Bush zahájil kampaň nadávkou

Republikánský kandidát na prezidenta USA George W.Bush nazval v pondělí na předvolebním setkání v Naperville u Chicaga v domnění, že jsou vypnuté mikrofony, přítomného novináře prvotřídním kreténem. Hned na startu se mu tak podařilo ztratit cenné body. Bushovy pozice jsou přitom v předvolebním maratonu s demokratickým protikandidátem Alem Gorem vyrovnané. A kdo přebere žezlo v Bílém domě, ovlivní každý detail.

Texaský guvernér, jehož základním proklamovaným kamenem předvolebních slibů je vnést do politiky slušnost a důstojnost, se dopustil značného faux pas. "Tamhle je Adam Clymer, ten prvotřídní kretén z New York Times," sdělil Bush Dickovi Cheneymu, který stál po jeho boku. Cheney, kandidát na viceprezidenta v Bushově kabinetu, na to odvětil, "Jo, to jo, pořádnej."

Jejich slova okamžitě vyvolala paniku v Bushově týmu, který se snažil minimalizovat jejich dopad. Bushova tisková mluvčí Karen Hughes ujišťovala, že zašeptaná poznámka byla určena pouze pro Cheneyho a nebyla zamýšlena pro širokou veřejnost. Guvernér tak údajně reagoval na sérii Clymerových článků ve známém listu, které považoval vůči sobě za nespravedlivé.

"Pozdě bycha honit"
"Lituji, že jsem tu poznámku pronesl a lituji, že všichni slyšeli, co jsem řekl, " kál se Bush. Vyřčená slova ale už nešla vzít zpět a jako sněhová koule se valila Amerikou.

Po příjezdu Bushova týmu do Allentownu v Pensylvánii byl Cheney dotázán, jestli součástí jejich volební kampaně teď budou nadávky. "K tomu nemám co říci. Guvernér sdělil poznámku mně, soukromě," hájil Cheney svého šéfa.

Na Bushovo přešlápnutí také rychle zareagoval tým jeho demokratického soka Al Gorea. "Vysoce si vážíme všech členů čtvrtého stavu (novinářů) a věříme, že by měli být součástí každodenního demokratického procesu," prohlásil Goreův mluvčí Chris Lehane.

Bush a Gore se pustili se vší vervou do předvolební kampaně
Prezidentská volební kampaň začíná v Americe tradičně na Svátek práce, který vždy připadá na první pondělí v měsíci září.

Demokratický tandem Gore-Lieberman rozjel svoji kampaň v neděli odpoledne. Davům shromážděným v Louisville Gore slíbil zvýšení minimální mzdy, snížení daní z příjmu pro střední vrstvy, rozšíření zdravotní péče, posílení důchodů, modernizaci škol a udržení rozjeté ekonomiky. "Jste se mnou?," zeptal se Gore. "Ano," zahřímal jednohlasně dav.

Během nepřetržitého 27 hodinového volebního výletu toho Gore s Liebermanem stihli víc než dost. Lámali chleba s dělníky na stavbě ve Philadelphii, pozdravili se s pracovníky továrny General Motors a zaměstnanci nemocnice ve Flintu v Michiganu a nakonec posnídali s požárníky v Tampě na Floridě.

Gore, těšící se podpoře hlavních odborů v zemi, prohlásil: "Tímto workatonem chceme uctít pracující lidi v této zemi. Tyto volby jsou o vás a vy jste ti, kvůli komu se slaví Svátek práce." "Na svátek práce chtějí lidé vědět, co se skutečně děje. Chtějí slyšet jasné věci a a ne osobní urážky," narážel Gore na Bushovo přešlápnutí.

I Bush vzal útokem Michigan, ale také Illinois. Jsou to totiž státy, které jsou bohaté na nezávislé voliče, kteří mohou rozhodným způsobem nakonec obrátit karty. Bush vehementně obhajoval svůj štědrý plán na snížení daní o 1,3 bilionů dolarů. V jednu chvíli   symbolicky podal jednomu člověku v zástupu dolarovou bankovku, aby tím dal najevo, že i obyčejní lidé budou mít prospěch ze 4 bilionů dolarů v rozpočtu navíc, které by se měly, jak Bush věří, nakumulovat za příštích deset let.

Bushův náskok se vypařuje
Poté, co Bush udržoval přes měsíc před Gorem náskok, jsou nyní podle pozorovatelů jsou šance obou rivalů značně vyrovnané. Podle průzkumu veřejného mínění zveřejněného nedávno v časopise Newsweek texaský guvernér dokonce pokulhává za svým soupeřem o celých deset procent.

Oba tábory jsou si dobře vědomy faktu, který historie jednoznačně potvrzuje, že ten, kdo  vede na Svátek práce, to většinou dotáhl do Bílého domu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video