Zastánci brexitu velí k imigrační revoluci. Vzorem je jim Austrálie

  21:20aktualizováno  21:20
Stoupenci vystoupení Velké Británie z EU navrhují, aby země zavedla přísný systém udělování trvalého pobytu a pracovního povolení. Vzorem se má stát bodová metodika Austrálie, která u žadatele hodnotí například vzdělání, znalost angličtiny či věk.

K zastáncům vystoupení Británie z EU patří i někdejší starosta Londýna Boris Johnson. | foto: Profimedia.cz

Konzervativci a hlavní straničtí soupeři Davida Camerona tvrdí, že bez tvrdších pravidel Británie na benevolentní přistěhovaleckou politiku dříve nebo později doplatí, píše server The Guardian.

Britská volba

„V příštích volbách proto zavedeme imigrační bodový systém ve stylu Austrálie. Automatické právo občanů EU na život a práci ve Velké Británii skončí, stejně tak jako evropský dohled nad naším sociálním systémem,“ uvedli čelní představitelé kampaně Vote Leave, mezi nimiž je například někdejší starosta Londýna Boris Johnson, ministr spravedlnost Michael Gove a ministryně pro zaměstnanost Priti Patelová.

Argumentují také tím, že tento systém vytvoří rovné podmínky pro všechny žadatele o povolení k pobytu. „Ti, kteří zde chtějí pracovat či studovat by měli být přijímáni na základě svých dovedností. Nesmíme je diskriminovat podle toho, odkud pochází. Aby u nás mohli žít ekonomičtí migranti, budou muset prokázat pracovní zkušenosti. U relevantních volných pracovních míst se pak musíme ujistit, že všichni příchozí hovoří dobrou angličtinou,“ stojí dále v prohlášení.

Kampaň ubezpečuje, že plánovaný systém se nebude týkat Irů, kteří budou moci i nadále volně cestovat do Británie a zpět. Experti na migraci však varují, že této trhliny na hranicích by mohli v budoucnu využívat obyvatele EU.

Body za věk, diplom i angličtinu

Johnson a jeho kolegové si za vzor vybrali imigrační systém Austrálie, který platí za jeden z nejpřísnějších na světě. V rámci uprchlické krize slaví až na několik výjimek úspěch, byť je terčem neustálé kritiky organizací na ochranu lidských práv (více zde).

Zájemce o práci a trvalý pobyt v Austrálii musí projít speciálním bodovým testem. Maximální počet bodů, který může žadatel dosáhnout, je 60. Jedním z hlavních faktorů je věk. Uchazeč musí být mladší padesáti let, ale i když je mu více než 45 let, tak v této části testu nezíská žádné body. Uchazeči, kterým je mezi 25 až 32 lety, mohou nasbírat dokonce polovinu z požadovaného počtu bodů. Žadatel musí prokázat také skvělou angličtinu.

Další části testu hodnotí minimální kvalifikaci, bývalá zaměstnání, dosažené vzdělání a dokonce i hodnocení životního partnera v bodovém testu. K dobru žadateli může přispět předchozí krátkodobá práce nebo studium v Austrálii.

Bodovým procesem prošla také Češka Markéta Černá. Žadatelé podle ní mají dvě možnosti, jak povolení získat - prostřednictvím takzvaných Skilled Visa a Sponsor Visa. „Z první varianty těží po ekonomické stránce australské úřady. Jen pro příklad - součástí jsou také testy z angličtiny. Jeden test přijde žadatele na 330 australských dolarů a není výjimkou, že ho musí opakovat až šestkrát,“ popsala Černá pro iDNES.cz a dodala, že pro tento typ povolení je nutný mimo jiné také vysokoškolský diplom. Celkem podle svých slov na poplatcích odevzdala asi pět tisíc australských dolarů (asi 88 tisíc korun).

Fotogalerie

Takzvané Sponsor Visa platí žadatelům budoucí zaměstnavatel. „Společnost musí v tomto případě prokázat, že na danou pozici nesehnala Australana a spoustu dalších detailů. Já osobně jsem nejprve zkoušela první variantu, ale nakonec mi nabídla firma sponzoring,“ dodala Černá.

