Ruské letouny Su-27 zachycené britskými stíhači nad Baltem

Ruské letouny Su-27 zachycené britskými stíhači nad Baltem | foto: RAF

Ruský pilot se snažil sestřelit britský letoun. Myslel si, že má povolení

  • 362
Incident ze září minulého roku, kdy ruský pilot vystřelil na britský průzkumný letoun, nebyl způsoben „technickou závadou“, jak tvrdila Moskva. Pilot cíleně vystřelil poté, co špatně pochopil rozkazy z radarové stanice, vyplývá podle stanice BBC z odposlechů ruských stíhaček.

Dne 29. září loňského roku prováděl britský průzkumný letoun RC-135 Rivet Joint rutinní hlídku nad Černým mořem, když jej začaly sledovat dva ruské bojové letouny Su-27. Jedna ze stíhaček mimo viditelný dosah britské posádky vypustila střelu. Britský letoun dokončil hlídkový let a vrátil se zpět na základnu.

Rusko uvedlo, že se jednalo o důsledek technické závady. Britský ministr obrany Ben Wallace vysvětlení Moskvy přijal, i když incident označil za nebezpečný. Nová zjištění BBC ovšem ukazují, že pilot ruského letounu vystřelil vědomě.

Britské letadlo podle tří západních obranných činitelů zaznamenalo komunikaci ruských stíhaček. Z ní vyplývá, že jeden z pilotů si myslel, že dostal povolení na RC-135 Rivet Joint zaútočit.

Stalo se tak poté, co obdržel nejednoznačný povel od ruské pozemní radarové stanice. „Máte cíl,“ sdělila pilotům.

Ruská stíhačka vypustila raketu u britského letounu. Chyba, tvrdí Moskva

Podle západních činitelů nejednoznačný jazyk ukazuje na vysokou míru neprofesionalismu ruské armády. NATO používá velmi přesný jazyk, když komunikuje s piloty ohledně povolení střílet.

První pilot vystřelil na britský letoun raketu, která jej ale špatně zaměřila. Podle BBC to nebyla závada, ale Rus jednoduše minul.

Druhý pilot nevystřelil. Naopak začal svému parťákovi okamžitě nadávat a ptát se ho, co dělá. Svému kolegovi vysvětloval, že pozemní stanice nedala povolení k střelbě. První pilot se přesto pokusil vyslat na britské letadlo další střelu. Ta ale spadla z křídla, což naznačuje závadu nebo to, že se pilot nakonec rozhodl její odpálení přerušit.

Američany incident vyděsil

Podle dokumentů z Pentagonu zveřejněných příslušníkem americké Národní gardy Jackem Teixeirou Američané považovali incident za mnohem vážnější, než britské ministerstvo oficiálně uvádělo. Jeden americký činitel jej označil za „opravdu, opravdu děsivý“. V dokumentech Američané též uváděli, že ruský pilot špatně pochopil, co mu radarová stanice sdělila.

Smrdí to třetí světovou. Britové ukázali, jak jsou incidenty s Rusy nebezpečné

„Naším záměrem bylo vždy chránit bezpečnost našich operací, vyhnout se zbytečné eskalaci a informovat veřejnost a mezinárodní společenství,“ uvedlo britské ministerstvo obrany v reakci na zjištění BBC. „Tento incident je tvrdým potvrzením možných následků Putinovy barbarské invaze na Ukrajinu.“

Ruské stíhačky jsou známé svým lehkomyslným a provokativním chováním v blízkosti jiných letounů. Objevují se v blízkosti vzdušného prostoru západních zemí, přičemž často nekomunikují. Západní letadla kvůli nim pravidelně vyráží do vzduchu.

Britské letouny chrání lodě s ukrajinským obilím před ruskými útoky

V březnu ruští piloti zničili americký dron. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu je vyznamenal.

I přes vzájemné napětí Britové v letech v Černém moři pokračují. Od incidentu ale průzkumná letadla doprovází bojové stíhačky Typhoon.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video