Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lotyština - překážka ke vstupu do NATO

  0:01
Riga - Podle lotyšského zákona musí všichni kandidující do politických funkcí předvést, že umí mluvit prvotřídní lotyštinou. Požadavek má chránit lotyšský jazyk, který byl opomíjen po 50 let sovětské okupace, které dominovala jen ruština. Jak se však ukazuje, sporný zákon by mohl být překážkou k přijetí Lotyšska do Severoatlantické aliance.
V roce 1997 učitelka Antonina Ignataneová jen o jeden hlas přišla o křeslo v městské radě lotyšského hlavního města Rigy. Co jí roztrpčilo, však bylo to, že toto zásadní rozhodnutí nebylo učiněno ve volební místnosti, ale rozhodl tak ještě před volbami státní úředník.

Ten prohlásil, že Ignataneová, jejímž rodným jazykem je ruština, nemluví lotyšsky natolik dobře, aby se mohla ucházet o veřejnou funkci.

Pobouřena tímto rozhodnutím se Ignataneová a její Lotyšská strana jednoty, populární mezi členy široké rusky mluvící menšiny, obrátila na soud.

"Pokud jsou zde určití voliči, kteří navrhnou mně nebo někoho jiného, jak pak může někdo jiný vyřadit tuto osobu ze seznamu, nebo rozhodnout, zda bude kandidovat či ne," říká Ignataneová.

Zákon: Musíte umět Lotyšsky
Podle lotyšského zákona to však možné je. Ten totiž požaduje, aby všichni kandidující do politických funkcí předvedli, že umí mluvit prvotřídní lotyštinou. Tento požadavek byl zamýšlen na ochranu lotyšského jazyka, který byl opomíjen po 50 let sovětské okupace, které dominovala ruština.

Odborníci na lidská práva tvrdí, že tento zákon porušuje práva rusky mluvících obyvatel, kteří tvoří jednu třetinu obyvatel Lotyšska, a že tento požadavek je náchylný ke zneužívání a ke korupci.

Překážka ke vstupu do NATO
Zákon se stal překážkou při lotyšském snažení o připojení k NATO, které považuje Riga za nejlepší záruku své nezávislosti získané v roce 1991. A čas na to, aby to Lotyšsko změnilo, utíká.

Severoatlantická aliance, která chce, aby si kandidující země vyřešily své potenciální konflikty s menšinami před přijetím, se sejde již v listopadu v Praze, aby rozhodla, které z devíti kandidátských zemí obdrží pozvánku ke členství.

Poslanci se snaží vyřešit tuto spornou otázku, avšak politici se bojí před říjnovými volbami vypadat slabě v postoji k jazykové otázce, což je citlivé téma pro tuto zemi, která získala nezávislost po 50 letech rusifikace.

Výbor OSN: zastavte jazykové hony
Co případ Ignataneové ještě zhoršuje, je to, že prošla úspěšně státní zkouškou a získala jazykové oprávnění nezbytné pro politické kandidáty, a to týdny před návštěvou u inspektora. Po cestě k lotyšskému Nejvyššímu soudu a intervenci ze strany Výboru OSN pro lidská práva Lotyšsko minulý rok odstranilo "jazykové hony", avšak ponechalo jazykové požadavky v zákoně.

V únoru generální tajemník NATO George Robertson prohlásil před lotyšským parlamentem, že výsledek diskuse mezi poslanci o volebním zákoně bude hrát významnou roli v rozhodnutí o jejich případném členství.

Prosincový průzkum veřejného mínění ukázal, že vstup do NATO podporuje 27 procent rusky mluvících ve srovnání s 66 procenty Lotyši.

"Lotyšsko by si mělo ponechat svoji neutralitu, tak nebude mít problémy ani se Západem, ani s Ruskem," soudí 61letý Vladimir, který sloužil v sovětské armádě a stejně jako mnoho dalších nechce říct své příjmení, když se vyjadřuje k politice.

Vlastní jazyk, vlastní identita
Pravděpodobně není nic víc středem pozornosti v lotyšském vnímání nezávislosti než jejich jazyk. Poslanci nyní projednávají balíček ústavních změn o dalším posílení statusu lotyštiny a současně zavádějící změny ve volebním zákoně, aby byl snáze stravitelný, avšak politická atmosféra vzhledem k této otázce je napjatá.

Minulý týden vyzval lotyšský premiér Andris Bérziňš k rezignaci představitele Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) kvůli jeho návrhu, aby země uznala ruštinu jako druhý oficiální jazyk.

Představitel OBSE sice později uvedl, že jeho výrok byl dezinterpretován, a tvrzení vyvrátil, avšak tento incident ukázal na tenkou linii, po které musí Bérziňš kráčet, aby chránil lotyšský jazyk a zároveň pozměnil volební zákon. Zákonné změny mohou zcela propadnout, pokud se poslanci budou domnívat, že Západ požaduje uznání ruštiny jako druhého oficiálního jazyka.

Lotyši si uchovali svůj jazyk po století nadvlády Němců, Poláků, Švédů a Rusů. Po získání nezávislosti začala obnova jazyka a země přijala zákon o občanství, jazyce a volbách obsahujících nařízení o ochraně lotyštiny.

Ti, co jsou pro změny v zákoně, doufají jako 63letá uklízečka Dzintra Jatnieceová, že zvítězí tolerance. Sama přitom vzpomíná, jak byla jako dítě s celou rodinou deportována na Sibiř, a říká, že by dala přednost vstupu do NATO před volebním zákonem. "Rusky mluvící by se měli naučit lotyštinu, ale neměla by to být povinnost. Deportovaní Lotyši byli nuceni učit se ruský jazyk," říká Jatnieceová.
Autoři: ,
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

Řidič Porsche srazil ve Vysočanech ženu s kočárkem, ta utrpěla vážná zranění

1. května 2024  20:36

V pražských Vysočanech sjel řidič automobilu ze silnice a srazil ženu s kočárkem. Podle mluvčího...

Školák měl v osmi letech dvě mrtvice. Nemocných dětí od covidu přibývá

1. května 2024

Premium Netušili jsme, že mrtvici mohou dostat i děti, říkají rodiče těch, které to zažily. Některé dokonce...

Silný vítr komplikuje dopravu. Z Havlíčkova Brodu nejezdí vlaky na dvou tratích

1. května 2024  17:13,  aktualizováno  19:46

Silný vítr potrápil hlavně řidiče na Pardubicku. Z důvodu pádu několika stromů museli policisté...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého ovčáckého psa? Tak...