radar - ilustrační foto

radar - ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Američané chtějí zapojit Čechy do stavby protiraketové obrany

  • 64
V Praze začal očekávaný dvoudenní seminář o možném zapojení českých podniků do budování protiraketové obrany. Desítka amerických zbrojařských firem vyslala své zástupce, aby zjistili možnosti uplatnění Čechů na systému USA.

O seminář měly zájem jak české, tak americké firmy a instituce.

"Když jsem se bavil s Američany, zajímalo je, co Češi mohou nabídnout. Když jsem mluvil s Čechy, ptali se, co Američané chtějí," vysvětlil úvodem náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar hlavní smysl dvoudenního workshopu.

Jak naznačila přítomnost řady českých i amerických vysokých představitelů, včetně ředitele Agentury pro protiraketovou obranu (MDA) generála Henryho Oberinga a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, obě strany semináři přikládají velký význam.

"Je to vůbec poprvé v historii, co organizujeme takový seminář a v takovémto rozsahu," řekla před více než stovkou amerických i českých představitelů Nancy Morganová, náměstkyně generála Oberinga.

Vše o americkém radaru v Česku

Naznačila časový harmonogram rozvoje spolupráce na úrovni průmyslu, vědy i výzkumu, podle něhož by k prvnímu zapojení Čechů do práce na systémech protiraketové obrany mohlo dojít nejdříve v druhé půlce letošního roku.

"Dnešní seminář je průzkumnou fází, další tři měsíce budou obě strany hodnotit vzájemné nabídky a potřeby. V létě by se pak měly sejít vlády obou zemí k projednání dalšího postupu," řekla Morganová.

České firmy si věří
Dnes probíhají prezentace jak MDA, tak amerických firem, které se na protiraketové obraně už podílejí, jako Boeing, Lockheed-Martin, Raytheon či Northrup-Grumman. Během zítřka pak budou mít české i americké firmy příležitost se jednotlivě sejít u jednacích stolů a projít konkrétní možnosti spolupráce.

Český průmysl si ve svých schopnostech věří. "Podle mě máme americké straně mnoho co nabídnout i v oblasti protiraketové obrany," poznamenal náměstek ministra průmyslu Milan Hovorka. Připomněl úspěchy českých firem na poli sledovacích i radarových systémů, jako jsou Tamara a Věra.

Jeho slova podpořil i Vladislav Gabriel z Asociace obranného průmyslu. "Naše firmy dokáží poskytnout schopnosti od vývoje až po realizaci," řekl Gabriel, podle kterého jsou Češi silní například v informačních technologiích a systémech.

Běh na dlouhou trať
Jestli bude seminář úspěšný a dojde k zapojení českých firem do tohoto amerického systému, se neprojeví hned.

"Během semináře nelze čekat zázraky, dnes se žádné smlouvy nepodepíší, to přijde až časem," chladil vyhlídky na rychlé zahájení spolupráce náměstek Pojar.

Vzájemná spolupráce firem a vědeckých institucí by probíhala na základě zvláštní česko-americké dohody, která by měla Čechům umožnit účast na projektech spojených s budováním systémů protiraketové obrany.

Mezirezortní jednání k ní proběhnou v Praze tento pátek. Podobnou dohodu mají USA uzavřenou s Japonskem, Itálií, Austrálií, Velkou Británií a Dánskem.


Video