Lidé se na Žofíně loučí s Karlem Gottem. (11. října 2019)

Lidé se na Žofíně loučí s Karlem Gottem. (11. října 2019) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Výjimečný stav v Praze, píší Němci o loučení s Gottem. Rakev každý neuvidí

  • 57
Praha je ve výjimečném stavu, hlásí o posledním rozloučení s Karlem Gottem saská stanice MDR. Kilometrovou frontu na nábřeží Vltavy vytvořili ti, kteří se mu přišli na Žofín poklonit, informuje týdeník Der Spiegel. Všichni se ale možná k rakvi nedostanou, varuje televize ARD.

„Jeho písně trefily mnoho lidí do srdce,“ začal svůj článek Der Spiegel. Dodal, že tisíce fanoušků se u Žofína shromáždily už za úsvitu. Týdeník oznámil, že u Gottovy rakve pokryté bílými květy drží vojáci čestnou stráž. Upozornil, že klanícím se fanouškům často tečou slzy. „Strávili jsme s ním celý život,“ citoval list nejmenovaného staršího muže z Příbrami. 

Veřejnoprávní ARD informovala, že na rozloučení patrně přijede i mnoho Němců. Celkem se očekává až 300 000 lidí. ARD ale varuje, že z kapacitních důvodů zřejmě bude moci kolem rakve projít asi „jen několik desítek tisíc“ fanoušků. Žofín se uzavře ve 22:00. 

„Město je vzhůru nohama,“ uvedla o Praze soukromá televize RTL. Žofín označila za „pompézní“. Ke článku přidala video s nadpisem „Pohnutý život Karla Gotta“. 

Veřejnoprávní MDR si všímá, že rakev je zpřístupněna na Žofíně, kde Gott několikrát vystoupil a ještě v lednu tam na plese půl hodiny zpíval naživo. Doplňuje, že v okolí je přes 100 policistů a neupřesněný počet záchranářů a spolupracovníků Červeného kříže. Připomíná, že do Prahy vypravily zvláštní vlaky jak státní České dráhy, tak soukromý dopravce Regiojet. 

„Země ztratila nejen svou po desetiletí nejoblíbenější hvězdu, ale také národní symbol, garanta stálosti – statusem srovnatelného s královnou v Británii,“ míní MDR.

Češi se loučí se svou královnou Alžbětou, píší v zahraničí o Žofínu

Týdeník Die Zeit upozornil, že sál s rakví ozvučují Gottovy písně a to i ty v němčině jako Tausend Fenster (Tisíc oken). List dal prostor 49leté Daniele Kozákové, která řekla, že jí a její rodině přinesla Gottova tvorba mnoho radosti a za to mu chce na Žofíně poděkovat. 

Die Zeit si všímá i přítomnosti nejmladší generace, konkrétně 13letých pražských školaček Elišky a Amálky, které se zapsaly do kondolenčních knih. 

Týdeník zároveň zmínil, že rozhodnutí vlády pohřbít Gotta se státními poctami všichni neschvalují. Připomněl kritiku „jezuity“ Tomáše Halíka, který označil Gotta za hvězdu socialistického zábavního průmyslu a jeho uctívání za urážku „skutečných hrdinů“ hnutí za občanská práva před rokem 1989. 

Mladá Němka pohnutím nemohla odpovědět novináři

Německo-francouzská kulturní televize Arte uvedla, že Gott v Česku získal kultovní status. „Velký okruh věrných fanoušků“ má i v Německu, doplnila. Stanice na Žofíně požádala o komentář mladou Berlíňanku. „Omlouvám se, nemohu,“ odpověděla a propukla v slzy. 

Na pietu přijeli i cizinci. Gott byl součástí mého života, vypráví Němka

Ojediněle musí pořadatelé fanoušky napomínat, aby si v sále s rakví nedělali selfie, upozornil deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Zmínil také pozdvižení, které vyvolal ministr dopravy Vladimír Kremlík. Ten využil služební vůz, aby se vyhnul frontě, což odsoudil premiér Andrej Babiš. 

Deník Bild zveřejnil fotku mladé plačící fanynky v tričku s Gottem. A také snímky rakve, fronty a lidí píšících do kondolenčních knih. List jako jiná německá média připomíná, že pohřeb se koná v sobotu spolu se zádušní mší pro zvané v katedrále svatého Víta.

O loučení informovaly dále třeba stanice Deutsche Welle, veřejnoprávní televize ZDF, veřejnoprávní rozhlas Deutschlandfunk, deníky Süddeutsche Zeitung a Die Welt či magazíny Focus a Stern


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video