Dřív byl dominantním tématem Irák, teď jde o ekonomiku. Kandidáti na prezidenta to rychle pochopili.

Dřív byl dominantním tématem Irák, teď jde o ekonomiku. Kandidáti na prezidenta to rychle pochopili. | foto: Profimedia.cz

Američany pálí ekonomika. A uchazeči o Bílý dům to pochopili

  • 35
Je to pořád o ekonomice, hlupáku, dal by se při letošních amerických primárkách parafrázovat citát používaný Billem Clintonem v prezidentské kampani v roce 1992. Ještě před rokem všem předvolebním průzkumům dominoval Irák. Od léta se však situace zlepšila a počet zabitých Američanů se snížil.

A lidi začíná pálit jiný problém. Není to ani hrozba teroristického útoku, ani velký příliv nelegálních imigrantů, ale špatně dýchající americká ekonomika. Dvacet procent lidí ji ve výzkumu agentury AP označilo za vážný problém.

Američané se bojí toho, že mají stále hlouběji do kapsy. Spojené státy ovlivňuje krize trhu s nemovitostmi a úvěry, kterou spustila neschopnost lidí splácet rizikové hypotéky na bydlení v minulém roce.

Zasáhla i finanční trhy a vedla k propadu na americké burze. A připojily se i další problémy. Nezaměstnanost dosáhla nejvyšší úrovně za poslední dva roky. Vyskočila až na pět procent a nová pracovní místa nevznikají.

Řidiči kritizují vysokou cenu galonu benzinu, která vyletěla ke třem dolarům. Kvůli vysokým cenám ropy na světových trzích se zdražilo i vytápění domů. Proto se ve Spojených státech šíři "blbá nálada". Občané se bojí ekonomické recese, která by celou situaci jen zhoršila.

"Američané hledají dobré vedení. Chtějí být přesvědčeni, že ekonomika je v dobrých rukou. A to je kvalita, která je potřebná pro listopadové volby," řekl ekonomický expert Douglas Holtz-Eakin americkému listu Washington Post. "Kandidáti na amerického prezidenta se budou mnohem více věnovat ekonomice,“ prorokuje ve Washington Post ekonomická expertka Sarah Taylorová.

Už následující primárky se konají v Michiganu. A automobilovému průmyslu v jeho největším městě Detroitu se také moc nedaří. Nezaměstnanost tam dosáhla 7,4 procenta.

Komu sedí téma ekonomiky
Mohlo by poškodit kandidáty, kteří kampaň postavili na jiných tématech a moc se o ekonomice nezmiňovali. Republikán Rudy Giuliani to pochopil. Muž, který se soustřeďuje až na pozdější primárky, se většinou prezentoval jako zkušený bojovník s terorismem.

Nyní vycítil šanci a spustil novou televizní reklamu, která ho prezentuje jako pravého vůdce, který se dokáže vypořádat i se zadřeným motorem americké ekonomiky. Chce ho vyléčit osvědčeným republikánským lékem, snižováním daní. Stejný recept by předepsal i jeho soupeř Mitt Romney.

SPECIÁL iDNES.cz: Souboj o Bílý dům

Z ekonomických problémů se snaží vytlouct kapitál i oblíbenec konzervativních křesťanů Mike Huckabee, který v michiganských předvolebních průzkumech zaostává za Johnem McCainem a Mittem Romneym jen o jedno procento. Republikánský populista se proto rozhodl na svou stranu zlákat i dělníky. Má mu k tomu pomoci image "chlápka, který neslouží Wall Streetu" a chápe problémy obyčejných lidí.

"Nechci z bohatých udělat chudé. Chci dát chudým šanci splnit si americký sen," řekl pak šéfům byznysu v Detroitském ekonomickém klubu, aby si je neznepřátelil.

Michiganští voliči si oblíbili Johna McCaina, který se nikdy nebojí říkat nepříjemné pravdy. To by mu mohlo pomoci u nezávislých voličů. "Některá z pracovních míst, která tu zanikla, už se neobnoví," přiznal na shromáždění v Detroitu.

Pokud je to však znovu o ekonomice, už by to tolik nemuselo být o změně, a to by mohlo poškodit oblíbence mladých demokratů Baracka Obamu. Uvědomila si to i Hillary Clintonová. Zkušenost, kterou vždy prezentovala jako jednu ze svých největších schopností, se jí opět hodí.

Rozhodla se okamžitě využít vítězství v primárkách v New Hampshiru, kde ji demokratičtí voliči označili za pravou osobu, která bude schopná vyřešit ekonomické problémy. Chce ze státního rozpočtu nasypat 70 miliard lidem ze střední a nižší třídy, aby se lépe vyrovnali s projevy ekonomické krize. Oprášila tak podobný plán, který už použil její muž Bill při vítězství v prezidentských volbách v roce 1992.

Její vábení má odloudit voliče hlavně jejímu demokratickému soupeři Johnu Edwardsovi, který se vždy prezentoval jako zástupce chudých. Ani Barack Obama však nechce zůstat pozadu. Včera navrhl stimulační program v hodnotě 75 miliard dolarů a v rámci něj i fond s deseti miliardami pro lidi postižené krizí s hypotékami.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video