Antrax. Ilustrační foto.

Antrax. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Americký „antraxový“ vědec spáchal sebevraždu, nechtěl se nechat obvinit

  • 19
Americký vědec Bruce Ivins, který pomáhal FBI vyšetřovat kauzu antraxových dopisů z roku 2001, spáchal sebevraždu. A to krátce před tím, než ho prokuratura obvinila, že právě on měl "poštovní útoky" na svědomí. Napsal to deník Los Angeles Times. Antrax z dopisů zabil na podzim 2001 pět lidí.

Sebevraždu 62letého Ivinse potvrdil americké televizi CNN vědcův bratr Tom. Nikdo z prokuratury zprávu nekomentoval.

Bruce Ivins pracoval poslední rok a půl v laboratoři americké vlády ve Fort Detricku ve státě Maryland. Právě ta byla střediskem vyšetřování případu antraxových dopisů, které někdo na podzim roku 2001 rozeslal do médií a dvěma demokratickým senátorům. Pět lidí tehdy následkem nákazy zemřelo, infikováno bylo dalších sedmnáct.

Ivins byl zkušený mikrobiolog, který pro FBI analyzoval vzorky odebrané z jedné z antraxových obálek, uvedla CNN. Když se dozvěděl, že se ho žalobce chystá obvinit z provedení útoků, předávkoval se kodeinem a prášky proti bolesti. Zemřel v nemocnici.

Už dříve se v souvislosti s antraxovým terorem hovořilo o jiném vědci, Stevenu Hatfillovi, jenž pracoval ve stejné laboratoři jako Ivins. Vyšetřovatelé v roce 2002 řekli, že se o něj "zajímají", a média o něm pak psala téměř jako o člověku, který má bezpochyby celou vražednou kauzu na svědomí.

Hatfill ale jakékoli angažmá v rozesílání smrtících obálek popřel a bránil se žalobou. Spor skončil až letos, a to koncem června mimosoudním vyrovnáním: vláda vědci zaplatila miliony dolarů. - čtěte USA zaplatí miliony dolarů vědci, kterého vinily z antraxových útoků

Dvě vlny, pět mrtvých, sedmnáct nakažených
Antraxové útoky se odehrály krátce po teroru z 11. září 2001, a to ve dvou vlnách. První "sada" dopisů měla razítka z Trentonu v New Jersey s datem 18. září. Obálky přišly do redakcí ABC News, CBS News, NBC News a listu New York Post, které jsou všechny v New Yorku. Jedna dorazila do vydavatelství American Media na Floridě.

Fyzicky se našly jen dva dopisy, o existenci zbylých tří hovoří jen skutečnost, že byli nakaženi lidé z redakcí. Prvním člověkem, který na infekci snětí slezinnou zemřel, byl Robert Stevens z bulvárního deníku Sun vydávaného AMI.

Tři týdny po této první vlně následovala druhá. Dva dopisy měly totéž trentonské razítko, tentokrát s datem 9. října. Adresovány byly dvěma demokratickým senátorům - Tomu Daschlemu z Jižní Dakoty a Patricku Leahymu z Vermontu. Daschle byl tehdy šéfem senátní většiny, Leahy zase v horní kongresové komoře předsedal justičnímu výboru.

List pro Daschleho otevřel jeho spolupracovník 15. října. Dopis s Leahyho jménem se našel až 16. listopadu v poštovním pytli. Bylo na něm totiž špatné směrovací číslo, a tak se v podstatě ztratil.

Z celkových 22 nakažených pět lidí zemřelo - kromě Roberta Stevense ještě dva zaměstnanci pošty z Washingtonu Thomas Morris junior a Joseph Curseen a také dvě ženy, u nichž dodnes není jasné, kde a jak byly nákaze vystaveny. Šlo o Kathy Nguyen, vietnamskou imigrantku, která pracovala v New York City a žila v Bronxu, a 94letou důchodkyni Ottilii Lundgrenovou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video