(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Britští diplomaté kvůli brexitu více pijí, vládní vinný sklep se tenčí

  • 33
Přes sto let starý vinný sklep britské vlády byl letos během vypjatých jednání o brexitové dohodě opět „plně vytížen“, napsal deník The Times. Údaje zveřejněné ministerstvem zahraničí, které sklep spravuje, totiž ukázaly, že konzumace vína z vládní zásobárny v roce 2018 vzrostla oproti minulému roku o pětinu.

Celkem se vypilo 3935 lahví vína a tvrdého alkoholu. Vládní vinný sklep je chudší mimo jiné o 20 lahví Château Grand-Puy-Lacoste ročník 1990, které se prodává za 150 liber (asi 4300 korun) za lahev. 

„Výroční zpráva (ministerstva zahraničí) ale bohužel neupřesňuje, kdo kterou lahev vypil,“ konstatoval deník. Dokument podle něj stejně tak neuvádí, že ke zvýšené spotřebě přispěly rozhovory o odchodu Spojeného království z Evropské unie. „Vyšší konzumaci místo toho připisuje nízké spotřebě v předchozím roce a letošnímu setkání hlav Společenství (Commonwealthu),“ napsal The Times. 

Vyšší spotřeba vína ovšem podle listu nejde na rozdíl od ostatních výdajů souvisejících s brexitem na vrub daňových poplatníků, neboť vládní sklep je finančně soběstačný. Od roku 2012 získává peníze na nové přírůstky prodejem vzácných vín. 

Některá nově zakoupená vína jsou tak určená k okamžitému vypití, zatímco jiná budou ve vládním sklípku zrát a později budou se ziskem prodána. Vína ve vládním sklepě, který se nachází v suterénu rezidence Lancaster House, nyní mají hodnotu asi 3,2 milionu liber (přes 91 milionů korun). 

Britský bulvární deník The Daily Mail napsal, že ze servírovaných lahví bylo 57 procent vína z Anglie a Walesu. Bývalý ministr zahraničí a podporovatel brexitu Boris Johnson údajně nazýval domácí víno brexitovým džusem a nadšeně jej podával během svého působení v úřadě. Na stoly během různých jednání se však dostával i koňak, gin a whisky. 

Obsah sklepa byl využíván i dávno před brexitem. Napomáhal také k hladkému chodu diplomacie během dvou světových válek i v období konce britského impéria. Po vypuknutí druhé světové války uložili Britové do sklepa zabavená vína z německé ambasády, připomněl list Daily Express. 

Deník Financial Times v září 2016 uvedl, že vlastní vinný sklep má i Evropská unie. Tehdy prý čítal 42 tisíc lahví vína, koňaku i jiných lihovin. Londýn si v rámci brexitu hodlá nárokovat svůj podíl i z tohoto majetku, dodal list. Podle něj by Británie mohla legitimně chtít kolem pět tisíc lahví vína a 250 lahví lihovin. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video