„Nemáme kontrolu“

Podobný systém by podle stoupenců brexitu mohl fungovat i v Británii. Zda by Londýn od Austrálie převzal všechny jeho náležitosti, zastánci brexitu neuvedli. V případě zavedení by nejvíce změn pocítili občané ze zemí EU včetně České republiky, pro které jsou současná pravidla poměrně benevolentní (více o nich zde). Současný systém je však podle Borise Johnsona a dalších představitelů kampaně za odchod z EU nevyhovující.

„Naše členství v EU znamená, že nemáme dostatečnou kontrolu. Migrace přinesla Británii spoustu dobrého – kulturně, sociálně i ekonomicky. Chceme, aby naše země i nadále čerpala z výhod migrace. Pokud však budeme přijímat stále více lidí, veřejnost si musí být jista, že máme kontrolu nad tím, koho přijímáme,“ vysvětlují.

Druhý tábor však s návrhem nesouhlasí, píše agentura Reuters. „Austrálie, která má takzvaný bodový imigrační systém, má dvakrát více migrantů na občana než Velká Británie. Ekonomičtí experti se navíc shodují, že pokud Británie opustí jednotný evropský trh, povede to k recesi,“ vysvětlil Will Straw z kampaně za setrvání v EU s názvem Britain Stronger In Europe.

Téma imigrace ovlivňuje průzkumy

Téma přistěhovalců je jednou z hlavních zbraní Borise Johnsona. Nahrávají mu k tomu ostatně i nedávná čísla britského statistického úřadu ONS. Čistá migrace do Británie, tedy rozdíl mezi počtem nově příchozích a odchozích cizinců, se totiž loni oproti roku 2014 zvýšila o 20 000 na 33 3000 lidí.

Podívejte se na vývoj průzkumů k referendu o vystoupení Británie z EU

O 10 000 ve srovnání s předloňským rokem vzrostl také počet migrantů ze zemí Evropské unie. Po odečtení migrantů, kteří zemi opustili, jich loni přibylo 184 000. Cameron přitom v roce 2010 slíbil, že sníží čistou migraci do Británie na 100 000 lidí ročně.

Právě obavy britské veřejnosti z imigrace a pochyby ohledně schopnosti úřadů zajistit kontrolu hranic posílily v posledních průzkumech tábor příznivců odchodu Británie z EU. Pro opuštění evropského bloku bylo v anketě společnosti ORB 46 procent respondentů, zatímco pro setrvání v unii se vyslovilo 51 procent dotázaných. Ještě minulý týden přitom tento rozdíl činil 13 procentních bodů, nyní je to jen pět. Podle některých průzkumů dokonce lehce vede tábor pro brexit.

Referendum, které se uskuteční 23. června, slíbil uspořádat Cameron v rámci kampaně před posledními parlamentními volbami, jež jeho konzervativci loni v květnu nakonec přesvědčivě vyhráli (více zde). V únoru Cameron dohodl v Bruselu reformu vztahů Británie a EU (více zde). Pro hlasování v referendu se mohou Britové registrovat do 7. června.

Migranti se chtějí dostat do Velké Británie přes Eurotunel z Calais. V srpnu loňského roku se musela policie vypořádat se sedmnácti sty běženci v tunelu:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Mikroplasty v pitné vodě škodí minimálně, může být ale hůř, říká WHO

Členové Greenpeace odebírají vzorky vody z Labe. Budou v nich hledat...

Mikroplasty jsou úplně všude – v Arktidě, alpských ledovcích, dešťových srážkách i pitné vodě. Světová zdravotnická...

Začal summit G7. Na jih Francie se sjely hlavy ekonomicky vyspělých států

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron na...

Ve městě Biarritz na jihu Francie začal summit sedmi ekonomicky vyspělých zemí světa G7. Hlavními tématy jednání budou...

Horší než horor. Rumuny vyděsily vraždy a bída v psychiatrických léčebnách

Hororová léčebna. Rumuny pobouřilo odhalení opozičního poslance.

Přeplněné pokoje, padající omítka a špína v koupelnách. Rumuny vyděsily záběry z psychiatrické léčebny na severu země....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz