Americké bomby zabily šestnáct afghánských vojáků, Washington se kaje

  9:24aktualizováno  11:48
Při pátečním americkém náletu v afghánské provincii Hílmand zahynulo 16 místních policistů a několik dalších utrpělo zranění. Informovala o tom agentura AFP. Za nálet se Washington již omluvil. Afghánské síly v provincii bojují proti povstaleckému hnutí Taliban.

Afghánští vojáci v provincii Hílmand bojují s Talibanem (20. prosince 2015) | foto: Reuters

„Při útoku bylo zabito 16 afghánských policistů včetně dvou velitelů. Další dva policisté byli zraněni,“ uvedl mluvčí hílmandské policie. Počet mrtvých podle AFP následně potvrdilo i vedení provincie.

Spojené státy již v pátek oznámily, že během operace v okresu Gerešk, který leží na sever od metropole provincie Laškargáhu, byly bombardovány i pozice místních bezpečnostních složek, které jsou napojené na afghánské vládní síly. Počet obětí ale v pátek ještě znám nebyl.

Bojiště Hílmand

Incident je dokladem komplikované bezpečnostní situace v regionu. Americká administrativa prezidenta Donalda Trumpa zvažuje, že v rámci nové strategie vyšle do Afghánistánu další vojáky.

Provincie Hílmand a Kandahár jsou považovány za baštu Talibanu. Podle místních činitelů bojovníci hnutí nyní ovládají tři čtvrtiny prvně jmenované provincie, kde se produkuje nejvíce opia na světě. S jeho pomocí islamisté získávají finanční prostředky pro svůj boj, napsala agentura AP.

Boje v provincii Hílmand se znovu rozhořely minulý týden, afghánská armáda se snaží vytlačit Taliban z Laškargáhu. V provincii došlo k 52 útokům amerického letectva, deset z nich v okrese Gerešk, uvedlo americké vojenské velitelství v Kábulu. Na počátku tohoto týdne afghánské bezpečnostní složky obsadily s podporou amerického letectva znovu okresní středisko Naua jižně od správního centra provincie.

Syn vůdce Talibanu zemřel při sebevražedném atentátu

Boje mezi vládními jednotkami a Talibanem i přes podporu NATO neustávají. Kábul v sobotu oznámil, že během pátečního střetu s povstalci zahynulo šest vojáků a 12 příslušníků Talibanu. Radikální hnutí naopak střet označilo za své vítězství s tím, že v bitvě padlo 16 vojáků.

Ve čtvrtek v Hílmandu zahynul při sebevražedném atentátu syn vůdce Talibanu mully Hajbatulláha Achúndzády. Třiadvacetiletý Abdur Rahmán najel vojenským autem naloženým výbušninami do základny afghánské armády ve městě Gerešk.

Podle mluvčího byl tento mladík studentem medresy, islámské náboženské školy, a chtěl spáchat sebevražedný útok. „Toto poslání ve čtvrtek naplnil,“ uvedl. Jeden z Talibanců, kteří mají blízko k rodině vůdce hnutí, uvedl, že Abdur Rahmán se jako sebevražedný atentátník přihlásil ještě před tím, než se jeho otec stal šéfem Talibanu. Do loňského května stál v čele Talibanu Muhammad Mansúr, kterého zabil útok amerického bezpilotního letounu.

„Sebevražedný útok doposud provedla řada blízkých příbuzných vysoce postavených činitelů Talibanu, ale Hajbatulláh se stal prvním nejvyšším vůdcem, jehož syn obětoval život,“ řekl vysoce postavený člen Talibanu.

Po ukončení přímých bojových operací jednotek USA a NATO v roce 2014 nabralo podle řady komentářů povstalecké hnutí Taliban v Afghánistánu značně na síle. Jeho cílem je svrhnout kábulskou vládu podporovanou mezinárodními silami a nastolit v zemi znovu přísný islamistický režim.

Spojené státy chtějí do Afghánistánu vyslat tisíce mužů (6/2017):

Laškargáh, Afghánistán

Laškargáh, Afghánistán

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Další z rubriky

Němci zavřeli web s dětským pornem. Zatčený chtěl své dítě nabídnout jiným

Ilustrační snímek

Německá policie v temných hlubinách internetu odhalila masově navštěvovanou stránku s dětskou pornografií. Vyhledávaly...

Tisíce zraněných. Kvůli kluzkému mostu musí architekt zaplatit odškodné

Most navržený slavným architektem Santiagem Calatravem.

Slavný architekt Santiago Calatrava musí Benátkám zaplatit odškodné 78 tisíc eur, více než dva miliony korun. Podle...

Soudní patolog potvrdil, že Epstein spáchal sebevraždu. Oběsil se v cele

Americký finančník Jeffrey Epstein (30. července 2008)

Úřad newyorského soudního patologa v pátek potvrdil, že americký finančník Jeffrey Epstein minulý týden ve vězení na...

Najdete na iDNES.cz