Výsledky referenda o nové irácké ústavě budou známy za několik dní.

Výsledky referenda o nové irácké ústavě budou známy za několik dní. | foto: Reuters

Experti: Iráčané udělali další krok ke stabilitě

  • 38
Výsledky všeobecného referenda o nové irácké ústavě zatím nejsou známy. Pozorovatelé však předpokládají, že ústava přijata bude. Irák ale čeká ještě dlouhá cesta ke stabilitě, shodují se experti. Přijetí ústavy je podle nich důležitý krok.

Referendum mělo podle odborníků mimořádně klidný průběh. Bezpečnost zajišťovaly tisíce příslušníků iráckých ozbrojených složek i koaličních sil. Referendum sledoval na místě i český velvyslanec v Iráku Petr Voznica. - více zde

Petr Voznica, český velvyslanec v Iráku, bývalý velitel Sil územní obrany a velvyslanec v Litvě
Myslím, že jde o velmi významnou událost v historii Iráku. Všechny zainteresované strany vynaložily maximální úsilí, aby referendum o ústavě proběhlo hladce. Musíme však počkat na výsledky.

Ústava pravděpodobně přijata bude, ale tím proces zdaleka nekončí. Z nových parlamentních voleb vzejdou poslanci a vláda s legitimním mandátem. Už nepůjde o provizorní vládu. Nový parlament začne připravovat další dodatky k ústavě, možná ústavu novou. Politický proces stabilizace Iráku proto bude ještě velmi složitý a zajímavý.

Jan Eichler, historik z Ústavu mezinárodních vztahů
Přijetí ústavy bude pouze začátek dlouhé cesty k budování Iráku. Výsledek referenda ovlivní do jisté míry i celý Blízký východ.

Výsledkem referenda by však neměla být legitimizována americká intervence v roce 2003. Od té doby uběhlo už dva a půl roku a vezměte si, kolik za tu dobu zemřelo koaličních vojáků. Nikdo si zatím ani netroufl spočítat kolik obětí a škod bylo na irácké straně. Přijetí ústavy navíc není definitivním odvrácením hrozby možného rozpadu Iráku.

Vladimír Nálevka, historik z Univerzity Karlovy v Praze a člen České euroatlantické rady
Průběh referenda ukazuje, že irácká společnost už je unavena neustálými rozbroji a přeje si klid. Věřím, že ústava může být cestou ze slepé uličky, ve které se nyní Irák nachází. Nejsem ale přílišným optimistou, že to bude začátek demokracie v Iráku, spíše to bude začátek konce nestability země.

Petr Suchý, Mezinárodní politologický ústav
Zdá se, že úspěšné hlasování o ústavě lze označit za jeden z historických milníků na cestě postupné stabilizace Iráku.

Jde o významný úspěch demokratických sil v Iráku a v nemalé míře nelze upřít zásluhy ani Bushově administrativě. Je si však třeba uvědomit, že jde stále spíše jen o začátek než o definitivní nastolení pořádku a klidu.

, natoaktual.cz

Video