Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. května 2023 Ferdinand

Nejmodernější stíhačky v akci. USA poprvé nasadily „neviditelné“ F-35

  13:07aktualizováno  14:46
Nejmodernější a zároveň jedny z nejdražších stíhaček v historii americké armády - letouny páté generace F-35 Joint Strike Fighter - vyslaly Spojené státy poprvé do akce. Americká námořní pěchota počátkem týdne začala s přesunem těchto strojů na svou japonskou základnu Iwakuni. Letouny mají zajistit vzdušnou převahu v oblasti a tvořit páteř americké obrany v Pacifiku.
První operační nasazení letounů F-35. Americká námořní pěchota je nasadila na...

První operační nasazení letounů F-35. Americká námořní pěchota je nasadila na základnu Iwakuni v Japonsku. | foto: DVIDS

Velení americké námořní pěchoty potvrdilo, že v pondělí vyslalo svou 121. bojovou letku z arizonské základny Yuma na japonskou základnu Iwakuni, ležící poblíž Hirošimy na ostrově Honšú.

Neviditelný

Jednou z hlavních vlastností stíhaček páté generace je využití technologií „stealth“, tedy jejich snížená zachytitelnost radarem. Dosahují jí mnoha způsoby, mimo jiné úpravou povrchu a tvarem. Dalším znakem je jejich víceúčelovost. Díky pokročilým elektronickým systémům mohou operovat za jakéhokoliv počasí, ve dne i v noci, proti vzdušným i pozemním cílům, zvládnou přepady, mnohahodinové hlídkování, průzkum i elektronický boj. Letouny tak mají díky technologické převaze být schopny zjistit, identifikovat a zničit svého protivníka dříve, než vůbec nepřítel přítomnost takového stroje zaznamená.

Letka je vyzbrojená nejmodernějšími letouny páté generace F-35B Lightning II. V této modifikaci pro námořní pěchotu jsou letouny schopné kolmého startu i přistání.

„Jedinečná kombinace stealth technologií, výkonného radaru, senzorů a systémů elektronického boje dává dohromady stíhač páté generace, moderní bombardér a platformu pro leteckou podporu v celém spektru operací a za jakýkoliv povětrnostních podmínek,“ uvedlo v oficiálním prohlášení velení námořní pěchoty. Nasazení právě do Japonska je podle velení součástí plánů administrativy bývalého prezidenta Baracka Obamy na větší zapojení amerických sil v asijsko-pacifické oblasti.

Letka s šestnácti stroji má zajistit vzdušnou převahu v regionu a tvořit páteř americké vojenské přítomnosti a celé obrany v Pacifiku. „Bude základním kamenem víceúčelových společných sil schopných pružně reagovat a ničit s bezprecedentní účinností vzdušné i pozemní hrozby,“ citovala americká stanice CNN Karoline Footeovou z velitelství III. expedičního sboru americké námořní pěchoty.

Vyslání nejmodernějších strojů, které mají mariňáci v současnosti k dispozici s cenovkou 104 milionů dolarů (2,6 miliardy korun) za kus podle ní jasně ukazuje, jaký postoj Washington k obraně Japonska zaujímá.

„V celém širším regionu nemají letouny F-35 momentálně srovnání,“ konstatoval letecký expert Jan Čadil, šéfredaktor magazínu Letectví & kosmonautika. První operační nasazení těchto letounů je podle něj pak nesmírně důležitým milníkem a signálem pro státy, které si letouny rovněž objednaly.

Podívejte se na F-35 v akci:

9. července 2014

Kromě jiných to jsou také právě Japonsko, které první stroje dostalo na sklonku roku, Austrálie nebo Izrael a celá řada evropských spojenců, u kterých má menší, lehčí a o polovinu levnější jednomotorový bratříček „amerického superdravce“ F-22A Raptor nahradit ve výzbroji především stroje F-16 a F/A-18.

Jen pro zajímavost: výrobce do těchto dní předal celkově 200 letounů F-35. Na jeho vývoji se kromě USA a Británie podílelo ještě dalších devět zemí.

Fotografie

První operační nasazení letounů F-35. Americká námořní pěchota je nasadila na...
První operační nasazení letounů F-35. Americká námořní pěchota je nasadila na...
První operační nasazení letounů F-35. Americká námořní pěchota je nasadila na...
První operační nasazení letounů F-35. Americká námořní pěchota je nasadila na...

Kromě technologie „stealth“, která letoun činí obtížně zachytitelným pro radary, patří mezi špičkové vybavení stroje například technologie pojmenovaná jako „Božské oko“.

Ta dává pilotovi možnost sledovat veškeré dění kolem celého letounu. Obraz vidí pilot prostřednictvím displeje přímo v helmě.

Dosud nevídaný je také kokpit stroje, kterému vévodí jediný velký panoramatický displej. Pilot může dávat letounu hlasové příkazy, jinak se stroj ovládá joystickem umístěným na pravé straně a výkon motoru se reguluje plynovou pákou na levé straně.

Program vývoje a výroby letounu ale od počátku provázejí technické a administrativní problémy. Kritici označují stroj za příliš drahý.

