Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 6. července 2022 Den upálení mistra Jana Husa

Armáda poprvé do mise vyšle záložníky. Věřím jim, říká generál Kopecký

  19:40
Bude to první masivní nasazení záložníků v zahraniční operaci. Armáda už na červen připravuje jejich vyslání do mnohonárodního bojového uskupení na Slovensku, které má sloužit k odstrašení Ruska. „Jestli chceme brát aktivní zálohu jako společnost vážně, musíme ji nasazovat,” říká v rozhovoru velitel pro operace generál Josef Kopecký.

Josef Kopecký | foto: Tomáš FraitMAFRA

Češi velí vznikajícímu bojovému uskupení NATO na Slovensku. Existují nějaké odhady, jak dlouho může takové nasazení k odstrašení Ruska trvat?
Počítáme, že minimálně dva roky. Ale mise zřejmě bude pokračovat i déle. V Pobaltí jsou podobné skupiny už pět let. Plánujeme dopředu a jsme připraveni na všechny možné varianty.

Počítá se tedy i se střídáním českého kontingentu? To vyslání jednotky bylo velmi rychlé, byli jste už předem na takovou možnost připravení?
Dá se říci, že už někdy na podzim se začalo diskutovat o tom, že se budou rozšiřovat a posilovat bojové skupiny posílené vojenské přítomnosti NATO (enhanced Forward Presence - eFP). V tu dobu se začalo mluvit také o Slovensku a rýsovaly se tam tři nebo čtyři národy. 

Rozhodnutí padlo začátkem dubna s tím, že Česko bude vedoucím státem pro slovenskou bojovou skupinu, do které se zapojí také Německo, Slovinsko a USA. Souběžně s tím, jsme už začali plánovat. A měli jsme nějakých pět nebo šest týdnů na to, abychom vyjeli a dosáhli počátečních operačních schopností. To znamená, že jsme už na místě, máme uzavřené dohody s hostitelským státem, připravené postupy a jsme schopni velet.

Nyní jsou tam výsadkáři z Chrudimi. Kdo bude další?
Půjde postupně o jednotky 4. brigády rychlého nasazení, konkrétně 41. mechanizovaný prapor ze Žatce a také vojáky aktivní zálohy.

Záložníky?
Ano. Proč ne. Proč je nenasadit, zastávají stejné funkce jako profesionálové. Řidiči, střelci a různí operátoři. Jejich výcvik, který průběžně absolvují během let, na to plně stačí. Smyslem této mise je kromě jasného vzkazu, že jsou spojenci připraveni se navzájem bránit, především jejich aktivní fyzický výcvik v prostoru nasazení. Je to pro ně ideální příležitost dělat to samé, co profesionálové. Budou denně spolu cvičit.

„Chtějí to dělat, mají motivaci, a tak je prostě budeme nasazovat. Neobjevujeme Ameriku, jiné státy záloh využívají zcela běžně.“

Armáda dosud vysílala do zahraničních misí záložníky jen tu a tam, jednoho či dva. Početnější nasazení si vyzkoušeli zatím jen doma během pandemie covid-19 v národním očkovacím centru.
Jestli chceme brát aktivní zálohu jako společnost vážně, musíme ji nasazovat. Včetně zahraničních operací. Chtějí to dělat, mají motivaci, a tak je prostě budeme nasazovat. Neobjevujeme Ameriku, jiné státy záloh využívají zcela běžně.

Josef Kopecký

Generálporučík. Od ledna 2020 velitelem nového Velitelství pro operace.

Začínal u tankového vojska. V letech 2011-2015 velitelem 7. mechanizované brigády. 

Působil jako velitel Velitelství výcviku - Vojenské akademie ve Vyškově a poté velitel Pozemních sil AČR. 

Byl náčelníkem štábu praporu SFOR v Bosně, dvakrát velel čs. praporu KFOR v Kosovu a v roce 2012 provinčnímu rekonstrukčnímu týmu v Afghánistánu.

V letech 2004-2007 působil na štábu spojeneckých sil rychlé reakce (ARRC) v německém Rheindahlenu a stejnou funkci pak vykonával také na velitelství mise ISAF v Afghánistánu.

