Ani České republice se genetické potraviny nevyhýbají

-
Jeden z argumentů proti geneticky modifikovaným organismům je, že se mohou nekontrolovatelně šířit v přírodě. Stejně nenápadně jako jejich pyl se po světě šíří i potraviny z GMO. Dorazily i do našich obchodů. Zákazníci, výrobci ani úřady o nich zatím nevědí.

Diskuse o tom, co jsou geneticky modifikované organismy, jaké nabízejí výhody a jaká rizika, ještě ani pořádně nezačala, a přesto už máme na jídelníčku potraviny, které jsou z nich vyrobeny. Prokázaly to analýzy balených potravin s obsahem sóji nebo kukuřice, které pro MF DNES provedli odborníci z Centra hygieny potravinových řetězců v Brně. Z jedenadvaceti analyzovaných potravin jen o pěti mohou s jistotou říct, že neobsahují geneticky modifikované organismy. Dva je naopak s jistotou obsahují, jeden s největší pravděpodobností a u třinácti výrobků nebyly prokázány. Neznamená to však, že jedna desetina všech potravin na našem trhu je z geneticky upravených surovin. Do testu byly záměrně vybrány pouze potraviny s obsahem sóji a kukuřice a ve vzorku navíc převažovaly výrobky pocházející ze Spojených států, kde se geneticky modifikované plodiny už pěstují ve velkém.

GMO v americkém a slovenském výrobku

Stopy cizorodé DNA (kyseliny dezoxyribonukleové), které jsou důkazem, že k výrobě byly použity geneticky modifikované organismy, byly nalezeny u jednoho amerického a jednoho slovenského výrobku. Směs Shop Rite k přípravě vdolečků, kterou pro obchodní síť Tesco vyrábí americká firma Wakefern Food, a plněné sušenky Trend ze slovenských Pečivární Sereď byly tedy jednoznačně vyrobeny z geneticky upravených surovin. Další americký výrobek Směs na palačinky Aunt Jemina - byl analytiky označen jako »suspektní«. Neobsahoval geneticky modifikovanou sóju, nejspíš však byl vyroben z genově upravené kukuřice. »Šlo o sójový výrobek, a proto jsme v něm hledali geneticky modifikovanou sóju. Ta se však nepotvrdila, ale zato se objevila jiná pozitivita, která by mohla být přičítána kukuřici,« vysvětluje Jiří Ruprich, který test vedl. Metoda, kterou analytici používají, totiž umožňuje najít jen ty modifikované geny, jejichž konstrukce znají. Ani u třinácti zbývajících výrobků není jednoznačný verdikt: neobsahují GMO; ale neobsahují stopy po GMO. Nelze tedy vyloučit, že nebyly z genetických surovin vyrobeny. »Znamená to, že metoda, kterou používáme, neprokázala ve výrobcích geneticky modifikované organismy,« říká Jiří Ruprich.

O zdroji surovin nevěděl ani výrobce

Test zároveň potvrdil obavy některých odpůrců genových úprav, že sledovat cestu surovin z pole až na talíř je velmi obtížné, ba nemožné. »Souvisí to s globalizací a obrovským pohybem surovin. Ani výrobce se dnes nedopátrá, odkud základní surovina pochází. Než se dostane od toho, kdo ji vypěstoval, do finálního výrobku, projde ještě mnoha dalšími zpracovateli a výrobci,« míní Jiří Ruprich. Mnohdy ani výrobce neví, zda používá tradiční nebo geneticky modifikované suroviny. Nevěděl to ani slovenský výrobce sušenek Trend. »To není možné. Vždyť sóju odebíráme léta od stejných dodavatelů,« reagoval překvapeně obchodní ředitel slovenské firmy IDC - Pečivárne Sereď Jiří V omasta na sdělení, že jejich výrobek obsahuje GMO. Všichni tři dodavatelé sóji mu tvrdí, že je neobsahují. V omasta však přiznává, že od nich žádný certifikát nikdy nepožadovali. Ani nemuseli. U nás zatím žádný zákon o geneticky modifikovaných organismech neexistuje, a neexistuje tedy ani povinnost značit je na obalech, která platí v zemích Evropské unie od loňského září.

Není důvod k obavám o zdraví

Zpráva o tom, že jíme potraviny z geneticky upravených surovin, by neměla vyděsit ty, kteří se obávají zdravotních rizik. Odborníci ujišťují, že potraviny obsahující upravenou sóju nebo kukuřici jsou stejné jako ty, které byly vyrobeny z obyčejných sójových bobů nebo kukuřičných zrn. »Není třeba, aby se lidé děsili už při pouhém vyslovení slova 'geneticky modifikované',« říká ředitel Státního zdravotního ústavu Jaroslav Kříž. »Jsou to potraviny, které mají všechny vlastnosti obvyklých potravin. Na plodinách, z kterých byly vyrobeny, není vlastně nic jiného, než že mají třeba větší odolnost proti nějakému škůdci.« Připouští však, že žádné oficiální stanovisko zdravotnických autorit k potravinám vyrobených z GMO zatím neexistuje. Ani Světová zdravotnická organizace se k riziku ještě nevyjádřila. »Samozřejmě jako každá jiná novinka i GMO mohou mít neznámé zdravotní účinky, ale rozhodně nehrozí bezprostřední nebezpečí. Spíš je třeba zkoumat, jakým způsobem může působit dejme tomu nový druh rajčete nebo kukuřice na lidi, kteří jsou alergičtí na rajčata nebo na kukuřici. Alergická složka se může zvýraznit anebo taky potlačit,« říká Jaroslav Kříž. Dodává, že i Státní zdravotní ústav se chystá v budoucnu geneticky modifikované potraviny sledovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video