Ke kritikům patří i Trump

Program „Joint Strike Fighter“ se řadí mezi jedny z nejdražších a nejvíce kontroverzních zbraňových systémů v americké historii. Ke kritikům patří i nově zvolený americký prezident Donald Trump. „Je to přes plán a mnoho mnoho miliard přes rozpočet,“ prohlásil.

Ostrými slovy nešetřil nedávno také republikánský šéf vlivného senátního výboru pro ozbrojené složky John McCain, který opakované zpoždění dodávek letounů a prodražení projektu označil za „skandální a tragické“.

Zákazníci

  • Austrálie: 72+28
  • Nizozemsko: 37
  • Izrael: 33+42
  • Japonsko: 42
  • Jižní Korea: 40
  • Norsko: 52
  • Británie: 138
  • Itálie: 90
  • Turecko: 120
  • USA: 2443
    Na programu se podílejí zatím bez objednávek také Dánsko a Kanada

Zdroj: Lockheed Martin

Pentagon má za celkem 2 443 letounů zaplatit až 400 miliard dolarů. Cena za jeden stroj se oproti původnímu plánu prakticky zdvojnásobila a pohybuje se podle varianty v rozmezí 150 až 200 milionů dolarů včetně servisu, výcviku a provozu. Náklady za kus by se však měly postupně snižovat s případným dalším prodejem letounů.

Nejnověji se programu zastal Trumpův kandidát na post ministra obrany generál James Mattis. Letouny F-35 označil za „kriticky důležité“ pro zajištění americké vzdušné převahy a pro interoperabilitu se spojenci, kteří si tyto letouny rovněž pořizují. Celá řada zemí NATO podle něj „vsadila na program F-35“.

První operační nasazení může podle analytiků vyslat jasný signál nejen Japonsku a Jižní Koreji, že Spojené státy berou spojenectví s nimi velmi zodpovědně, ale také severokorejskému režimu nebo Číně. Peking v posledních měsících stupňuje napětí v oblasti především militarizací celé řady malých sporných ostrovů, na kterých buduje základny, a zvýšenou leteckou aktivitou v celé oblasti.

Japonské ministerstvo obrany před časem potvrdilo, že od dubna do října loňského roku musely jeho pohotovostní stíhačky více jak 400 krát do vzduchu kvůli čínským letounům nebezpečně blízko japonského vzdušného prostoru.

Přistání F-35 na letadlové lodi:

4. listopadu 2014

Autor: , natoaktual.cz

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Od 30. června do 8. července 2023 se bude konat 57. ročník MFF Karlovy Vary. Tváří nové znělky bude Johnny Depp.
Na zahajovacím koncertu zahraje Indoor Garden Party a Morcheeba

Hosté:

  • Nejčtenější

Kajínkovu milost má v rukou Pavel. Po Zemanovi rozhoduje, zda zůstane volný

Prezident Petr Pavel po svém předchůdci převzal bonusovou pravomoc. Když Miloš Zeman v roce 2017 udělil Jiřímu...

Rusko míří ke konfliktu s NATO, s naší účastí od první chvíle, varuje Řehka

Rusko podle náčelníka generálního štábu armády České republiky Karla Řehky směřuje ke konfliktu se Severoatlantickou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plivl na oběti nacismu, ať rezignuje, žádá Trikolora Pavla za Terezín

Politická strana Trikolora žádá prezidenta Petra Pavla, aby rezignoval za svůj projev, který pronesl v neděli během...

Vládě uděláme takové peklo, až se jí srolují ponožky, slíbil Havlíček

Hnutí ANO bude ve Sněmovně bránit přijetí vládního ozdravného balíčku všemi prostředky. „Použijeme ty nejtvrdší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spanilá jízda diverzantů otřásla Ruskem. Jestřábi tuší čečenský scénář

Premium Pomsta za Bachmut, nebo psychologická operace, která má odvést pozornost od chystané ukrajinské protiofenzivy? Den...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Nad Čáslaví prosvištěly stíhací raptory, základna se otevřela lidem

Čáslavská 21. základna taktického letectva se po čtyřech letech opět otevřela veřejnosti. Na návštěvníky čekaly...

Čeští piloti zkusí superrealistický simulátor F-35, jednání o nákupu pokračují

Český vyjednávací tým má za sebou další kolo rozhovorů s americkou stranu o možném nákupu nejmodernějších letounů F-35....

Řecko masivně investuje do obrany, uspět na zdejším trhu chtějí i české firmy

V řeckých Aténách vrcholí veletrh obraných technologií DEFEA a zastoupení na něm má i patnáct českých firem. Řecko v...

Armáda přebírá první obrněnce TITUS. Do maskování je oblékají ženy

Čeští vojáci převzali prvních šest kolových obrněnců TITUS. Armáda si objednala 62 těchto pancéřovaných obrů do...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...

Po dlouhé nemoci zemřela královna rokenrolu Tina Turner. Bylo jí 83 let

Ve věku 83 let zemřela americká popová hvězda Tina Turner. Zpěvačka známá pro své strhující výkony a také mocné a drsné...