Izraelský premiér Benjamin Netanjahu (30. května 2018)

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu (30. května 2018) | foto: Reuters

Netanjahu těží z Trumpovy přízně, sklánějí se před ním i jeho kritici

  • 120
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu má za sebou mimořádně úspěšný měsíc. Podařilo se mu přemluvit Donalda Trumpa k odstoupení od jaderné dohody s Íránem a slavnostně otevřel americkou ambasádu v Jeruzalémě. Jeho obliba podle agentury Bloomberg stoupá a Netanjahuovy politické úspěchy musí uznat i jeho odpůrci.

Joaz Hendel musel za poslední měsíc názor na svého bývalého šéfa výrazně  přehodnotit. Do roku 2012 pracoval jako Netanjahuův hlavní poradce, pak se s ním však rozešel a stal se z něj jeho ostrý kritik. Plísnil ho v komentářích i televizních pořadech a na sklonku minulého roku vedl v Jeruzalémě demonstraci proti Netanjahuovým korupčním kauzám.

„Na mém názoru na jeho pokusy o podkopávání demokracie a našich institucí se nic nemění,“ svěřil se Hendel agentuře Bloomberg. „Ale stejně jako ostatní pravicoví kritici, kteří zpochybňovali jeho vedení, musím uznat, že při zvládání strategických výzev jedná jako státník a má výsledky,“ dodal Hendel. Není sám. Průzkumy ukazují, že obliba premiéra na domácí scéně roste. 

Netanjahu si v posledních týdnech připsal dva velké úspěchy. Američané přesunuli svoji ambasádu do Jeruzaléma a odstoupili od jaderné dohody s Íránem. Evropské země sice Izraelce peskují, že v den slavnostního otevření velvyslanectví postříleli šest desítek Palestinců, většina Izraelců ale Netanjahua vnímá jako silného lídra, kterému se po dlouhých letech podařilo Washington přesvědčit k faktickému uznání Jeruzaléma za hlavní město židovského státu.

Korupční kauzy jsou zapomenuty

Netanjahu za to vděčí především Donaldu Trumpovi. Jak známo, americko-izraelské vztahy během vlády Baracka Obamy, který se ostře stavěl proti rozšiřování židovských osad, výrazně ochladly (psali jsme například zde: Obama potrestal Netanjahua za osady. Nechal ho v Bílém domě a šel na večeři). Zato Trump přesunutí ambasády a zrušení Obamovy dohody s Íránem („nejhorší dohody, jakou kdy viděl“) sliboval už ve své předvolební kampani.

Izraelskému premiérovi navíc nahrává dobrý stav ekonomiky. Hrubý domácí produkt ve třech posledních čtvrtletích rostl o čtyři procenta a nezaměstnanost je velmi nízká. Židovský stát zažívá turistický boom a těší se z přílivu investicí do tisíců mladých technologických firem (psali jsme zde: Start-up nation jede dál. Izrael láká investory mnohem víc než Evropa).

30. dubna 2018

„Ať už se jedná o ekonomiku nebo bezpečnost, Izraelci vidí, že se mají dobře, a netouží po změně ve vedení země,“ říká ministr zemědělství Uri Ariel z koaliční strany Židovský domov. „Řada z těchto věcí jsou jeho zásluhou a on teď sklízí politické body,“ dodává.

A přitom ještě před několika měsíci byl Netanjahu v úzkých. V únoru izraelská policie doporučila prokuratuře, aby premiéra obžalovala z braní úplatků a zneužití pravomoci. Několik bývalých poradců dalo najevo, že proti premiérovi budou svědčit a na pravici pomalu odstartoval boj o Netanjahuova nástupce. 

Dnes jsou kauzy kolem drahých dárků od miliardářů a ovlivňování tisku pozapomenuty. A experti soudí, že žalobce bude muset projevit velkou odvahu, aby Netanjahua obvinil. „Pokud chcete posadit úřadujícího premiéra za mříže, tak musíte mít v ruce skutečné eso,“ řekl Bloombergu politolog Eran Vigoda-Gadot a poznamenává, že i soudci a žalobci jsou ovlivněni názorem veřejnosti.

Bombardování dobrými zprávami

Podle Bloombergu však mají Netanjahuovy úspěchy i svoji odvrácenou tvář. Raketová palba z Gazy a odvetné útoky izraelského letectva mohou přerůst v další válku s Palestinci. A Trumpovo rozhodnutí odstoupit od jaderné dohody může dále destabilizovat už tak rozvrácený region. 

Židovský stát se navíc musí mít na pozoru, aby se nezapletl do konfliktu s Íránci, kteří se opevňují v sousední Sýrii (čtěte zde: Utajená válka v Sýrii eskaluje, Izrael hrozí Íráncům masivním úderem).

Netanjahu také čím dál častěji slýchá, že představuje hrozbu pro izraelskou demokracii. Kritici mu vyčítají, že chce okleštit pravomoci policie a podle médií by se rád zbavil policejního šéfa, který dohlíží na vyšetřování korupčních skandálů jeho vlády. „Ve chvíli, kdy se přiblížilo premiérovo obvinění, tak jsme svědky úmyslného a koordinovaného útoku na vládu práva v Izraeli,“ povzdechl si opoziční politik Ja’ir Lapid.

V tuto chvíli je však Netanjahu na vrcholu a nic nenasvědčuje tomu, že by ho jeho vládní spojenci a voliči měli opustit. V úřadu strávil dohromady dvanáct let a pokud nedojde k předčasným volbám, stane se nejdéle sloužícím premiérem Izraele. 

„Jsme bombardováni dobrými zprávami. Politické síly, které se ještě před několika měsíci stavěly proti němu, chápou, že situaci má opět plně pod kontrolou,“ komentuje současnou pozici izraelského premiéra další z jeho bývalých poradců Ran Baratz.

17. května 2018


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video