Speciální jednotka vojenské policie SOG. Ilustrační foto.

Speciální jednotka vojenské policie SOG. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Elitní vojáci dostali medaile za tvrdé boje v Afghánistánu

  • 7
Nejvyšší představitelé armády vyznamenali vojáky speciální jednotky vojenské policie SOG, kteří se vrátili se sedmiměsíční mise v jedné z nejrizikovějších oblastí Afghánistánu.

Elitní vojáci z jednotky pro speciální operace (SOG - Special Operations Group) působili od loňského října do letošního dubna v nebezpečné jižní provincii Hílmand, která je považována za baštu povstalců bývalého vládního hnutí Taliban.

Právě zde probíhají nejostřejší boje s islámskými radikály. Do přímých střetů se zapojili i Češi.

V hlavním sále ministerstva obrany dnes převzali ocenění více jak dvě desítky vojáků, kteří se v mise zúčastnili. Od představitelů armády obdrželi medaile Za službu v zahraničí, medaile Za nasazení v bojové misi, čestné pamětní odznaky Přemysla Otakara II., krále železného a zlatého, a Kříž Vojenské policie, za vynikající splnění úkolů mise.

První náměstek ministryně Martin Barták uvedl, že "vojáci dokázali svou připravenost ve zcela jiné misi a jiném prostředí, než byli dosud čeští vojáci zvyklí". Zkušenosti vojáků z této operace chce armáda využít při ochraně českého provinčního rekonstrukčního týmu, který začal nedávno působit v relativně klidnější provincii Lógar.

Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek připomněl, že během mise prošla jednotka velmi těžkým obdobím, když při sebevražedném atentátu zahynul jeden z českých vojáků. "Chci vám všem poděkovat za to, že i přes tuto citelnou ztrátu jste v sobě našli sílu a nepolevili jste při plnění každodenních povinností. Jsem na vás hrdý," řekl vojákům Picek.

SOG - přísně utajovaná jednotka
Jednotka SOG vznikla v srpnu 2002 pod křídly Vojenské policie. Příslušníkem jednotky se může stát pouze osoba, která již má zkušenosti z oblasti speciálních operací. Vojáci SOG se tak rekrutují především z výsadkových a průzkumných jednotek, zásahových složek policie nebo zpravodajských služeb.

Mezi hlavní úkoly přísně utajované jednotka, o jejíž činnosti se na veřejnost dostávají jen sporadické informace, patří boj proti terorismu, osvobozování osob z budov i letounů, záchrana rukojmí mimo území České republiky, ochrana VIP osob, zadržování hledaných osob během zahraničních misí nebo zásahy proti zvlášť nebezpečným pachatelům.

Příslušníci SOG často doprovázejí jako ochranka vládní činitele do rizikových zemí.

Kvůli vlastní bezpečnosti vojáků, kteří často operují skrytě a v civilu, armáda nezveřejňuje jejich totožnost ani tváře. Výcvik členů jednotky snese ta nejpřísnější srovnání s obdobnými jednotkami ve světě i u nás. Spolu s prostějovskou 601. skupinou speciálních sil patří SOG mezi elitní armádní útvary.

Jednotka se například podílela na zajištění bezpečnosti summitu NATO v Praze. Vojáci SOG působili v Afghánistánu, chránili český kontingent polní nemocnice v Iráku. Během koaličních invaze do Iráku příslušníci jednotky chránili českou ambasádu v Kuvajtu a později českou misi v Bagdádu.

Jednotka se poté stala součástí českého kontingentu vojenských policistů v jihoirácké Basře. Příslušníci SOG v té době například chránili britského premiéra Tony Blaira během jeho návštěvy Iráku. Britské velení si tehdy vyžádalo na jeho ochranu právě vojáky SOG.

, natoaktual.cz

Video