radar

radar | foto: Profimedia.cz

Radar zvýší prestiž Česka, říká expert

  • 68
Umístění prvku americké protiraketové obrany na území České republiky donutí některé země změnit své chování, tvrdí odborník na jaderné zbraně a protiraketové systémy Petr Suchý.

Co podpis hlavní smlouvy o vybudování amerického radaru v České republice znamená z bezpečnostního hlediska?
Je to možnost k posílení obrany USA i naprosté většiny členů NATO. Zároveň půjde o zvýšení pozornosti věnované protiraketové obraně uvnitř Aliance.

Radar v Česku bude ale jen jedním z mnoha set prvků protiraketového systému, který Spojené státy budují. Proč tedy takový odpor a žhavá debata?
Je to velmi žhavé téma, protože debata nebyla od počátku vedena zcela šťastně. Česká veřejnost nemá o tuto otázku až takový zájem a spíše celou situaci sleduje pasivně. Než aby si lidé utvořili vlastní názor, raději pouze nekriticky přebírají mnohdy scestné názory druhých.

Co teď bude následovat? Podpis je smlouvy je věc jedna, ale samotné vybudování radarové stanice není jisté...
Je to oboustranná záležitost. Klíčové slovo v tom bude mít český parlament. Teprve ratifikace smluv ukáže, zda jsou vyhlídky na umístění radaru reálné, či nikoliv.

Může díky umístění prvku americké protiraketové obrany nějak vrůst prestiž České republiky v očích spojenců nebo světových velmocí?
Význam České republiky v mezinárodním měřítku vzroste. Změnit styl chování k naší zemi budou muset nejen někteří spojenci, ale například i takové Rusko. Moskva sice nejedná s Českem jako s některými bývalými svazovými republikami, ale dodnes si vynucuje jakési právo na jiné jednání se zeměmi střední Evropy než se západními státy. I samotný podpis dohody s USA by mohl Rusku naznačit, že by mělo od takového svého chování upustit.

Jaký dopad bude mít podpis smlouvy na českou politickou scénu a je reálné, že smlouvu parlament schválí?
Politická scéna je ohledně radaru zcela polarizována už delší dobu. Myslím si proto, že nelze očekávat žádné výrazné změny. Schválení smlouvy třeba za pomoci některých poslanců zvolených za ČSSD by ale mohlo situaci vyhrotit, a to především uvnitř této opoziční strany.

. PETR SUCHÝ

Vedoucí Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií na Masarykově univerzitě v Brně.
Zaměřuje se především na vývoj zahraniční politiky USA od konce druhé světové války do současnosti se zvláštním důrazem na období Reaganovy administrativy, dále na bezpečnostní otázky - roli a vývoj nukleárních zbraní, průběh procesu kontroly zbrojení a odzbrojování mezi supervelmocemi v období studené války a na aktuální bezpečnostní problémy, např. proliferaci zbraní hromadného ničení.
Je autorem knihy Reagan a říše zla (2004) a editorem studií Zahraniční politika USA v devadesátých letech dvacátého století (2001) a Vývoj a výsledky procesů kontroly zbrojení a odzbrojování. Marnost nad marnost? (s Petrou Kuchyňkovou, 2005).

, natoaktual.cz

Video