Hillary Clintonová

Hillary Clintonová | foto: Reuters

Americké superúterý: klíčovou Kalifornii ovládli McCain a Clintonová

  • 140
Američané mají za sebou důležité kolo souboje o Bílý dům. V takzvaném superúterý vybíralo kandidáty na prezidenta celkem 24 států. V klíčové Kalifornii vyhráli republikán McCain a demokratka Clintonová. Nic ale není rozhodnuto, letošní mimořádně vyrovnaný souboj pokračuje dál.

Barack Obama dokázal vyhrát ve třinácti státech, Hillary Clintonová v osmi. Zásadní je triumf právě v Kalifornii, která je nejlidnatější a na stranický sjezd, z něhož v létě oficiálně vzejde prezidentský kandidát, posílá nejvíc delegátů. Clintonovou volilo 52 procent kalifornských demokratů, Obamu 42.

Pro newyorskou senátorku to znamená důležitý bod, ale jinak zůstává demokratická bitva nerozhodnutá. Ani jeden z favoritů totiž zatím nemá dost delegátů, aby mohl být už nyní prohlášen za nominovaného.

Obama, který by se v případě zvolení stal prvním černošským prezidentem USA, včera získal mimo jiné Alabamu, Aljašku, Georgii, Illinois či Utah. Clintonová kromě zmíněné Kalifornie například Arizonu, Arkansas, New York (kde je senátorkou) či Oklahomu.

"Volili jste, nejen abyste vytvářeli dějiny, ale také abyste přetvořili Ameriku. Po sedmiletém panování prezidenta, jenž naslouchá jen zvláštním zájmům, jste připraveni na hlavu státu, která do Bílého domu přinese vaše sny a hodnoty," prohlásila bývalá první dáma před shromážděním svých věrných v New Yorku. "Vím, že jsme připraveni," dodala.

John McCain v New HampshireVyrovnaný boj v demokratickém táboře předpovídaly všechny průzkumy (více zde). U republikánů je jasněji: vítězem superúterý je arizonský senátor a válečný veterán John McCain. Podle předpovědí vyhrál v devíti státech − včetně Kalifornie, Arizony, Illinois, New Jersey a New Yorku. Upevnil tak roli favorita a k republikánské nominaci do listopadového finále má nakročeno nejlépe.

"Myslím, že po dnešku si musíme zvyknout na myšlenku, že jsme favorité republikánské strany na prezidentskou nominaci," řekl McCain svým příznivcům poté, co se začaly objevovat výsledky. Ještě loni v létě byl přitom někdejší zajatec vietnamské války odepisován. Měl problémy s kampaní a vypadalo to, že jde do předem prohraného boje.

Mitt RomneyZdaleka ne tak růžové jsou po superúterý vyhlídky McCainova největšího rivala Mitta Romneyho. Bývalý guvernér Massachusetts získal sedm států, což není valný výsledek. Zvlášť v porovnání s největším překvapením dne: Mikem Huckabeem. Někdejší guvernér Arkansasu a baptistický pastor posbíral vítězství v pěti státech, což se nečekalo. Huckabee sice před měsícem triumfoval v úvodním klání v Iowě, ale pak poněkud ustoupil do pozadí a analytici se shodovali, že ztrácí dech.

"V posledních dnech se mnoho lidí snažilo říct, že tohle je bitva dvou mužů. A víte co? Je. Ale my jsme její součástí," připomněl dnes Huckabee, že mezi republikány se v podstatě skloňovala jen jména McCaina a Romneyho.

Důležité datum
Superúterý je v maratonu volby amerického prezidenta klíčovým dnem. Hlasuje totiž skoro polovina států − v primárkách i takzvaných volebních shromážděních. Po superúterý už bývá většinou jasno, kdo má největší šanci získat stranickou nominaci. Jenže tentokrát jsou volby opravdu nebývale napínavé a zvlášť u demokratů letos tento den spíš napoví, než rozhodne. Bitva bude pokračovat i v následujících týdnech, možná měsících.

SPECIÁL iDNES.cz: Souboj o Bílý dům

Ve stranických primárkách hlasují voliči té které strany o tom, jak si rivalové v daném státě rozdělí tzv. delegáty, kteří budou nakonec na celostátních sjezdech rozhodovat, koho strana pošle do prezidentské volby. Protože se počet delegátů odvozuje od počtu obyvatel státu, je logické, že se v rámci superúterý zaměřuje nevětší pozornost na ty nejlidnatější.

Pro demokraty je tak klíčová právě Kalifornie, kde je ve hře 370 delegátů. Jejich zisk dává prezidentské nominaci pevnější obrysy.

Sprint v cílové rovince
Všichni kandidáti se ještě na poslední chvíli pokusili udělat pro úspěch maximum. Britský server BBC uvedl, že tým Hillary Clintonové jen během pondělí zavolal 12 milionům lidí, aby je obrátil na stranu newyorské senátorky.

Barack Obama byl před rozhodujícím úterkem mírně optimistický. "Myslím, že pokrok, který jsme udělali, znamená, že neseme to správné poselství," řekl televizní stanici NBC.

Barack Obama mezi svými příznivci v Columbii v Jižní Karolíně. (26. ledna 2008)

V republikánském táboře sebevědomím nešetřil Romney. "Pokud chci konzervativního kandidáta, musím volit Mitta Romneyho − je jediný, kdo má reálnou šanci získat nominaci," vysvětlil divákům Fox News, jak by měli uvažovat.

.Jak dopadlo superúterý

Předpověď výsledků podle agentury Reuters:

DEMOKRATI
(hlasovali ve 22 státech)

• Hillary Clintonová: Arizona, Arkansas, Kalifornie, Massachusetts, New Jersey, New York, Oklahoma, Tennessee

Barack Obama: Alabama, Aljaška, Colorado, Connecticut, Delaware, Georgia, Idaho, Illinois, Kansas, Minnesota, Missouri, Severní Dakota, Utah

REPUBLIKÁNI
(hlasovali ve 21 státech)

• John McCain: Arizona, Kalifornie, Connecticut, Delaware, Illinois, Missouri, New Jersey, New York, Oklahoma

• Mitt Romney: Aljaška, Colorado, Massachusetts, Minnesota, Montana, Severní Dakota, Utah

• Mike Huckabee: Alabama, Arkansas, Georgia, Tennessee, Západní Virginia

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video