ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

V Británii chtějí dát při očkování prioritu černochům, ti o vakcínu nestojí

  • 124
Část britských politiků a expertů na veřejné zdraví vyzývá k upřednostnění členů etnických minorit (BAME) při očkování. Nákaza se u nich projevuje drastičtějším způsobem, než je tomu u bělošské populace. Průzkumy však odhalují, že členové minorit nemají o očkování zájem. Platí to zvláště pro černoškou komunitu.

Starosta Londýna Sadiq Khan je jedním z politiků, kteří považují za nutné při distribuci vakcín věnovat pozornost ohroženosti BAME. Požádal proto ministerstvo zdravotnictví, aby při očkování dostávali přednost zdravotníci a další pracovníci v předních liniích, mezi nimiž jsou členové BAME hojně zastoupeni.

„Černoši, Asiaté a jiné minoritní etnické komunity jsou nadměrně zastoupeni v povoláních první linie a jsou disproporčně zasaženi covidem-19. Vyzval jsem ministry, aby se poučili z lekcí z první vlny ohledně toho, jak tento virus prohlubuje nerovnosti a ovlivňuje konkrétní komunity. To by mělo zahrnovat monitorování a publikování detailů o přijetí vakcín,“ uvedl londýnský starosta.

Labouristická poslankyně Apsana Begumová varuje, že pokud se ministři neshodnou na očkování rizikových BAME skupin, „vláda bude vina ztrátou mnohem více ztracených životů v těchto komunitách“.

„Vláda musí změnit kurz a přijmout politiku upřednostňování vakcín pro ty v komunitě BAME, kteří jsou vůči covidu-19 nejzranitelnější,“ cituje političku deník The Guardian.

Předseda profesionálního orgánu pro praktické lékaře Royal College of General Practitoners Martin Marshall se domnívá, že pravidla Národní zdravotní služby (NHS) umožňují praktickým lékařům, aby při vakcinaci vzali v úvahu i etnicitu očkovaného.

„I když komunity BAME nejsou konkrétně na seznamu Společného výboru pro očkování a imunizaci (JCVI), etnická příslušnost je jedním z kritérií pro stanovení priorit v každé skupině podle pokynů NHS. Praktičtí lékaři tak mohou využít při (sestavování) seznamu priorit svého klinického úsudku, aby (očkovací) program splňoval potřeby místních komunit,“ říká Marshall.

Chybějící vitamin, či rasismus? Covidem-19 častěji onemocní etnické menšiny

Národní statistiky ukazují, že koronavirus na příslušníky etnických minorit dopadá obzvláště těžce.

Smrtnost černochů na covid podle červencových statistik byla 62 na
100 tisíc, u bílých mužů je 12 na 100 tisíc. Smrtnost u mužů z Bangladéše byla podobná, 61 na 100 tisíc.

Černošky měly nejvyšších smrtnost ze všech etnických skupin do 65 let, 27 na 100 000. Pro srovnání, ve stejné věkové skupině u bílých žen byl poměr sedm na 100 tisíc.

Konspirační teorie vzbuzují nedůvěru k vakcíně

Přesto se příslušníci černošské komunity nechtějí očkovat. Vědecká poradní skupina pro mimořádné situace (SAGE) v průzkumu zjistila, že 72 procent černochů považuje za nepravděpodobné, že by se nechali naočkovat. U ostatních minoritních skupin byl poměr skeptiků též vysoký, včetně bílých Východoevropanů.

Rezistence mezi BAME znepokojuje ministra pro dohled nad vývojem vakcín Nadhima Zahawiho. „Moje obava je, že pokud bude očkováno 85 procent dospělé populace a (zbylých) 15 procent (neočkovaných) se bude silně týkat BAME, virus tuto komunitu velmi rychle infikuje,“ řekl ministr.

S neochotou nechat se očkovat se u BAME komunit setkávají zdravotníci i v USA. Podle stanice NBC News to lze přičíst rozšířeným konspiračním teoriím o vakcíně. Vlivná černošská náboženská skupina Národ islámu, vyzvala své členy, aby se nenechali naočkovat s ohledem na „zrádnou historii experimentů“ prováděných na černoších.

Američtí zdravotníci odmítají očkování, nechtějí být pokusnými králíky

Černošští lékaři přiznávají, že je těžké překonat vysokou míru nedůvěry afroamerických komunit vůči zdravotnickým kampaním s ohledem na známé příklady zneužívání černochů v medicínských experimentech, jakou byla například studie z Tuskegge, během níž vědci nechali černochy vědomě umírat na syfilis, nebo nedobrovolné odebrání buněk z rakovinného nádoru Afroameričanky Henrietty Lacksové.

Podle léařky Taison Bellové z University of Virginia jsou důvody, proč se černoši nechtějí očkovat, různé. Některé afroamerické zdravotní sestry se bály, že vakcína bude mít negativní důsledky na jejich plodnost. Jiný černoch pak potřeboval ujištění od lékaře černé pleti, že rychle schválená vakcína od společnosti Moderna je bezpečná.

Hlavní zdravotník státu Mississippi, lékař Thomas Dobbs, označuje distribuci vakcíny za „darwinovský proces“. Očkovací centra zatím pokrývají jen část území, kde pobývá černošská populace.

Snadněji se do nich dostanou ti, kteří mají čas, přístup k internetu i k dopravním prostředkům. Rozšířená chudoba u černošské komunity se promítá i do nízké míry proočkovanosti i této skupiny obyvatelstva.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video