Realistický simulátor letounu F-35

Realistický simulátor letounu F-35 | foto: Lockheed Martin

Čeští piloti zkusí superrealistický simulátor F-35, jednání o nákupu pokračují

  • 28
Český vyjednávací tým má za sebou další kolo rozhovorů s americkou stranu o možném nákupu nejmodernějších letounů F-35. Výrobce Lockheed Martin připravuje návrhy několika projektů pro zapojení českého obranného průmyslu. A čeští piloti dostanou možnost vyzkoušet superrealistický simulátor letounu.

Jde o speciální trenažér, který umožňuje virtuálně trénovat prakticky celé spektrum misí. S věrnou simulací kokpitu stroje i s pohybem a 360stupňovým vizuálním zobrazovacím systémem, který přesně kopíruje všechny senzory a použití zbraní a používá stejný software jako skutečný letoun.

„Podařilo se nám například dojednat už na květen termín, ve kterém si čeští piloti budou moci vyzkoušet simulátor vyššího stupně, což v případě jiných zemí bylo vždy umožněno až po obdržení formální nabídky USA na prodej letounů,“ potvrdila šéfka vyjednávacího týmu Blanka Cupáková, vrchní ředitelka ekonomické sekce ministerstva obrany.

Přímo v USA v uplynulých dnech vedla další rozhovory o podmínkách možného pořízení 24 nejmodernějších letounů páté generace. Do 1. října má pak ministryně obrany Jana Černochová předložit vládě podmínky nákupu dojednané s americkou stranou.

Americký výrobce Lockheed Martin nyní představil české straně návrhy několika projektů průmyslové spolupráce pro zapojení firem českého obranného průmyslu. Konkrétní projekty ovšem vyjednávací tým zatím nezveřejnil.

„Hodlám předložit paní ministryni návrh souboru kvalitních a konkrétních projektů průmyslové spolupráce,“ konstatovala Cupáková s tím, že rozsah a kvalita nabízené průmyslové spolupráce pro ČR bude rovněž jedním z kritérií, na jejichž základě bude vláda o možném pořízení letounů 5. generace rozhodovat.

S americkou stranou čeští vyjednavači diskutovali o možném snížení některých poplatků při případném nákupu letounů. „Abychom dosáhli pro ČR co nejvyšších úspor. Nechceme v tomto ohledu promarnit žádnou příležitost,“ zdůraznila Cupáková.

F-35 chce nově Rumunsko

Nejnovějším zájemcem o pořízení strojů F-35 je Rumunsko. „Proces modernizace letectva bude pokračovat nákupem letounů F-35 nejnovější generace,“ uvedla v prohlášení rumunská prezidentská kancelář.

Právě prezident Klaus Iohannis předsedá Nejvyšší radě národní obrany (CSAT), která určuje a koordinuje bezpečnostní politiku země. Kromě prezidenta jsou členy premiér, ministři obrany a vnitra a šéfové obrany i tajných služeb.

Stíhačky F-35 nás zapojí do obrany celé Evropy, říká spoluautor doporučení

Rumunské vzdušné síly potřebují podle rady zásadní modernizaci k „dosažení robustních, důvěryhodných, interoperabilních, flexibilních a efektivních operačních schopností protivzdušné obrany“.

A za jedinou možnost označila rada právě stroje F-35 amerického výrobce Lockheed Martin. Za hlavní důvody označila vybavení pokročilými senzory, schopností výměny šifrovaných informací v reálném čase jak se vzdušnými platformami, tak pozemními obrannými systémy, schopností řízení operačního obrazu bojiště a také využití vysoce přesné inteligentní munice.

„Umožňují dosažení a udržení vzdušné převahy, což je závazná podmínka pro zajištění suverenity v národním vzdušném prostoru a v případě potřeby pro jeho obranu,“ konstatovala o schopnostech strojů rada v prohlášení.

Přehled, kde slouží letouny F-35

Časový plán nákupu ani počet letounů, které chce Rumunsko pořídit, ale rada blíže nespecifikovala. Nákup bude muset schválit také parlament. Obecně se však očekává široká podpora takového návrhu.

Oznámení totiž přichází poté, co Rumunsko v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu podstatně zvýšilo své výdaje na obranu až na 2,5 procenta HDP. S Ukrajinou země sdílí zhruba 650 kilometrovou hranici.

V Rumunsku je rovněž rozmístěn americký protiraketový systém Patriot a od loňska také vícenárodní bojová skupina NATO.

Rumunsko před časem místo stíhaček MiG-21 a MiG-29 ze sovětské éry pořídilo 17 starších strojů F-16 z Portugalska, loni na podzim pak padlo rozhodnutí o nákupu dalších 32 těchto strojů z Norska.

Shodou okolností rumunští letci s letouny F-16 právě střeží vzdušný prostor pobaltských republik v rámci takzvaného Air policingu a před několika dny zaznamenali první ostrý start k ruským bojovým strojům.

V té době rumunský prezident Iohannis avizoval, že Bukurešť o strojích F-35 v budoucnu uvažuje.

V rámci rozsáhlejších obranných investic rumunské ministerstvo obrany před měsícem oznámilo, že země nakoupí americké tanky Abrams, podobně jako třeba Polsko.

O nákupu 24 letounů páté generace F-35 vyjednává také Česká republika. Do října letošního roku má ministryně obrany Jana Černochová předložit vládě podmínky nákupu dojednané s americkou stranou.

Stíhačky F-35 nás zapojí do obrany celé Evropy, říká spoluautor doporučení

Polsko v roce 2019 rozhodlo o pořízení 32 letadel F-35 za 6,5 miliardy dolarů, v tehdejším kurzu za asi 153 miliard korun. Finsko loni podepsalo smlouvu na dodávky 64 těchto strojů za 9,4 miliardy dolarů (asi 226 miliard korun) a Německo oznámilo nákup 35 kusů.

Letos v lednu pak Kanada potvrdila, že pro své Královské letectvo pořídí 88 nejmodernějších letounů F-35 za 19 miliard amerických dolarů, v přepočtu přes 420 miliard korun.

, natoaktual.cz

Video