Protivzdušný systém Patriot

Protivzdušný systém Patriot | foto: AIRCOM

Patrioty na Slovensku. Země dostane deštník jako Turecko během syrské války

  • 158
Kvůli ruské invazi na Ukrajinu rozmisťují spojenci z NATO na slovenském území protivzdušné systémy Patriot a vojáky k jejich obsluze. Nejvýkonnější zbraňové systémy v širokém okolí budou součástí nově se formující předsunuté bojové skupiny na ochranu východního křídla Aliance.

Na Slovensko postupně přijíždějí první jednotky, které mají na starosti nasazení systému protivzdušné obrany Patriot. Proces bude podle slovenského ministerstva obrany pokračovat i v příštích dnech.

„Dočasně bude systém umístěn na Letecké základně Sliač, další prostory nasazení jsou aktuálně konzultovány s odborníky na možnosti systému Patriot tak, aby ochranný deštník pokrýval co největší území Slovenské republiky, včetně nás prioritních cílů pro ochranu,“ uvedl slovenský ministr obrany Jaroslav Naď.

Vyslání jedné baterie systému Patriot oznámilo Nizozemsko a dvou pak Německo. „Moc děkujeme Německu a Nizozemsku za jejich skutečně zodpovědné alianční rozhodnutí přijmout naši žádost o zásadní posílení obrany Slovenska,“ konstatoval Naď.

„Přijali jsme zásadní rozhodnutí, že spolu s Němci zajistíme na Slovensku protivzdušnou obranu. Je to opravdu nutné kvůli hrozbě, kterou právě zažíváme,“ uvedla nizozemská ministryně obrany Kajsa Ollongren. „Zatím nevidíme začátek konce této války,“ prohlásila.

NATO v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu rychle posiluje vojenskou přítomnost na svém východním křídle. Od Pobaltí, přes Polsko až po Rumunsko a Bulharsko. 

V každé ze zemí měli spojenci původně předsunutý vícenárodní prapor o síle zhruba tisíc vojáků. Teď jsou jejich počty dvojnásobné a dvojnásobný bude také počet předsunutých jednotek.

Další takové vícenárodní bojové skupiny mají vzniknout právě na Slovensku, v Maďarsku, v Bulharsku a v Rumunsku. Do té na Slovensku by se měli zapojit i čeští vojáci. Vláda jich tam chce vyslat až 650 a jednotce by měli i velet. Ministerstvo obrany zatím nechce zveřejňovat přesné počty, složení sil a druhy techniky, které na Slovensko vyšle.

Systém patriot - infografika

Systém Patriot americké výroby využívá střely dlouhého doletu typu země-vzduch s operačním dosahem až 60 kilometrů a dosahem radaru až 160 kilometrů. Protivzdušnou ochranu Slovenska tak bude zajišťovat nejvýkonnější zbraňový systém této kategorie v celém širokém okolí.

Umožňuje likvidovat taktické balistické rakety, střely s plochou dráhou letu a letouny. Osvědčil se například v roce 1990 během první války v Perském zálivu, kdy chránil koaliční jednotky před iráckými raketami typu Scud.

Slovenský ministr Naď upozornil, že systém Patriot není náhradou starého ruského systému S-300, který má slovenská armáda ve výzbroji a o jehož možném darování Ukrajině se spekulovalo.

Podle Nadě jde o další prvek protivzdušné obrany Slovenska. Připustil však, že systém S-300 vzhledem k jeho stáří, technickému stavu, nedostatečným schopnostem a také faktické závislosti na Ruské federaci, čeká v budoucnu náhrada. Jak podotkl, po ruské invazi je navíc jakákoliv vojenská spolupráce s Moskvou absolutně nepřijatelná.

NATO takovým způsobem nasadilo systémy Patriot naposledy v roce 2013 na ochranu velkých tureckých měst na východě země před možnými raketovými útoky ze Sýrie. Z válečné zóny totiž předtím na turecké území dopadlo několik dělostřeleckých granátů.

Bezletová zóna, letecký most nebo drony? Co poslat Kyjevu a nerozběsnit Putina

Ochranu třech velkých tureckých měst Gaziantepu, Adany a Kahramanmarasu a pomyslný deštník před možnými útoky pro zhruba 3,5 milionu Turků tehdy zajišťovalo šest baterií střel Patriot. Spojenci takto chránili turecké území až do roku 2017.

O účelnosti ochrany Slovenska, ale také případně polského či rumunského území výkonnými zbraňovými systémy, svědčí události z minulého týdne, kdy nedaleko západoukrajinského Lvova dopadly čtyři ruské střely. Ty byly odpálené zřejmě z Černého moře a ruské údery se tak přiblížily k hranicím členských států NATO.

Nizozemsko v systému Patriot používá střely PAC-2 a PAC-3. Zatímco první exploduje blízko cíle, který je zničen mrakem střepin, PAC-3 nemá výbušnou hlavici. Střela zneškodní cíl tím, že do něj vletí. Střela PAC-3 se navíc sama navádí cíl a je proto velmi účinná při ničení rychlých balistických raket a střel s plochou dráhou letu.

Systémy Patriot mají z evropských spojenců ve výzbroji pouze Nizozemsko, Německo, Řecko a Španělsko. Jde tak o velice specifickou kapacitu. Pořizuje je také Polsko a z dalších států například Švédsko nebo Švýcarsko.

, natoaktual.cz

Video