekl iDNES.cz.

Propojení DS (řádně zaregistrované ministerstvem vnitra) s neonacisty bedlivě sleduje i policie. Upozorňuje na upevňování kontaktů českých extremistů se zahraničními, především s německými a slovenskými. - čtěte Do vedení Dělnické strany byli zvoleni lidé spjatí s neonacisty

Langer: Další kapka...
Podle odborníka na extremismus Ondřeje Cakla patří Fest der Völker k nejvýznamnějším evropským neonacistickým shromážděním. Ministr vnitra Ivan Langer uvedl v SMS zprávě pro iDNES.cz, že Vandasova cesta do Durynska je "další kapkou" k rozpuštění této strany.

Fest der Völker 2008

Akce svým názvem odkazuje na jeden z dílů dokumentu německé režisérky Leni Riefenstahlové z roku 1938 o berlínské olympiádě. Přehlídka národů (Fest der Völker) v jejím podání je i přehlídkou nacismu a pohlavárů Třetí říše.

Bílá slova, bílý rock, bílá síla
Vandas v Německu vystoupil vedle známých postav evropského neonacistického hnutí Stephena "Swini" Swinfena z Velké Británie, Jürgena Riegera z Německa, Švýcara Adriana Segessenmanna nebo Bulhara Asena Krasteva. Politické projevy se střídaly s hudební produkcí skupin, které jsou napojeny na neonacistické hnutí Blood&Honour.

Průběh neonacistického odpoledne se snažily narušit skupiny antifašistů. Na pomoc si vzali bubny, do nichž mocně tloukli, aby přehlušili hudební produkci "white power music". Celkem se jich kolem pevných plotů a policejních kordonů rozprostřelo na dva tisíce. K vážným potyčkám ale kvůli masivnímu nasazení policejních sil nedošlo.

Fest der Völker 2008

Fotografka iDNES.cz Soňa Lechnerová, která vnikla do přísně střeženého areálu, popisuje průběh Fest der Völker: "Celou dobu jsme měli přidělenou ochranku, jakéhosi neonacistu. Kontroloval každý snímek, který jsem udělala. Zakazoval mi fotit návštěvníky akce, nesměla jsem přibližovat detaily. Uvnitř jsem mohla být jen hodinu."

Od KSČM k Národnímu odporu
Je zajímavé sledovat, jaký názorový veletoč předseda Dělnické strany za poslední tři roky absolvoval. Zatímco před třemi lety varoval před rozmachem "sudeťáctví" v Česku, dnes do německého příhraničí jezdí upevňovat vazby mezi evropskými nacionalisty.

Co by asi jeho noví kamarádi z neonacistického prostředí řekli na projev ze září 2004 v Chebu, kde na shromáždění Klubu českého pohraničí sudetským Němcům spílal a zarputile obhajoval jejich poválečný odsun?

"Jak asi musí být v duši pamětníkům Mnichova, zabírání českého pohraničí a protektorátu, když slyší výzvy k omluvě a odškodnění sudeťáků? "promlouval tehdy Vandas k sympatizantům KSČM.

"Jaký mohou mít pocit, když se v Praze otevřela kancelář sudetoněmeckého landsmanšaftu a z viníků se najednou stávají oběti?" zamýšlel se tehdy levicový politik.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video