Středa 3. března 2021, svátek má Kamil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 3. března 2021 Kamil

Hasiči, zvířata, lidé v nouzi. Na Austrálii lze přispět v desítkách sbírek

  16:26
Chcete pomoci zvířatům, jež trpí kvůli nekončícím australským požárům, nebo podpořit tamní hasiče, kteří s nimi bojují? Možností je na internetu spousta. Stačí si vybrat adekvátní sbírku. Rekord v tomto ohledu zlomila komička Celeste Barberová, které lidé na Facebooku poslali téměř 800 milionů korun.

Austrálie se stále potýká s ničivými požáry. Koalové jsou kvůli nim na pokraji vyhynutí. (10. ledna 2020) | foto: Reuters

Oheň už spálil více než 8 tisíc hektarů půdy. Shořely zhruba dva tisíce domů a nejméně pětadvacet lidí zemřelo. Od září navíc uhynula až miliarda zvířat. Požáry se sice v Austrálii opakují každý rok, poslední sezona se však vymkla kontrole.

Vyčerpaní hasiči nasazují vlastní životy proti živlu, který sami nejsou schopní zvládnout. Na pomoc tak se zpožděním nastoupila australská armáda, své hasiče vyslaly také další země. Ty ze Spojených států lidé na letišti v Sydney vítali jako hrdiny, napsal server Metro.

A po celém světě se začalo objevovat čím dál víc lidí včetně Čechů, kteří chtěli zbídačené Austrálii také pomoci. V současnosti je proto na internetu nepřeberné množství finančních sbírek. Do následujícího přehledu byly vybrány ty největší.

Sbírky na pomoc australským hasičům a pozůstalým

Rekordní sumu na australské hasiče vybrala komička a bloggerka Celeste Barberová, která sbírku rozjela 3. ledna na Facebooku. A spustila lavinu. V neděli odpoledne byl na stránce odhad vybraných peněz ve výši 796 milionů korun. Částka navíc stále roste.

Podle australského serveru News Barberová nejdříve chtěla přispět hasičům v Novém Jižním Walesu. Vzhledem k tomu, kolik peněz přišlo, se je však rozhodla rozdělit mezi všechny australské státy zasažené požáry. Část sbírky poputuje také k Červenému kříži a rodinám těch, kteří při infernu zemřeli.

Fotogalerie

Kromě sbírky Barberové je možné přispět také dobrovolným hasičům v jednotlivých australských státech. V případě Nového Jižního Walesu mohou lidé přispět na těchto stránkách

Peníze mohou poslat také rodinám hasičů Geoffreyo Keatona, Andrewa O’Dwyera a Samuela McPaula, kteří při zásazích zemřeli. V tom případě probíhají dvě sbírky zde.

Ve státě Victoria fond na pomoc hasičům spravuje organizace Country Fire Association. Na tomto webu si přispěvatelé mohou vybrat, zda chtějí finance poslat konkrétní brigádě, nebo zvolí obecnou pomoc. Na dobrovolné hasiče ve Victorii se pak vybírají peníze na tomto webu, všichni dárci mimo Austrálii se však musí nejdříve zaregistrovat.

Peníze z Česka posílá diplomacie i zoo

Austrálii posílá pomoc také Česko. Ministr zahraničí Tomáš Petříček oznámil, že na zmírnění dopadů ničivých požárů ve státě Victoria pošle dva miliony korun. Českou humanitární pomoc podle doporučení australské diplomacie dostanou záchranné a krizové složky v postižených oblastech. 

Konkrétní využití dojedná české velvyslanectví v Canbeře, které průběžně sleduje potřeby českých krajanů. „Zejména chceme podpořit lidi, kteří přišli o přístřeší, ověříme též možnosti podpory protipožární ochrany,“ uvedl Petříček.

Velvyslanectví také zprostředkovalo nabídku pražské zoologické zahrady na vyslání expertů na obnovu chovu ohrožených zvířat. „Výhledově podpoříme i dlouhodobější obnovu přírody a krajiny a opatření, která by měla snížit rizika opakování tak rozsáhlé katastrofy,“ dodal ministr.

