Armáda převzala sledovací systém Věra

Česká armáda oficiálně převzala první kompletní pasivní sledovací systém Věra. Dosud disponovali vojáci zařízením, které nebylo kompletní. Unikátní systém dokáže odhalit vzdušné, pozemní i námořní cíle na vzdálenost kolem pěti set kilometrů.

Armáda disponuje plně funkčním systémem Věra od listopadu. K oficiálnímu předání však došlo až dnes.

Jak podle ČTK uvedl náčelník štábu armádního velení společných sil Jiří Jančík, Česká republika je díky systému věra momentálně vedoucím státem v oblasti pasivních sledovacích systémů v rámci států NATO.

Kompletní sledovací systém Věra je složen ze čtyř samostatných pojízdných antén, které pak pracují dohromady. Armáda však dosud měla pouze jedno takové zařízení v Českých Budějovicích.

Na plně funkčním systému jsou už odstraněny některé drobné technické nedostatky, které armáda během poloprovozního zařízení odhalila.

"Schopnosti systému Věra jsou unikátní. Pokud se podaří tento pasivní sledovací systém odzkoušet, zakomponovat do systému NATO a bude fungovat v praxi, pak bude jistě přínosem," řekl nedávno pro natoaktual.cz Karl Dahlhauser z amerického Pentagonu.

Právě Spojené státy mají o systém Věra vážný zájem. Po vyzkoušení systému uvažují dokonce o nákupu většího počtu této techniky. Česko mělo původně vyvézt Věry do Číny, obchod však zatrhla vlády po intervenci Američanů. Ti se obávají, že by nedůvěryhodné režimy mohly unikátní sledovací systém zneužít. - více zde

Jak uvedl velitel Specializovaných sil české armády, brigádní generál Petr Pavel, armáda bude mít zatím pouze jeden takové komplet. V budoucnu počítá s tím, že by dosavadní poloprovozní systém nechala dovybavit na plnohodnotný sledovací komplet.

Věra je nástupkyní známé Tamary. Česká armáda ji používá ke sledování leteckého provozu nad Českou republikou. Systém dokáže odhalit vzdušné, pozemní i námořní cíle na vzdálenost až pěti set kilometrů.  - více zde

Umí zachytit zdroje, které vyzařují radiové vlny. Bezpečně určí jejich polohu, identifikuje je a dokáže sledovat jejich dráhu. Označení pasivní znamená, že sama nic nevysílá a tudíž ji potencionální nepřítel nemůže zachytit.  - více zde

S pasivními sledovacími systémy, na které se Česká republika v rámci NATO specializuje, má přitom armáda smělé plány. Výsledkem má být nová jednotka s velitelstvím v Opavě, která bude mít až 500 specialistů. Zapojovat by se měla v operacích NATO.

Plných schopností by měla jednotka dosáhnout v lednu 2006. Jednotka vznikne sloučením stávajících posádek pasivních sledovacích systémů v Českých Budějovicích a skupinou pro elektronický boj v Opavě. Výhledově armáda počítá s tím, že se velitelství přestěhuje někdy kolem roku 2009 do Čáslavi.

, natoaktual.cz

Video