Krameriusovy c. k. pražské poštovské noviny, od konce ledna 1791 pak...

Krameriusovy c. k. pražské poštovské noviny, od konce ledna 1791 pak Krameriusovy c. k. vlastenecké noviny. | foto: ČTK

Výstava ukazuje tři sta let českých novin, úniková hra práci novinářů

  • 0
Tři sta let od vydání prvních česky psaných novin a vývoj periodického tisku v českých zemích ukazuje výstava Labyrint informací a ráj tisku v Národním muzeu. K vidění jsou i nejstarší české a německé noviny vydávané v českých zemích či zpravodajské letáky. Pořadatelé připravili i únikovou hru.

Výstava se koná v historické budově Národního muzea a ukazuje, jak se vyvíjely noviny a časopisy, jak se měnili čtenáři i novináři vlivem společenských a technologických změn nebo jak se proměňoval vztah žurnalistiky s politickou mocí.

První česky psané noviny se oficiálně jmenovaly Sobotní (Outerní) pražské poštovské noviny z rozličných zemí a krajin přicházející s obzvláštním Jeho císařské a královské Milosti nadáním obdarované, známé jsou ale pod kratším názvem Pražské poštovské noviny. Založil je Karel František Rosenmüller a vycházely dvakrát týdně v úterý a v sobotu.

První číslo vyšlo 4. února 1719, zprávy z českých zemí získávala redakce od svých zpravodajů převážně z měšťanského prostředí. Informace ze zahraničí překládali sami tiskaři v tiskárně, kde pracovalo kolem 12 lidí.

Noviny byly velmi popisné, protože neexistovaly fotografie ani detailnější obrázky, a zprávy ze zahraničí se do Prahy dostávaly třeba i s dvoutýdenním zpožděním. Noviny také před vydáním musel přečíst cenzor. Periodikum zaniklo roku 1772.

Kromě novin a letáků najdou návštěvníci výstavy mezi exponáty třeba osobní věci Václava Matěje Krameria, redakční stůl Karla Havlíčka a Jakuba Arbese, kompletní soubor předmětů ze šuplíku stolu redaktora Jaromíra Johna, novinářský zápisník Eduarda Basse či jeden z počítačů první redakce Blesku z roku 1992 nebo mezinárodní ocenění Zlaté pero svobody, které bylo symbolem odvahy novinářů a vydavatelů v roce 1968.

Národní muzeum výstavu připravilo s Unií vydavatelů.

Součástí výstavy je i úniková hra Fakescape, která má pomoci účastníkům v práci s informacemi a umožňuje jim vyzkoušet si práci novináře. Přístupná je skupinám návštěvníků každý pátek. Na hru je nutné se předem přihlásit a pod vedením studentů politologie z Masarykovy univerzity ji pak mohou zájemci během 45 minut absolvovat.

,

Video