Draškovič: Srbové pomáhají zločincům

Srbskočernohorský ministr zahraničí Vuk Drašković tvrdí, že sbrští agenti vědí, kde se skrývá Ratko Mladić, nejhledanější Srb na seznamu Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii. Armáda včera prohledala další základnu, kde se měl skrývat.

"Vědí, zda je v Srbsku, a vědí, jestli tu není. Jsou za to placeny, aby to věděly," řekl v rozhovoru pro britský list Financial Times.

Šéf srbských bezpečnostních služeb Rade Bulatović jeho prohlášení vzápětí dementoval. "Jsou to absurdní obvinění, která se neopírají o fakta," uvedl Bulatović na internetové stránce srbské vlády. Dodal, že tento druh prohlášení je velmi škodlivý, protože odrazuje lidi obviněné u Mezinárodního trestního tribunálu ICTY od toho, aby se sami dobrovolně vzdávali soudu.

Bývalý vrchní velitel bosenskosrbské armády Mladić je stejně jako někdejší prezident bosenských Srbů Radovan Karadžić obviněn u ICTY z odpovědnosti za válečné zločiny a genocidu, které spáchaly bosenskosrbské jednotky pod jejich velením za bosenské války 1992-95. Oba se od skončení konfliktu skrývají. více ZDE

Drašković nedávno řekl, že srbské bezpečnostní síly pomáhají skrývat se také bývalému náčelníkovi generálního štábu jugoslávské armády Nebojšovi Pavkovičovi. Varoval, že pokud Bělehrad dovolí Pavkovičovi uniknout před justicí, ohrozí tím svoje vztahy s EU a svoji roli při jednání o konečném statusu jihosrbské provincie Kosova. Evropská unie upozornila Srbsko, že jeho perspektivy vstoupit do unie závisejí na plné spolupráci s trestním tribunálem.

Srbskočernohorská armáda včera prohledala vojenské základny, kde se měli podle informací, které dostala, skrývat Pavković a Mladić. Nepodařilo se je ale lokalizovat, uvedlo ministerstvo obrany.

"Zjistili jsme, že tyto informace nebyly pravdivé," řekl ministr obrany Prvoslav Davinić. "Bohužel vojenské služby nevědí, kde se Mladić a Pavković skrývají, jinak by náležitě reagovaly," dodal.

Srbsko je pod velkým tlakem Západu, aby vydalo lidi obviněné u ICTY z válečných zločinů. Srbská konzervativní vláda ale odmítá zatýkat obviněné, protože se bojí politických nepokojů vyvolaných nacionalisty. Bělehrad se v poslední době snaží spíše přesvědčovat obviněné, aby se sami vzdali. Od loňského října odjelo dobrovolně do Haagu 11 Srbů z Bosny a Srbska.

,

Video