Barmská armáda unáší mladé muže. Chce tak potlačit povstání

  • 11
Barmské bezpečnostní síly unášejí mladé muže, aby zastavily povstání proti vojenské juntě, která se v únoru chopila moci. Na sociálních sítích se šíří fotky zbitých mladíků, lidé mají strach. Odpůrci junty oznámili, že zřídili lidové obranné síly na ochranu civilistů.

Krvavé stopy na podlaze. Zoufalé prosby o pomoc a následné znepokojivé mlčení. Ostré příkazy vojáků, aby se obyvatelé nedívali, jak mladí lidé končí v dodávkách.

Vojenská junta stupňuje tlak proti rebelům a Barmánci se s takovými obrazy setkávají stále častěji. UNICEF hovoří o tisíci případů mladých lidí, převážně mužů, které barmské bezpečnostní síly zadržely.

Podle Asociace pomoci politickým vězňům (AAPP) bylo od února zadrženo alespoň 3 500 lidí, přičemž dvě třetiny jsou mladí muži. Cílem je potlačit více než tři měsíce trvající protesty, při nichž bezpečnostní složky podle dostupných informací zabily už stovky civilistů.

„Myslí si, že když mohou zabít chlapce a mladé muže, mohou zabít i revoluci,“ uvedl tajemník AAPP Ko Bo Kyi. Podle organizace jsou uvěznění lidé mučeni a v některých případech nakonec i popravováni.

Armáda odmítá, že by zadržovala lidi na základě pohlaví a věku. „(Bezpečnostní složky) zadržují jen toho, kdo se bouří, protestuje, vyvolává nepokoje nebo podniká podobné akce,“ sdělil mluvčí junty agentuře AP s tím, že data AAPP jsou nepodložená a nepřesná.

V Barmě zastřelili holčičku. Nutili nás zabít i svou rodinu, tvrdí policisté

Rodiny zmizelých neví, kde mladíci končí. Příbuzní jsou tak zoufalí, že se uchylují k zvláštnímu experimentu. Posílají do věznic jídlo a pokud se jim nevrátí, pak to vnímají jako signál, že jejich milovaní ještě žijí.

Na sociálních sítích se šíří videa, jak policisté a vojáci mlátí mladíky a dokonce je nutí chodit po čtyřech a skákat jak žáby. I oficiální média ukazují obrázky zkrvavených mužů. Podle agentury AP otevřenost akcí armády naznačuje, že cílem junty je vyděsit obyvatele.

A daří se jí to. Ve městech a vesnicích obyvatelé drží noční hlídky a začnou bouchat hrnci a křičet na sousedy, když zahlédnou vojáky nebo policisty. Mladí před bezpečnostními silami prchají do lesů. 

„Víc se bojím zatčení, než zastřelení,“ uvedl devětadvacetiletý muž, kterého už armáda jednou zatkla, zbila a později propustila. „Bojím se, že mě budou mučit.“

Vlna zatýkání ale má u některých Barmánců i opačný efekt – místo děsu v nich vyvolává hněv a nenávist k režimu. „Je to tak frustrující, že lidé, kteří mají chránit naše životy, naše bezpečí, živobytí a naše domovy, jsou lidé, kteří nás pronásledují a zabíjejí,“ říká mladá vesničanka Mee. „Jsme bezmocní. “

Zřízení obranných sil

Barmská vláda národní jednoty, kterou sestavili odpůrci vojenské junty, oznámila, že zřídila lidové obranné síly, jejichž úkolem bude chránit civilisty před útoky armády. Lidové obranné síly jsou podle vlády národní jednoty předstupněm Armády federální unie.

Masakr v Barmě pokračuje. Rozstřílená těla se odvážejí a ihned zpopelňují

Mezi stoupenci vlády národní jednoty je Karenský národní svaz, který je nejstarší povstaleckou skupinou v zemi. Příslušníci jeho páté brigády uvedli, že od konce března zabili 194 vojáků.

Mladý aktivista v Mandalaji agentuře Reuters sdělil, že plánuje narukovat do federální armády, aby proti juntě bojoval. Skupiny aktivistů se podle něj zmobilizovaly a podstupují výcvik v džungli. Někteří byli podle informací Reuters v uplynulých dnech zatčeni a uvězněni.

Několik barmských měst v posledních týdnech zaznamenalo menší exploze. Jejich cílem byly mimo jiné vládní a vojenské budovy. K útokům se však nikdo nepřihlásil a armáda je přičetla lidem, kteří chtějí zemi destabilizovat. Státní média uvedla, že pět lidí včetně bývalého poslance strany Národní liga pro demokracii sesazené civilní vůdkyně země Do Aun Schan Su Ťij přišlo o život, když vyráběli bombu.

Barmská vojenská junta v sobotu oficiálně označila vládu národní jednoty, kterou sestavily opoziční skupiny, za teroristickou organizaci. Kvůli rozhodnutí se bude na vládu národní jednoty vztahovat protiteroristický zákon, který například trestá nejen členství v organizaci, ale i kontakty s ní.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video