Zrada! Britové kritizují odklad rozvolnění, demonstranti honili novináře

  • 47
V Británii vypukl hněv poté, co vláda v pondělí o měsíc odložila finální etapu rušení protiepidemických opatření. Nové datum je 19. července. Premiér Boris Johnson uvedl, že pokud by země celostátní uzávěru neprodloužila, počty hospitalizovaných by opět mohly dosáhnout čísel z vrcholu první vlny epidemie a přetížit nemocnice.

Úterní titulní strana deníku Daily Mail označila rozhodnutí kabinetu za „hořkou ránu milionům lidí“ a dodala, že „opatření mohou pokračovat do nekonečna“. List Sun se zase ptá: „Budeme ještě někdy svobodní?“.

Britové na sociálních sítích rovněž od pondělka řeší široce sdílené video, na kterém novináře stanice BBC Nicka Watta pronásledují odpůrci opatření několik hodin předtím, než Johnson oznámil finální rozhodnutí.

Demonstranti pronásledovali reportéra BBC:

Skupina demonstrantů za novinářem běží a křičí „zrádce“ nebo „hanba“, zatímco Watt utíká směrem k policii ve snaze dostat se do bezpečí. Video podle listu The Washington Post zdůraznilo, jak moc je země nyní rozdělená a jak někteří lidé zůstávají kvůli zákazům rozzuření.

Nahrávka podle listu rovněž ukázala, jakému nebezpečí čelili vědci, zdravotníci, reportéři a další pracovníci uprostřed napětí, fake news a kontroverzí, které globální zdravotní krize přinesla.

„Takové chování je naprosto nepřijatelné. Všichni novináři musí být schopni vykonávat svou práci bez zastrašování nebo překážek,“ uvedl v reakci na video mluvčí BBC. Nad pronásledováním Watta a budoucností země vyjádřila znepokojení také řada uživatelů sociálních sítí.

Johnson chce naočkovat co nejvíce lidí

Protestující před pondělním jednáním kabinetu pochodovali Londýnem a v rukou drželi hesla jako „svoboda se nedá vyjednat“ nebo „otevřete Británii pro podnikání“. Opoziční Labouristická strana zase obvinila Johnsonovu vládu z „neschopnosti“ či „pomalého rozhodování“.

Ačkoli britská vláda připustila, že lidé budou z rozhodnutí pravděpodobně frustrováni, Johnson vyjádřil naději, že odložení rozvolnění umožní milionům dalších lidí dostat druhou dávku očkování proti covidu-19.

Demonstranti v Londýně protestovali proti prodloužení  protiepidemických opatření. (14. června 2021)

„Myslím, že je rozumné počkat o něco déle. Za současného stavu a podle důkazů, které teď vidím, jsem si jistý, že nebudeme potřebovat více než čtyři týdny,“ uvedl premiér. Vláda časový plán opět vyhodnotí 28. června a otevření by v případě příznivé epidemické situace mohla uspíšit.

S poslední etapou rozvolnění se v Británii otevřou v plné míře hospody, restaurace, noční kluby a další zařízení. Původě slibované datum bylo 21. června. Mnohé podniky vyjádřily své zklamání z opětovného posunutí data, které Britové označují jako „Freedom day“, tedy den svobody.

Británie vyšetří reakci vlády na pandemii. Země měla nejvíce úmrtí v Evropě

V Británii v současnosti varianta delta, dříve označovaná jako indická, představuje 96 procent všech pozitivně testovaných. Varianta delta se v Británii poprvé objevila na začátku dubna a za dva měsíce naprosto vytlačila variantu alfa, která byla poprvé zachycena právě v Británii. Podle vědců je varianta delta o 40 až 80 procent nakažlivější než varianta alfa.

Očkování v Británii patří k nejpokročilejším v Evropě, vláda ho přesto chce ještě urychlit. Termín mezi první a druhou dávkou pro osoby nad 40 let bude nově osm týdnů místo stávajících dvanácti. K datu rozvolnění 19. července budou mít obě dávky dvě třetiny dospělé populace.

V Británii už první dávku očkování dostalo 41,6 milionu lidí, z toho téměř 30 milionů ze 67 milionů obyvatel dostalo i druhou dávku. Británie za poslední den ohlásila 7742 nových případů nákazy a tři úmrtí.

Majitelé nočních klubů zuří

Mezi nejhlasitější kritiky změny termínu patří majitelé nočních klubů, které mají kvůli vládním nařízením zavřeno už od loňského března. 

Oddálení otevření kulturních zařízení znepokojilo hudebního skladatele Andrewa Lloyda Webbera, který prohlásil, že svá divadla navzdory vládnímu rozhodnutí stejně otevře. Za to by mu hrozilo zatčení.

Zachování omezení nejspíš také omezí počty diváků na tenisovém turnaji ve Wimbledonu nebo na fotbalovém mistrovní Evropy ve Wembley. 

Británie má téměř po roce den bez úmrtí na covid, s rozvolňováním je opatrná

Na některé sportovní události by mohlo být vpuštěno více diváků, než aktuálně povolují pravidla, uvedla vláda s odůvodněním, že by akce patřily do speciálního testovacího programu.

Když Boris Johnson v únoru poprvé nastínil vládní čtyřfázový plán na zrušení karantény, stanovil 21. červen jako nejbližší možné datum zrušení omezení shromažďování lidí. Již tehdy zdůraznil, že harmonogram není vytesán do kamene a že všechny kroky se budou řídit daty ve smyslu statistik a nikoliv daty v kalendáři.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video