Bushova válka proti terorismu dohonila Obamu

  10:03aktualizováno  10:03
Válka proti terorismu dohonila amerického prezidenta. Po celý první rok v úřadu se Barack Obama snažil napravit dědictví Bushovy politiky, nyní se také musí reagovat na útok, ač zmařený, proti USA. "Válka proti teroru", kterou začal jeho předchůdce George Bush, se tak stala jeho vlastní válkou, napsala agentura DPA.

Šéf Bílého domu Barack Obama | foto: AP

"Proveďme důležité změny. Pojďme diskutovat o tom, jak můžeme co nejlépe chránit zemi, kterou milujeme," řekl prezident a dodal, že národ je podle něj ve válce proti rozvětvené síti.

Republikáni mohou podle DPA cítit určité zadostiučinění, vždyť amerického šéfa státu dlouhodobě kritizují, a to především někdejší viceprezident Dick Cheney, že popírá "válku proti teroru" a že staví zemi do nejistoty, když s ohledem na lidská práva ruší opatření Bushovy vlády.

Válka v Iráku je skoro u konce, mnoho se nezměnilo

Válka v Iráku je téměř u konce, ale teroristické nebezpečí nezmizelo. V Afghánistánu bojuje více amerických jednotek, než tomu bylo kdy předtím, a konflikt se rozšířil přes hranice do Pákistánu.

Al-Kajda Američany nenechala dlouho v sedle a navíc se teď zaměřuje na Jemen a kruh se uzavírá. V rodné zemi svého otce spřádal šéf Al-Kajdy Usáma bin Ládin plány proti Západu a na jihu Arabského poloostrova nalezl své útočiště. Řada jeho bojovníků z vyprahlé země pochází.

V této arabské zemi byly USA již vícekrát napadeny. Při útoku na válečnou loď USS Cole v adenském přístavu v říjnu před deseti lety zahynulo sedmnáct námořníků. V září 2008 si atentát na americkou ambasádu vyžádala šestnáct lidských životů.

V Jemenu také nalezl útočiště fanatický kazatel pocházející z USA Anwar al-Awlaki. Ten si údajně vyměnil několik e-mailů s americkým majorem Nídalem Malikem Hasanem, který v listopadu zabíjel v texaské základně Fort Hood. - Střelec z Fort Hood chodil do stejné mešity jako teroristé z 11. září

Duchovní vůdce z kontroverzní mešity Dar al-Hidžráh v Great Falls ve Virginii byl prý také ve spojení s předpokládaným nigerijským teroristou Umarem Faroukem Abdul Mutallabem, který se na Boží hod pokusil zničit boeing letící do amerického Detroitu.

Kdyby se útok na Boží hod podvedl, USA by se zásahu v Jemenu nevyhnuly

Řada expertů se shoduje: Kdyby Nigerijec s útokem na americké letadlo při přistání v Detroitu uspěl, mohl by se Obama otevřeného zásahu v této nestabilní arabské zemi (Jemenu) sotva vyhnout. Podobně jako v Pákistánu se nemusí Washington zdržovat s tamější vládou, která si zase musí před arabským světem udržet tvář. To znamená tichou intervenci.

Podle amerických médií zaujímá americká armáda v boji jemenské vlády proti povstalcům už dlouho hlavní roli. Poslední údery na domnělé pozice Al-Kajdy v Jemenu se proto konaly pod vedením USA. Jemenská vláda je přitom pouze podporuje.

Podle televize CNN se v současné době jemenští a američtí představitelé radí, jaké cíle by mohly být vhodné pro odvetné údery. Od útoků z 11. září 2001 křižují Adenským zálivem v rámci operace Trvalá svoboda nejmodernější americké výzvědné lodě, aby zabránily přepravě teroristů a zbraní mezi Jemenem a přinejmenším stejně tak nestabilním Somálskem.

Teroristická válka se rozhořela v zemích Afrického rohu

Právě tam, v Africkém rohu, teroristická válka začala. Sestřelením amerického vrtulníku Black Hawk a šokujícím televizním záběrům mrtvých amerických vojáků, jejichž těla vláčeli extrémisté ulicemi Mogadiša, se před téměř sedmnácti lety podařilo Somálcům Američany ze země vyhnat. Odtud také pochází dvanáct let staré ničivé útoky na americká velvyslanectví v Keni a Tanzanii.

Od té doby se pravidelně objevují plány zahrnout region do hledáčku protiteroristického tažení, jenže kvůli soustředění se na Irák a Afghánistán k tomu podle DPA nezůstal žádný prostor.

VĚZNI Z GUANTÁNAMA MÍŘÍ DO JEMENU

Dvanáct vězňů se vrací do Afghánistánu a Jemenu

A tento problém nyní bude muset prezident Obama řešit, už kvůli sporné základně Guantánamo, kterou slíbil uzavřít v co nejbližší době. Řada jejích vězňů totiž pochází z Jemenu a nejméně šest by se mělo vrátit do své vlasti.

"Je nezodpovědné tyto vězně poslat zpět do Jemenu," varoval nezávislý konzervativní senátor Joe Lieberman. "Budou odtamtud proti nám opět bojovat." Obamův expert na terorismus z ministerstva pro vnitřní bezpečnost John Brennan je jiného názoru. "Tyto plány dokončíme," řekl. "Učiníme tak vhodným způsobem ve správný čas."

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Další z rubriky

Spojené státy obvinily Assange z dalších trestných činů, včetně spiknutí

Fotka Juliana Assange, kterou drží jeho stoupenec na demonstraci v Londýně. (1....

Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange z dalších téměř dvou desítek...

Le Penová neuspěla s odvoláním. Musí vrátit miliony ze zneužitých náhrad

Předsedkyně francouzské strany Národní sdružení Marine Le Penová (23. května...

Předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová musí vrátit Evropskému parlamentu 300 000 eur (7,7...

S nezávislostí si kvůli brexitu pohrává i Wales. Podpora mírně stoupá

Do ulic Londýna vyšly desítky tisíc lidí. Někteří z nich nesouhlasí s tím, že...

Nezávislý stát Wales? Donedávna nemyslitelné úvahy způsobil dnes už klasický motiv: brexit. „Pokud neproběhne druhé...

Najdete na iDNES.cz