Pražská zoo kromě odborné pomoci do Austrálie pošle i tu finanční. V rámci veřejné sbírky Pomáháme jim přežít se do čtvrtka podařilo vybrat přes 1,5 milionu korun. Dalších 160 tisíc korun pak zahrada přidala z projektu Tři koruny ze vstupu.

„Po zkušenostech s povodněmi v naší zoo sami nejlépe víme, že jakákoli – i drobná – pomoc znamená pro postižené nesmírně mnoho,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Výzvy k pomoci se objevují na sociálních sítích, na Instagramu tak peníze pro Austrálii pomohla vybrat třeba autorka projektu Za normální holky Kristýna Dolejšová.

Sbírky na pomoc zvířatům

Zahrada peníze rozdělí mezi několik australských organizací. Jednou z nich je Zoos Victoria, která vyhlásila sbírku Bushfire Emergency Wildlife Fund. Finance poputují na okamžitou veterinární péči pro přeživší zvířata a na zajištění náhradní potravy.

Modelka nahotou vybrala na australské požáry miliony. Účet jí zrušili

Sbírku na pomoc australské fauně vyhlásila také organizace WIRES (NSW Wildlife Information Rescue and Education Service). 

Ta upozorňuje, že zatím není možné stanovit, kolik zvířat při požárech zahynulo a ještě zahyne, ani jaký dopad extrémní požáry na australská zvířata budou mít, až bude po všem. Není jisté, jestli v oblastech spálených na troud najdou potravu, vodu nebo prostředí pro život.

Přímo na symbol posledních požárů – medvídky koala – pak mohou zájemci přispět třeba na stránkách organizace Koala Hospital. Její pracovníci ošetřují ty, které se podaří z plamenů zachránit, a po uzdravení se je bude pokoušet vrátit zpět do přírody, pokud to bude možné. 

Na práci této koalí nemocnice půjdou i peníze vybrané ze sbírky Pomozme žíznícím koalům zasaženým při požárech na webu GoFundMe. Lidé už na tento účet poslali přes 6,5 milionu dolarů (téměř 150 milionů korun). Nemocnice se proto rozhodla své plány rozšířit a po požárech založí program, který se bude snažit o to, aby se přeživší zvířata co nejdříve rozmnožila.

Protože jak upozorňuje i Světový fond na ochranu přírody (WWF), koalům hrozí brzo vyhynutí. I na stránkách fondu je proto možné na jejich záchranu přispět.

Pomoci se dá i Australanům, kteří přišli o všechno

Kromě vyčerpaných hasičů a bezbranných zvířat při požárech trpí ještě jedna velká skupina – obyvatelé zasažených oblastí, kteří kvůli ohni přišli doslova o střechu nad hlavou a mnozí také o své rodiny. I těm lidé z celého světa posílají svou podporu. 

Přispět je možné například na toto konto založené vládou státu Victoria ve spolupráci s Armádou spásy a bankou Bendigo. Armáda spásy pak má ještě samostatnou sbírku. „Naše týmy zajišťují jídlo pro evakuované a zasahující a budeme je podporovat jakýmkoliv způsobem, který bude podle vývoje situace právě potřeba,“ uvedl za Armádu spásy major Topher Holland.

Australskému premiérovi nadávali do idiotů. Navštívil město zničené požáry

U sbírky australského Červeného kříže je potřeba si jen uvědomit, že se vkládaná částka udává v australských dolarech, jak společnost sama upozorňuje. Lidem na australském venkově pomůže také výtěžek sbírky na webu organizace The Foundation for Rural & Regional Renewal (FRRR).

„Každý dolar, který věnujete, Australanům v nouzi zajistí dvě jídla,“ láká k příspěvku také Potravinová banka, jež má na svém webu hned několik sbírek. Přispěvatel si tu svou může vybrat například podle preferovaného státu.

