ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Budeme bojovat po boku mužů. Afghánky se nehodlají vzdát Tálibánu bez vzdoru

  • 82
Několik set žen v severním a středním Afghánistánu se chopilo zbraní a pochodovalo v ulicích s cílem ukázat, že se bojovníkům islamistického hnutí Tálibán nevzdají bez vzdoru. Ženy se obávají, že pod jejich vládou ztratí svobodu pohybu, přístup ke vzdělávání a budou muset nosit burku. „Jestli budeme muset bojovat, jsme připravené,“ líčí.

Jedna z největších demonstrací se odehrála v centrální afghánské provincii Ghór, kam o minulém víkendu dorazilo několik set žen mávajících zbraněmi a skandujících protitálibánská hesla.

Ačkoli je kvůli konzervatismu v zemi a nedostatku jejich zkušeností nepravděpodobné, že se ve větším počtu dostanou na přední bojové linie, veřejné demonstrace jsou podle expertů připomínkou toho, jak mnoho žen se obává, co pro ně může vláda Tálibánu znamenat.

„Na demonstrace chodí řada žen, jež chtějí jen inspirovat vládní vojska, ale pak jsou tu další, které jsou připravené jít na bojiště,“ líčí Halima Paratišová, šéfka úřadu na pomoc ženám v Ghóru. „A to včetně mě. Před měsícem jsme řekly guvernérovi, že jsme připravené jít válčit,“ líčí.

Západní bezpečnostní odborníci odhadují, že Tálibán získal kontrolu nad více než stovkou afghánských okresů. Tálibán však tvrdí, že kontroluje přes dvě stě okresů ve 34 provinciích, což představuje více než polovinu země. V rukou kabinetu zůstávají velká města a provinční centra.

Nová území Tálibán dobývá již mnoho týdnů, jeho ofenziva se ale zintenzivnila poté, co Spojené státy opustily svou hlavní základnu v zemi, čímž svou intervenci v Afghánistánu prakticky ukončily. Tálibán v poslední době rozšiřuje svou kontrolu zejména v provinciích na severu země.

Tálibán chce po ženách burku

V oblastech, která se mu podařilo ovládnout, už Tálibán zavedl omezení ve vzdělávání žen, jejich svobody pohybu i oblékání. V některých regionech hnutí v letácích po ženách žádá nošení burek, tedy úplné zakrytí tváře.

Dokonce i ženy z extrémně konzervativních venkovských oblastí podle nového průzkumu usilují o lepší vzdělání, větší svobodu pohybu a větší roli v rámci svých rodin. Vláda Tálibánu je povede zcela opačným směrem. 

„Žádná žena nechce bojovat. Chci se jen učit a držet se daleko od násilí, ale současná situace mě a další ženy přiměla povstat,“ líčí dvacetiletá novinářka ze severní provincie Džúzdžán, kde má bojování žen podle Rádia Svobodná Evropa (RFE) dlouhou historii.

Novinářka, která si přála zůstat v anonymitě, se zúčastnila celodenního školení o zacházení se zbraněmi v Šaberghánu, hlavním městě provincie, které nyní čelí obléhání Tálibánu. „Nechci, aby zemi kontrolovali lidé, kteří zacházejí se ženami tak špatně. Vzaly jsme do rukou zbraně, abychom ukázaly, že jestli budeme muset bojovat, uděláme to,“ líčí mladá žena.

Popsala, že společně s ní se školení zúčastnilo několik desítek žen. Proti mužům z Tálibánu mají i přes nedostatek zkušeností jednu výhodu. „Bojí se, že je zabije žena. Považují to za hanebné,“ líčí novinářka.

Radikálové se bojí smrti ženskou rukou

Pro konzervativní ozbrojence je souboj se ženou ponižující. Bojovníci Islámského státu se údajně více báli, že zemřou rukou Kurdek než mužů.

Není to poprvé, co se Afghánky chopily zbraní. Loni se teenagerka Kamar Gulová proslavila poté, co na severu bojovala proti tálibánské skupině, která jí zabila rodiče. V první linii u Chaharu v provincii Balch zase válčí devětatřicetiletá Salima Mazariová, která je zároveň místní guvernérkou.

Ženy se také v posledních dvou desetiletích připojily k afghánským bezpečnostním silám, včetně výcviku pilotů vrtulníků. Tálibán nicméně tvrdí, že současné demonstrace žen jsou pouhou propagandou, neboť mužští příbuzní ženám v žádném případě nedovolí bojovat.

Tálibán pokračuje ve vítězném tažení, vládní vojáci utekli do Tádžikistánu

„Ženy proti nám nezvednou zbraně. Jsou bezmocné, nutí je k tomu poražený nepřítel. Neumí bojovat,“ řekl mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid. 

Guvernér Ghóru Abdulzahír Faizzada ale uvedl, že některé z žen, které vyšly do ulic, již s Talibanem bojovaly a většina z nich vytrpěla od radikálů násilí. „Většinu těchto žen tvořily ty, které nedávno unikly z oblastí Tálibánu. Ztratily své syny a bratry a jsou nyní velmi naštvané,“ uzavírá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video