Pokud je chceme brát na stejné úrovni jako profesionály, a my chceme, je to další logický krok. Dlouhodobým cílem je, aby česká armáda měla 10 tisíc vojáků Aktivní zálohy. Momentálně máme přes 3 700 záložníků. U krajských vojenských velitelství primárně pro teritoriální obranu a jednotky záložníků u profesionálních útvarů. 

Ty se postupně naplňují a mají doplňovat v případě potřeby danou profesionální jednotku. Dělají prakticky to samé, co profesionálové. Samozřejmě čelí určitým překážkám v podobě složitosti výcviku vzhledem k jejich civilnímu povolání nebo výbavě, výstroji a výzbroji. Ale to se postupně daří překonávat a zlepšovat.

O kolik vojáků aktivní zálohy by se mělo jednat a kdy do mise půjdou?
Řada administrativních úkonů nasazení trochu zbrzdila, ale v první rotaci od poloviny června už první záložníci budou. Na tom pracujeme. Oslovili jsme je a celá řada se sama přihlásila. Nyní řešíme zdravotní prohlídky a uvolnění od zaměstnavatelů. Nevím přesně kolik jich bude, vyčlenili jsme až 45 pozic a také se jich 45 přihlásilo. 

V první rotaci jich asi bude méně, ale to je dané tím krátkým časem. Uvidíme, jak to bude se zaměstnavateli a zdravotními prohlídkami. Já ale doufám, že jich tam 15-20 bude. Ve druhé rotaci na podzim, někdy na přelomu listopadu a prosince, tam je možnost nasadit už rovnou 45 lidí. Chceme jich nasadit maximum. Nyní konkrétně z jednotek 4. brigády.

„Rozhodl jsem se, nevidím jedinou překážku, proč je tam neposlat. Při civilním zaměstnání se připravují na obranu země, na boj, na válku. Je to přesně to, s čím do Aktivní zálohy šli.“

Půjde tedy o historicky první masivnější nasazení zálohy v zahraniční operaci.
Z pohledu Aktivní zálohy ano. Možná jsme to mohli vyzkoušet už dříve, ale vzhledem k odbornosti jednotek, které působily v těch bojových skupinách v Pobaltí, to nebylo zase až tak jednoduché. Na Slovensku je teď pro to naopak ideální příležitost, protože se bavíme o mechanizované pěchotě, bojovnících.

Aktivní záloha

Má v současnosti přes 3 700 mužů a žen u 60 vojenských útvarů a zařízení

Jednotky zálohy jsou jak při krajských vojenských velitelství, tak u útvarů pozemních, vzdušných, speciálních i kybernetických sil.

Zájemce o službu musí absolvovat kurz základní přípravy v délce čtyř týdnů.

Vedle civilního povolání vojáci aktivní zálohy pak absolvují každoročně cvičení.

Jaké budou jejich úkoly? Prošli nějakou zvláštní přípravou?
Úkoly budou úplně stejné jako pro profesionální vojáky. Budou řádnou součástí jednotky. Už zahájili přípravu s profesionálními jednotkami. Jakmile nastoupí na povolávací rozkaz, připravují se jako všichni ostatní – střelby, taktika, házení granátů, ovládání zbraní atd. Pro ně to ale není španělská vesnice, výcvik mají.

V misi si přičichnou i k výcviku v rámci multinárodní jednotky. Budou kooperovat s Američany, Němci, Slovinci.

Jakým způsobem záložníky armáda oslovila, nebo se hlásili sami?
Věřím jim. Mám je rád kvůli jejich zapálení. Rozhodl jsem se, nevidím jedinou překážku, proč je tam neposlat. Při civilním zaměstnání se připravují na obranu země, na boj, na válku. Je to přesně to, s čím do aktivní zálohy šli. U jednotek se hlásili sami. 

Při operačním nasazení na území Česka můžeme záložníky povolat, do zahraničí je ale můžeme vyslat jen s jejich souhlasem. Není to jen taková nějaká operace. Budou skutečně vyčleněni do sestavy jednotky, která se v případě ohrožení může zapojit do boje.

