John Cleese

John Cleese | foto: Zuzana Vejšická (Mather)

Nikdy mě nezruší, scény škrtat nebudu, říká Cleese z Monty Python

  • 48
John Marwood Cleese (83) je členem britské komediální skupiny Monty Python, která je známá svým nekorektním humorem. Ten teď v Británii naráží na odpor. Cleese se ovšem nechal slyšet, že lidé vyznávající „woke“ ideologii postrádají smysl pro humor a on rozhodně nehodlá škrtat scény ve hře Život Briana, jak mu doporučili.

„Herci, několik z nich jsou vítězové ceny Tony, mi důrazně doporučili, abych vystřihl scénu Loretty. To samozřejmě nemám v úmyslu,“ řekl Cleese o nové divadelní adaptaci slavného filmu skupiny Monty Python Život Briana, v němž herec Eric Idle v roli Stana žádá, aby mu ostatní říkali Loretta a vyjadřuje touhu po dítěti. Kdysi humorná scéna je nyní trnem v oku vyznavačům „woke ideologie“, protože uráží trans komunitu.

Cleese je kontroverzi zvyklý. Ostatně Život Briana, který zesměšňuje náboženství jako takové, byl terčem kritiky hned po svém uvedení v roce 1979 a protestovali proti němu křesťané po celém světě. Cleese se neobával tehdejších kritiků a nebojí se ani těch současných.

Eric Idle hraje v Životu Briana mimo jiné Stana. Muže, který se svěří svým blízkým, že chce mít dítě a žádá je, aby mu říkali Loretta.

„Mě nikdy nezruší, protože dělám vlastní vystoupení. Pokud mě lidi mají rádi, koupí si lístek. Publikum je tak prakticky předvolené z těch, kdo mě mají v oblibě, takže zpravidla mají rádi i moje vystoupení a můj styl humoru,“ vysvětlil během rozhovoru v pořadu Bena Fordhama.

„Rušením“ v tomto případě narážel na jev zvaný „cancel culture“ – pokud nějaký komik či jiný veřejně vystupující člověk vzbudí něčí nelibost svým výrokem, nelibost se může skrze sociální sítě rozšířit natolik, že jej může stát kariéru. Takovéto online lynčování přitom mnohdy vzejde právě z toho, že někdo někoho urazí svým vtipem či názorem.

„Lidé, kteří se tohoto cancellingu účastní, podle mě sami zjevně nemají moc smysl pro humor. A lidé bez smyslu pro humor by podle mě neměli rušit věci, které lidi se smyslem pro humor baví,“ říká Cleese.

Osobně si takto vysloužil kritiku například v roce 2020, kdy se zastal J. K. Rowlingové poté, co jej o upřímné vyjádření požádal jeden z uživatelů Twitteru. „Obávám se, že trans lidi mě až tak nezajímají. Jenom doufám, že jsou spokojení a že se k nim lidi chovají hezky,“ napsal tehdy.

„Zrovna teď mě víc zajímá ohrožení americké demokracie, bující korupce ve Spojeném království, příšerný britský tisk a důkazy o policejní brutalitě,“ pokračovala jeho odpověď. „A někde v hloubi nitra bych chtěl být kambodžskou policajtkou. To se taky smí, nebo už je to nerealistické?“

John Cleese z Monty Pythonů natáčí seriál o politické korektnosti

Za tuto poznámku se tehdy dočkal kritiky několika pokrokově zaměřených osob, a to včetně obvinění z „transfobie“.

Minulý rok se Cleese nechal slyšet, že tento „woke“ přístup dusí lidskou kreativitu. „Máme tu lidi, kteří čistě naschvál čekají, až se budou moc rozvášnit nad tím, že je někdo urazil,“ řekl v rozhovoru pro magazín Reason.

,