Tygr indický

Tygr indický | foto: Profimedia.cz

V Bangladéši dopadli po 20 letech muže, co měl zabít až 70 ohrožených tygrů

  • 5
Policie v Bangladéši dopadla po 20 letech muže, jehož podezírá ze zabití až sedmi desítek ohrožených tygrů. Podle AFP ho dopadla díky tomu, že ji na něj někdo upozornil. Habíb Talukder - přezdívaný Tygr Habíb - lovil šelmy v mangrovovém lese Sundarbans u hranic s Indií.

Habíb Talukder - přezdívaný Tygr Habíb - lovil šelmy v mangrovovém lese Sundarbans u hranic s Indií. Oblast je domovem tygra indického, známého též jako tygra bengálského. Na černém trhu se prodává jejich kožešina, kosti a dokonce i maso, o něž mají zájem zákazníci v Číně a dalších zemích.

Dnes padesátiletý Talukder se původně živil sbíráním medu divokých včel, později proslul lovem kočkovitých šelem a uměním unikat policii. „Je to nebezpečný muž, který sám mohl s tygry bojovat uprostřed lesa,“ popsal místní sběrač medu Abdus Salám agentuře. „Respektujeme ho a zároveň se ho bojíme,“ dodal.

Policie na pytláka, jenž žil nedaleko Sundarbans, vypsala několik zatykačů a léta se ho snažila dopadnout. Pokaždé, když provedla zátah, podařilo se mu uniknout. Zadržela ho teprve v sobotu ráno a následně putoval do vazby.

„Byl to pro nás bolehlav. Představoval velké ohrožení pro lesní biodiversitu,“ ulevil si po zadržení Talukdera ochránce přírody Mainuddín Chán. Podle policisty Abdala Mannana se na pytláctví podílejí rovněž „mocné gangy“.

Podle bangladéšských úřadů žilo v roce 2004 v zemi 440 tygrů indických, v roce 2015 jich tam napočítaly už jenom 106. Díky zásahům proti pytlákům se však jejich populace v následujících čtyřech letech rozrostla na zhruba 114 jedinců. Server BBC News podotkl, že tygrů indických žije ve volné přírodě jen několik tisíc kusů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video