Charitativní organizace Givit pak spustila dvě kampaně, jednu pro stát Queensland, druhou pro Nový Jižní Wales. V obou je seznam konkrétních věcí, které teď tamní lidé potřebují. Zájemci jim je mohou buď přímo poslat, nebo na jejich nákup darovat peníze.

Pomoci vybudovat si nový život, postavit a vybavit nový dům nebo zaplatit účty pak Australanům pomáhá výzva Vinnies, pod kterou australští katolíci z organizace St Vincent De Paul Society lidem nastiňují, jak jejich příspěvěk může pomoci.

„Padesát dolarů může zajistit jídlo pro rodinu, která byla evakuována ze svého domova. Sto padesát dolarů může pomoct s účty a nečekanými výdaji domácnosti, jež se vzpamatovává z požáru. Tři sta dolarů může poskytnout oblečení pro rodinu, která musela opustit svůj majetek. Jedenáct set dolarů může pomoci těm, jejichž domovy poškozeny nebo zničeny, aby si pořídily nové povlečení, nábytek a spotřebiče,“ uvádí sbírka.

Autor:
  • Nejčtenější

Vláda zakáže pohyb mezi okresy, zavře školy a také významnou část obchodů

Vláda zakáže lidem pohyb mezi okresy a zcela zavře školy. Po mimořádném jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš. Na...

Vláda zavírá školy i další obchody, omezí pohyb mezi okresy, nasadí vojáky

Nový nouzový stav až do 28. března schválila vláda. Uzavřela školy a zredukovala otevřené obchody. Omezila také od...

Vláda žádá nouzový stav do konce března, řeší lockdown jako před rokem

Vláda požádá Sněmovnu, ať zruší usnesení o konci nouzového stavu 27. února a ať ho prodlouží do konce března. iDNES.cz...

Lidé by se dočasně měli pohybovat jen v katastru obce, řekl Hamáček

Rozhodnutí o nouzovém stavu mají znovu v rukou poslanci. „Bez nouzového stavu neomezíme pohyb,“ řekl poslancům ministr...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nemocnice dementovala zprávu o úmrtí protokoláře Jindřicha Forejta

Fakultní nemocnice Motol dementovala zprávu o úmrtí bývalého ředitele protokolárního odboru Kanceláře prezidenta...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

  • Další z rubriky

Končíme s EU. Rakousko a spol. chtějí na vakcínách spolupracovat s Izraelem

Už se nebudeme spoléhat na Evropskou unii a při výrobě vakcín proti covidu budeme spolupracovat s Izraelem. Oznámil to...

Nechtěný otec pádu komunismu i rozpadu SSSR. Gorbačovovi je 90

Bývalý generální tajemník SSSR a posléze i první a zároveň poslední prezident země Michail Gorbačov se dožívá 90 let....

Slovensko má rekordní počty pacientů, Poláci jednají o čínské vakcíně

Zatímco se Češi srovnávají s novým covidovým režimem, Slovensko před středečním zpřísněním zákazu vycházení eviduje...

Co se syrskými uprchlíky? Dánsko prohlásilo Sýrii za bezpečnou a posílá je domů

Premium Dánsko sáhlo k přelomovému řešení, přestává poskytovat azyl syrským uprchlíkům. Podmínky v blízkovýchodní zemi se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Gabriela Koukalová se pochlubila, že čeká miminko. Změnila si i příjmení

Bývalá biatlonistka Gabriela Koukalová (31) bude maminkou. V ranním vysílání na Primě se pochlubila šťastnou novinou a...

Nepravda a účelovka, říká Koukal o tvrzení exmanželky Soukalové

Po obviněních bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové (31), že ji exmanžel Petr Koukal (35) podváděl a utrácel její...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Nová Fabia extrémně narostla, dostane až 150 koní. Už jsme s ní jeli

Přiznávám, pro fabie všech generací mám slabost. Hlavně ty kombíkové. Jsou fajn a na úplně normální ježdění pro ty, kdo...

Rodina bydlí v perfektním domě. Každý centimetr má své využití

Rok a půl sbírali manželé informace a vybírali, jaký typ stavby si pro svou rodinu postaví. Rozhodující byly návštěvy...