A v první linii.
Ano. Tady neexistuje rozdíl mezi profesionálem a záložníkem. Pro záložníky to možná je trochu dobrodružství. Budou v operačním nasazení, v misi, v jiné zemi, budou cvičit s Američany nebo Němci. Je u nich vidět nadšení a odhodlání. Je to vlastně naplnění smyslu jejich služby. Zkušenosti pak budou předávat dál. Ty dobré i ty špatné.

„Konflikt na východě trochu změnil pohled veřejnosti včetně zaměstnavatelů. Tihle chlapi budou přispívat k obraně nás všech.“

Nemají třeba obavy z toho, do čeho jdou?
Jsou to gramotní, inteligentní lidé. Přihlásili se a vidí, co se děje. Nemusíme jim dělat nějaké školení. Vědí moc dobře, proč se hlásí do aktivní zálohy, chtějí se aktivně podílet v případě potřeby na obraně státu.

Předpokládám, že na Slovensku budou působit ve vojenském prostoru Lešť u Zvolena jako další jednotky bojového uskupení?
Ano budou tam. Stany, kontejnery, staré budovy. Ale jsou to vojáci.

Velitelem NATO bude Cavoli. Špičkový expert na Rusko s titulem z Yale

Musíte řešit nějaké „přemlouvání” u zaměstnavatelů, aby je do mise pustili? A na druhé straně, sami záložníci a jejich rodiny také musí z něčeho žít.
Záložník v misi dostává plat jako profesionální voják podle hodnosti. Ke kompenzacím pro zaměstnavatele se stát postavil zodpovědně. Zaměstnavatelé už nezůstávají v pozici, že jim pracovník odejde a najednou nemají nic. Výše kompenzací může být 60-100 procent. 

Až si to vyzkoušejí, přijdou na to, že to není špatně udělané. Nikdo dnes nechce ztratit kvalitního zaměstnavatele a naopak kvalitního zaměstnance. Navíc konflikt na východě trochu změnil pohled veřejnosti včetně zaměstnavatelů. Tihle chlapi budou přispívat k obraně nás všech.

Autor: natoaktual.cz

Kauza Hlubuček

V červnu 2022 provedla policie razii na pražském magistrátu a v dopravním podniku (DPP). Obvinila 11 lidí z manipulování s hospodařením DPP.

  • Nejčtenější

Kroupy ničily auta i domy, zastavily vlaky. Jih Čech zasáhla lokální povodeň

Silné bouřky zasáhly Česko. Týn nad Vltavou postihla blesková povodeň. Řeka Blanice na jihu Čech dosáhla druhého...

Lidé bez proudu, supercely na jižní Moravě. Českem se prohnaly bouře

Českem v pátek opět prošly silné bouřky doprovázené nárazy větru a krupobitím. Na jižní Moravě se vyskytly supercelární...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Počet obětí ruského raketového útoku na nákupní centrum stoupl na 18

Rusko zaútočilo raketami na město Kremenčuk v centrální části Ukrajiny. Střela podle tamního prezidenta Volodymyra...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rakušanku napadl v Hurghadě žralok. Přišla o ruku a nohu, zemřela v sanitce

Poblíž populárního egyptského turistického letoviska Hurghada zaútočil na osmašedesátiletou Rakušanku žralok. Žena...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Slováci předstihli Čechy. Koupí pásové obrněnce ze Švédska za 42 miliard

Slovensko v přezbrojení těžké obrněné brigády předstihlo Českou republiku. Nakoupí 152 pásových bojových vozidel (BVP)...

Pohotovostní jednotky NATO zvýší stav na 300 tisíc vojáků, oznámil Stoltenberg

Severoatlantická aliance zvýší počet jednotek, které budou spojenci udržovat ve vysoké pohotovosti. Celkově to bude...

Návrat studené války? NATO přepíná do módu možné konfrontace s Ruskem

Na 300 tisíc vojáků ve vysoké pohotovosti připravených přispěchat neprodleně na pomoc napadené členské zemi. A další...

Elektrické tanky a obrněnce? NATO chce být emisně neutrální do roku 2050

Změna klimatu je pro NATO klíčovou výzvou. Do roku 2030 chtějí spojenci snížit emise skleníkových plynů v civilním a...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...