Pchjongjang chce vyrábět atomové zbraně, ale prý je nikdy nepoužije jako první. Ilustrační foto.

Pchjongjang chce vyrábět atomové zbraně, ale prý je nikdy nepoužije jako první. Ilustrační foto. | foto: www.hedvabnastezka.cz

Rozhovory dvou Korejí skončily na mrtvém bodě

  • 4
Obnovené jednodenní vojenské rozhovory mezi Severní a Jižní Koreou skončily na mrtvém bodě. O schůzku přitom po tříměsíční pauze a napětí, vyvolaném testováním severokorejských raket, požádala sama Severní Korea.

Zástupci armád obou korejských států obnovili v pondělí rozhovory, které by měly zmírnit napětí panující mezi těmito zeměmi.

Dialog mezi generalitou obou zemí byl přerušen po raketových testech, které Severní Korea odstartovala 5. července.

Jednodenní schůzka ve vesnici Pchanmundžom však skončila bez jakéhokoliv pokroku ve sporných věcech. Zástupci obou armád se neshodli ani datu příští schůzky, konstatoval jihokorejský list The Korea Herald.

Sever obviňuje jih z propagandy
Během jednání Severní Korea ostře obvinila jižní sousedy z protistátní propagandy mezi severokorejským obyvatelstvem.

Severokorejský režim například požaduje, aby Jihokorejci, kteří cestují do turisticky vyhlášené rekreační horské zóny Geumgang nebo do průmyslového centra Gaeseong, nesměli s sebou vozit noviny, knihy, mobilní telefony a další elektronické zařízení. Ty pak turisté i obchodníci podle severokorejské armády používají k propagandě proti stávajícímu režimu.

"Vysvětlili jsme jim, že se budeme snažit předcházet takovým případům. Sever ale musí pochopit různorodost naší společnosti," citoval korejský deník jihokorejského plukovníka Moon Sung-Mooka, který ukončená jednání vedl.

Od schůzky se přitom očekávalo, že najde především řešení k ukončení ozbrojených potyček mezi rybáři obou zemí ve sporných vodách na pobřeží. Ke krvavým střetům dochází na západním pobřeží pravidelně hlavně v období od května do června, kdy rybáři vyrážejí do sporných vod na lov krabů.

Expert: Politika cukru nefunguje
Ke schůzce si obě strany zvolily vesnici Pchanmundžom ležící v nárazníkové demilitarizované zóně mezi KLDR a Jižní Koreou, v níž byla v roce 1953 podepsána dohoda o příměří, jíž skončila korejská válka. Zóna má bránit v ozbrojenému konfliktu mezi oběma Korejemi, jež jsou teoreticky stále ve válce.

Korejské státy vedou vojenský dialog několik let a čtyři kola jednání byla na úrovni generálů. Dosud poslední schůzka se konala v květnu a skončila velmi rychle pro neshody o vytyčení námořní hranice ve Žlutém moři. Další kolo se mělo konat v červenci, ale bylo zrušeno.

Severní Korea 5. července vyzkoušela sedm raket, mezi nimi i mezikontinentální střelu Tepodong-2 s doletem přes 6000 kilometrů. Všechny rakety spadly do moře.

"Dokud Severní Korea zásadně nepřehodnotí své postoje, nemá žádný smysl s tímto režimem vůbec jednat," konstatoval pro natoaktual.cz politolog Petr Suchý z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Podle něj by urychleně ze strany mezinárodního společenství měly přijít razantní sankční opatření. "Ukazuje se, že politika cukru v případě severokorejského režimu prostě nefunguje," dodal.

Pchjongjang ohlásil další jaderné testy

3. 10. - Severní Korea prohlásila, že v jaderných testech bude pokračovat. Uvedla ale, že atomové zbraně nikdy nepoužije jako první.

Podle Reuters má Korea materiál na šest až osm bomb, ale pravděpodobně není schopná vytvořit dostatečně malou zbraň, kterou by mohla nést raketa.

Pokračující jaderné ambice Pchjongjangu lze proto chápat hlavně jako snahu pohrozit Americe a přivést ji k jednacímu stolu.

"Americké zvyšování hrozby nukleární války a nemravné sankce a nátlak způsobily vážnou situaci na Korejském poloostrově, kdy jsou vážně porušovány výsostné zájmy a bezpečnost našeho státu a korejský národ stojí na hranici života a smrti," sdělilo severokorejské ministerstvo zahraničí v prohlášení.
, natoaktual.cz

Video