Letouny AWACS slaví 25 let služby v NATO

Letouny AWACS slaví 25 let služby v NATO - Loni absolvovaly posádky letounů AWACS přes tři tisíce hodin ve vzduchu, když střežily například zimní olympijské hry v Turíně, vzdušný prostor nad Polskem během cesty papeže Benedikta XVI. nebo fotbalový šampionát v Německu. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

NATO chce zapojit Česko do systému AWACS

Severoatlantická aliance opět nabízí České republice, aby se připojila k aliančnímu programu včasné výstrahy, který řídí speciální průzkumné letouny AWACS. Tento týden o nabídce jednali zástupci příslušné agentury NATO na ministerstvu obrany, které se má vyjádřit do jara.

Ze zemí, které vstoupily do NATO v roce 1999, je Česká republika poslední, jež do leteckého systému včasné výstrahy a řízení NATO (AWACS) není zapojena.

Na provozování systému, který umožňuje sledovat cíle ve vzduchu a navádět na ně prostředky protivzdušné obrany, řídit letecké souboje či odposlouchávat nepřátelské spoje, se nyní podílí osmnáct zemí včetně Maďarska a Polska, které se přidaly v roce 2006 a 2007.

Tento týden proběhla na ministerstvu obrany jednání, kde NATO svou nabídku pro Česko zopakovalo s tím, že odpověď očekává do léta.

"Ministerstvo obrany posuzovalo možnosti zapojení České republiky do programu AWACS na základě pověření vládou už od roku 2001, nakonec z něj ale v roce 2004 sešlo," řekl dnes mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Nyní se na Česko alianční agentura NAPMO (NATO Airborne Early Warning and Control Programme Management Organization), která program AWACS řídí, obrátila s nabídkou spolupráce znovu.

Česko má nyní svůj zájem opět vyhodnotit. "K tomuto účelu byl ustanoven expertní tým, který v průběhu druhého čtvrtletí letošního roku doporučí, zda pokračovat v dalším vyjednávání," uvedl Pejšek.

Změna: Zrušili jsme paušál
Členství v programu znamená kromě možné účasti vojáků, pilotů a dalšího personálu přímo na základnách AWACS také finanční příspěvky. Rozpočet AWACSu činí zhruba 320 milionů dolarů ročně (v roce 2005), nejvíce do něj přispívají USA, výše příspěvku se u jednotlivých zemí liší.

NATO původně po zemích, které se do programu AWACS nově zapojí, chtělo podíl na předešlých a probíhajících programech. Každá nová země by tedy musela zaplatit poměrně vysoký vstupní "paušál", což byl nejspíše vedle krácení rozpočtu ministerstva obrany další důvod, proč Česko do programu zatím nevstoupilo. To se nyní změnilo.

"Velkou změnou oproti dřívějšku je fakt, že tyto zpětné příspěvky se při vstupu nyní neplatí. Pokud bychom se do programu zapojili nyní, finančně bychom se podíleli jen na nových projektech," komentoval pro natoaktual.cz změněné podmínky přístupu Pejšek.

"AWACSy" oslavily 25 let
Letouny AWACS jsou upravená dopravní letadla Boeing 707 vybavená radary a rádiovými stanicemi. Vyznačují se kruhovou radarovou anténou na hřbetě.

V disku je radarový systém, který umožňuje obsáhnout prostor od zemského povrchu po stratosféru. Radar má dosah přes 300 kilometrů pro nízko letící cíle a ještě větší pro objekty ve větších výškách. Tyto letouny, jichž má NATO k dispozici sedmnáct, nyní procházejí rozsáhlou modernizací.

Letouny systému AWACS loni oslavily 25 let služby v NATO a na jejich hlavní základně v Geilenkirchenu proběhly velkolepé oslavy.

Systém AWACS používá NATO k monitoringu vzdušného prostoru v místech, kde hrozí nějaké nebezpečí, včetně míst, kde probíhají vojenské operace.

Veřejnosti známé je jejich nasazení třeba při ochraně summitů NATO, ale také olympijských her či fotbalového šampionátu.

Letouny AWACS slaví 25 let služby v NATO SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA
AWACS slaví 25 let v NATO


Video