Britská vláda odtajnila dokumenty o UFO. Létalo i nad stadionem Chelsea

  11:26aktualizováno  11:26
Má fotbalový klub Chelsea fanoušky i mezi mimozemšťany? Vyloučeno to zcela není. Mezi nově odtajněnými dokumenty o neidentifikovaných létajících objektech, které zveřejnilo britské ministerstvo obrany na internetu, je i hlášení o UFO nad stadionem londýnského klubu.

UFO nad Knutsfordem v hrabství Cheshire | foto: nationalarchives.gov.uk

Za posledních dvacet let byly podle ministerstva obrany spatřeny nad územím Británie tisíce UFO. Víc než šest tisíc stran zpráv z let 1994 až 2000 obsahujících svědectví o záhadných objektech ve vzduchu postupně zvěřeňuje ministerstvo obrany na webové stránce National Archives, kde budou měsíc ke stažení.

V případě stadionu Chelsea na Stamford Bridge nahlásil záhadný objekt policista 10. března 1999. Popsal, jak viděl jasná žlutá světla pohybující se neslyšně nad hřištěm, měnící se postupně v objekt s diamantovou strukturou.

Nacionále svědků a dalších osobní informace jsou v dokumentech většinou začerněny. Kromě popisu obsahují dokumenty i obrázky UFO, jak je namalovali svědci. Některým se podařilo jejich pozorování zachytit i na kameru. Jedno hlášení popisuje výskyt UFO i nad domem bývalého ministra vnitra Michaela Howarda.

Zveřejnění odtajněných dokumentů je pokračováním projektu, kdy britské ministerstvo obrany hodlá během tří let zveřejnit podstatnou část záznamů o UFO (viz předchozí článek o UFO).

Obrázek objektu, jak ho namaloval v roce 1993 pasažér letu z Londýna do Hongkongu

Obrázek objektu, jak ho namaloval v roce 1993 pasažér letu z Londýna do Hongkongu

V dokumentech nejsou jen zprávy o pozorováních od roku 1994. Nově zveřejněn byl i dopis někdejšího činitele ministerstva obrany Ralpha Noyese, v němž svědčí, jak na utajované projekci ministerstva v roce 1970 zhlédl film o UFO natočený letci RAF v roce 1956.

V dokumentech je rovněž zmínka o britském premiérovi ze 40. a 50. let Winstonu Churchillovi, jak se podivoval nad záhadnými "létajícími talíři" a požádal své ministry o důkladnou zprávu. V tehdejší odpovědi premiérovi bylo uvedeno, že jde buď o astronomický či meteorologický jev, nerozpoznání běžného letounu, optické či psychické iluze či o záměrnou mystifikaci.

Odtajněný dokument britského ministerstva obrany

Odtajněný dokument britského ministerstva obrany

Experti si od nově odtajněných dokumentů slibují, že ukáží, jak se představa UFO v průběhu let měnila v souvislosti ze změnou tvarů reálných či chystaných letadel. Zatímco zprávy z posledních let často popisují UFO jako velký, černý a trojúhelníkový objekt se světly na okrajích, předchozí zprávy ze 40. a 50. let hovořily spíše o talířích či discích.

"V roce 1950 se očekávalo, že vývoj technologie směřuje k oválnému vzdušnému plavidlu," řekl zpravodajskému serveru BBC David Clarke, autor publikací o UFO. "V období, které zahrnují nově zveřejněné dokumenty, už byly představy lidí ovlivněné novými revolučními letouny jako například americká špionážní letadla typu "stealth", zprávami o superutajovaném vývoji nadzvukového bombardéru Aurora, a tvary, které se objevily ve filmech typu Akta X či Den nezávislosti."

Jedna z ilustrací "superutajovaného letounu" Aurora

Jedna z ilustrací "superutajovaného letounu" Aurora

"Je nemožné dát to, o čem lidé čtou a co vidí v kinech, do přímé souvislosti s jejich pozorováním, ale vývoj zpráv o UFO naznačuje, že lidé mohou být nejnovějším technologickým pokrokem ovlivněni," dodal Clarke.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Islám v pařížské MHD. Řidič nevpustil do autobusu ženu v minisukni

Autobus MHD v Paříži

„Napřed se pořádně obleč!“ zasyčel od volantu řidič s hustým vousem na zkoprnělou ženu, která v noční Paříži čekala...

Další z rubriky

Autobus s turisty v Egyptě zasáhla exploze. Nejméně 16 lidí bylo zraněno

Bombový útok na autobus se zahraničními turisty na předměstí Káhiry. Nejméně 16...

Nejméně 16 zahraničních turistů bylo zraněno při explozi, která zasáhla turistický autobus blízko pyramid v Gíze v...

U znásilnění a incestu potraty povolit. Alabamský zákon je přísný i na Trumpa

Americký prezident Donald Trump nastupuje do vrtulníku (12. ledna 2019)

Americký prezident Donald Trump na twitteru uvedl, že potrat by měl být povolený v případě znásilnění nebo incestu....

Maskovaní ozbrojenci v Brazílii vtrhli do baru, postříleli jedenáct lidí

Brazilští policisté hlídkují před nemocnicí, kam byl převezen pobodaný Jair...

Šest žen a pět mužů zemřelo v neděli odpoledne po útoku skupiny ozbrojenců v baru v severobrazilském městě Belém....

Najdete na iDNES.cz