Podle agentury Reuters Raísí mimo jiné prohlásil, že palestinský národ má legitimní právo na obranu a Teherán jej podporuje. Za nestabilitu v regionu je podle íránského prezidenta odpovědný „sionistický režim a jeho podporovatelé“.
Náčelník generálního štábu íránské armády Mohammad Bagherí hnutí Hamás pochválil jejich výpad proti „sionistickému nepříteli“, napsala agentura AFP. Mluvčí Hamásu podle stanice BBC řekl, že hnutí dostalo od Íránu „přímou podporu“.
Blinken CNN mimo jiné řekl, že operace Hamásu mohla být částečně motivovaná snahou narušit normalizaci vztahů mezi Izraelem a Saúdskou Arábií. Uzavření mírové dohody mezi oběma zeměmi avizoval v září izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Navázání diplomatických vztahů mezi Izraelem a Saúdskou Arábií by dramaticky proměnilo situaci na Blízkém východě, neboť by formálně svedlo dohromady dva hlavní partnery Spojených států, jejichž společným hlavním protivníkem na Blízkém východě je právě Írán.
O míře zapojení Íránu do nynějšího útoku palestinských radikálů proti Izraeli se spekuluje, Teherán ale Hamás jednoznačně podpořil. Agentura IRNA v neděli informovala, že prezident Raísí telefonoval s lídrem Hamásu Ismáílem Haníjou i s šéfem Islámského džihádu Zijádem Nachalou. O obsahu telefonátů ale nic nesdělila. Skupina Islámský džihád působí na okupovaném Západním břehu Jordánu.
Egyptský policista zabil dva Izraelce. Palestinci v Berlíně slavili útok Hamásu![]() |
Mluvčí Hamásu Ghazí Hamád řekl stanici BBC, že hnutí má přímou podporu od Íránu a že se Teherán zavázal „stát po boku palestinských bojovníků až do osvobození Palestiny a Jeruzaléma“.
Podporu Hamásu vyjádřilo také libanonské radikální hnutí Hizballáh, které Írán také dlouhodobě podporuje. Už ráno Hizballáh uvedl, že na výraz „solidarity s palestinským lidem“ zaútočil na tři zařízení izraelské armády v oblasti nedaleko libanonských hranic.