Britský ministr plánuje změny na katolických školách. Hrozí segregace

  9:25aktualizováno  9:25
Britský ministr školství plánuje velké změny na katolických školách. Ty dosud musí přijímat i určitý počet studentů praktikujících jinou víru. Podle nových plánů by však toto nařízení přestalo platit. Experti na školství se obávají, že by školy přijímaly pouze katolíky, což by podpořilo segregaci ve školách i ve společnosti.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V současnosti mají katolické školy ve Velké Británii nakázáno vyhradit padesát procent míst studentům odlišného nebo žádného náboženského vyznání. Ministerstvo školství si od této specifické formy inkluze slibuje budování propojené společnosti, kde nehraje náboženské vyznání žádnou roli.

Nový ministr školství Damian Hinds však chce tuto léty prověřenou praxi změnit. V rozhovoru pro list Sunday Times uvedl, že by rád limity pro příjem studentů zrušil. Katolické školy by tak při výběru studentů mohly volit pouze ty, kteří se hlásí ke katolické víře. Výsledkem by v krajním případě mohlo být, že na danou vzdělávací instituci se student nedostane kvůli svému vyznání.

Z britských měst mizí běloši. Segregace se prohlubuje, varuje zpráva

Proti plánu Hindse se už postavili experti na vzdělávací sektor. K nejhlasitějším odpůrcům patří organizace Humanists UK. „Padesátiprocentní kvóty pro studenty jiného vyznání na katolických školách se osvědčily. Zabraňují sociální, etnické a náboženské segregaci na státních školách,“ uvedl pro server The Independent Richy Thomson, ředitel odboru pro veřejné záležitosti Humanists UK.

„Segregované školy vytvářejí segregovanou společnost. Když nebudou naše školy prosazovat inkluzi, jak pak může být inkluzivní naše společnost?“ ptá se Thomson. Vysvětluje, že pokud se mladí lidé nenaučí vnímat rozdílné pohledy na svět ve škole, otiskne se to i do jejich běžného života. Výsledkem podle Thomsona bude společnost založená na předsudcích, diskriminaci a odmítání odlišného pohledu na svět.

Školy, které spojují společnost

Plány na zrušení „studentských kvót“ prosazovala už ve svém volebním manifestu současná britská premiérka Theresa Mayová. Její návrh však zablokovala tehdejší ministryně školství Justine Greeningová. Její hlavní argumenty byly čistě praktické. Tvrdila, že bez kvót nebudou mít děti bez vyznání v některých oblastech Británie přístup ke kvalitnímu vzdělání.

Univerzity v Oxfordu a Cambridge čelí obviněním z rasové segregace

„Školy by měly být místem, které spojuje lidi. Náboženské vzdělávací instituce hrají v našem školním systému důležitou roli. Ty nejlepší z nich chtějí mít ve svých lavicích co možná nejpestřejší skladbu studentů a chtějí být součástí lokálních komunit,“ uvedla Greeningová v nedělním rozhovoru pro televizi ITV.

Hinds je dlouhodobým zastáncem zrušení kvót. Už v roce 2014 v parlamentu prohlásil: „Pokud by byly katolické školy otevřené všem, ztratily by svůj nezaměnitelný charakter. Nestalo by se tak hned, ale v průběhu let.“ Sám Hinds má za sebou vzdělání v jedné z katolických škol a v roce 2014 čelil skandálu s údajným přijetím tisíců liber od katolické církve, připomíná The Guardian.

V Anglii v současnosti funguje asi dva tisíce katolických škol, ve Walesu dalších 88. Ty tvoří asi deset procent státem dotovaných vzdělávacích institucí. Navštěvuje je asi 840 tisíc studentů.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Británie s Johnsonem v čele opustí EU bez dohody, nikdo nechce ustoupit

Bývalý britský ministr zahraničí Boris Johnson na konferenci v Manchesteru....

Británie musí opustit Evropskou unii nejpozději v říjnu, ať již s dohodou či bez ní. Prohlásil to v pátek někdejší...

Nejméně sedmnáct dětí zahynulo při požáru v nákupním centru v Indii

Nejméně 15 dětí zahynulo při požáru, který vypukl v komerčním středisku ve...

Při pátečním požáru v indickém městě Surat zemřelo podle místních médií nejméně 17 dětí. Požár vypukl v patře budovy,...

Od holokaustu uběhlo příliš mnoho času, říká expert o vzestupu antisemitismu

Palestinci pálili na demonstraci před izraelskou ambasádou v Aténách izraelskou...

V Evropě se v poslední době znovu rozmáhá nenávist vůči židům. V současném antisemitismu se mísí jak pravicový, tak...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz