Armádu do ulic, volný trh. Brazilský prezident Bolsonaro je neřízená střela

  15:20aktualizováno  15:20
Nového prezidenta Brazílie Jaira Bolsonara provázejí mnohé kontroverzní výroky, v tamní politice však není takřka nikdo bez skandálu. Voliči tak „brazilského Trumpa“ volili i na protest proti vládě, říká expert na Latinskou Ameriku Martin Hrabálek. Prezident se podle něj zaměří na reformu ekonomiky a bezpečnost, změnit se však může i zahraniční politika země.

Nový brazilský prezident Jair Bolsonaro (28. října 2018) | foto: AP

V brazilských prezidentských volbách o víkendu zvítězil kandidát krajní pravice Jair Bolsonaro. Zahraniční média mu ráda přezdívají „brazilský Trump“. Můžeme mezi ním a americkým prezidentem skutečně vidět podobnost?
Je těžké nesrovnávat je. Sám Bolsonaro se k Donaldu Trumpovi do jisté míry přirovnává. Říká, že Trump chce dělat Ameriku velikou a že on chce dělat to samé s Brazílií. Podobní jsou si i tím, jakým způsobem rozdělují společnost. Brazilská společnost je dost rozdělená, což v těchto volbách bylo vidět.

Bolsonaro má na kontě několik kontroverzních výroků, například o ženách či homosexuálech, přesto přitáhl voliče. Čím?
Většina ostatních politiků a stran kolem sebe měla daleko větší skandály. Stačí si vzpomenout třeba na obrovskou korupční kauzu Lava Jato (týkala se přidělování zakázek státní ropné společnosti Petrobras, pozn. redakce). Velká část lidí v parlamentu je nyní obžalovaná z korupce a někteří významní politici včetně bývalého prezidenta Luize Inácia Luly jsou ve vězení. V Brazílii také panuje dost velká nespokojenost se současnou politickou i ekonomickou situací. To všechno nahrávalo Bolsonarovi.

Byly tedy hlasy pro Bolsonara především hlasy proti jeho opozici, kterou je bývalá vláda?
Jenom částečně. Těmi výrazně konzervativními hodnotami, které reprezentuje, by tak jako tak dokázal přitáhnout mnoho voličů. Ale část jeho elektorátu skutečně jsou nespokojení voliči bývalé vlády, kterým se nelíbilo, jakým způsobem byla Brazílie spravována. Nelíbily se jim korupční kauzy a rozhodně se jim nelíbily ani ekonomické problémy, kterými země procházela až do loňského roku.

Brazílie se teprve nyní dostává z recese, její hospodářský růst je stále pomalý a nezaměstnanost je dvanáct procent. Když žijete v zemi, která prochází takto nelehkým ekonomickým a politickým obdobím, část voličů začne prahnout po vládě tvrdé ruky, a tu Bolsonaro do jisté míry představuje. To je také jeden z důvodů, proč lidem nevadí jeho spojení s vojenskou diktaturou šedesátých až osmdesátých let.

Martin Hrabálek

Vystudoval Evropská studia na Fakultě sociálních studií a Právnickou fakultu Masarykovy Univerzity v Brně.

Pracuje jako odborný asistent na Ústavu teritoriálních studií Fakulty regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity v Brně. Specializuje se na region Latinské Ameriky a problematiku Evropské unie.

V průběhu kampaně se Bolsonaro stal terčem násilného útoku. Ovlivnilo to nějak chod kampaně?
Způsob, jakým Bolsonaro vedl kampaň, byl velmi kontaktní. Chodil hodně mezi lidi, pořádal spoustu mítinků. Na to nakonec doplatil, když byl na jednom takovém mítinku pobodán a skončil v nemocnici. Útok mu ovšem do značné míry mohl pomoci, protože se v kampani dá využít pro zisk hlasů. Bolsonaro upozorňoval, že jde o snahu jej umlčet. Nedá se říci, nakolik to bylo rozhodujícím faktorem, ale po útoku skutečně byl vidět nárůst preferencí.

Jak se změní Brazílie po nástupu Bolsonara?
Podle toho, co říkal v kampani, ji Bolsonaro hodlá změnit poměrně hodně. Současný sociální stát by v jeho pojetí mohl daleko více přejít na volný trh. Zůstává však otázkou, na kolik si lze představit nějaký výrazný odklon od sociální politiky, protože za Lulovy éry se podařilo mnoho lidí dostat z chudoby díky sociálním programům.

Další z jeho priorit bude jednoznačně bezpečnost. Brazilská města jsou typicky na vysokých příčkách v žebříčcích počtu vražd na 100 tisíc obyvatel. Za minulý rok zemřelo v Brazílii násilnou smrtí asi šedesát tisíc lidí a bezpečnostní situace se stále zhoršuje. Otázkou však je, jestli se mu bude dařit tyto velké změny, jako je reforma penzijního systému nebo privatizace, provádět.

Proč?
I přesto, že má Brazílie prezidentský systém, bude Bolsonaro čelit značným problémům v kongresu. Ten je velmi roztříštěný a jeho strana tam má poměrně slabou pozici. Aby dal legislativu dohromady, bude muset vytvářet složité koalice, což nebude lehké.

V čem je třeba se Bolsonara obávat?
Bolsonaro například sliboval, že bude řešit bezpečnostní situaci tím, že pošle armádu do ulic. To s sebou samozřejmě nese obavy, nakolik bude mít vláda tendenci respektovat lidská práva. 

Fotogalerie

Otázkou také je, zdali se tento problém takto dá řešit, nebo zdali to nepovede k eskalaci násilí v zemi. Druhý možný problém je Bolsonarova nepředvídatelnost, doteď s ním není žádná pořádná politická zkušenost. Když se podíváme do Severní Ameriky, tak i Trump je vlastně nepředvídatelný partner pro mnohé, takže z hlediska zahraniční politiky se Bolsonaro může jevit jako poměrně složitý.

Změny tedy podle vás nastanou také v zahraniční politice Brazílie?
Určitě i zde. Bolsonaro se nijak netají svými sympatiemi k Donaldu Trumpovi, což může ovlivnit americko-brazilské vztahy. Z hlediska Latinské Ameriky se v průběhu kampaně chvílemi ne úplně vybíravě vyjadřoval o integračních procesech, jako je například MERCOSUR. Otázkou je také brazilská pozice v rámci BRICS, protože Bolsonaro v kampani vystupoval i proti Číně. 

Zásadní problém by bylo také Bolsonarem navrhované odstoupení od Pařížské klimatické dohody. Brazílie byla v minulosti jednou ze zemí, která hrála v environmentální politice třetího světa výraznou roli. Leží zde Amazonský prales a jeho těžba je jednou z celosvětově důležitých environmentálních otázek. Po odstoupení Spojených států a nyní také Brazílie by fungování celého mechanismu Pařížské dohody mohlo být velmi problematické.

Umírní se Bolsonaro po nástupu do funkce oproti kampani?
Hlavní otázkou je, co mu politická realita v konečném důsledku dovolí. Spousta věcí v jeho kampani vypadá na papíře snadno, ale proměnit je v realitu bude složité. V některých plánech ho může usměrnit kongres. Budou ho čekat složitá politická vyjednávání. Nemyslím si, že by dokázal zdaleka splnit vše, co v kampani sliboval.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Aktivisté zůstávají uvnitř Kliniky, exekutor proto vyklízení odložil

Aktivisté z Kliniky na pražském Žižkově neopustili budovu ani po uplynutí...

Správa železniční dopravní cesty s pomocí exekutora začala vyklízet Kliniku na pražském Žižkově, kterou protiprávně...

Další z rubriky

Před sto lety se Bostonem prohnala smrtící vlna melasy, zabila 21 lidí

Melasa způsobila v ulicích města spoušť.

Přesně před sto lety se v americkém Bostonu odehrál příběh připomínající apokalypsu. V důsledku prudkého oteplení...

Albrightová představí knihu o fašismu. Je v ní pasáž o Zemanovi a Babišovi

Autogramiáda Madeleine Albrightové v brněnském knihkupectví Barvič a Novotný...

Bývalá americká ministryně zahraničí českého původu Madeleine Albrightová přijede 11. března do Prahy....

Britské odmítnutí dohody přiblížilo chaotický brexit, upozornil Juncker

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker před Evropským parlamentem...

Jasné odmítnutí dohody o brexitu v britské sněmovně zvýšilo riziko neuspořádaného odchodu Británie z EU, tedy bez...

Druhý porod: Jen 16 měsíců po prvním
Druhý porod: Jen 16 měsíců po prvním

Jak jsem rodila druhé dítě jen 16 měsíců po prvním.

Najdete na iDNES.cz