Vančurovu cenu udělil FITES režiséru Vojtěchu Jasnému

  1:40aktualizováno  1:40

Nejhodnotnější počiny v oblasti audiovizuální tvorby odměnil včera Český filmový a televizní svaz FITES výročními cenami. Za přínos české a světové kinematografii udělil Cenu Vladislava Vančury režiséru Vojtěchu Jasnému, jehož díla z 60. let Procesí k panence, Až přijde kocour či Všichni dobří rodáci patří mezi nejvýznamnější v české kinematografii.

Devadesátiletý filmař převzal loni v listopadu Zlatou medaili Akademie múzických umění - před 70 lety byl jedním z jejích prvních studentů v oborech kamera a režie. Včerejšího ceremoniálu v Kulturním domě Plzeňka v Berouně se však kvůli zdravotnímu stavu nezúčastnil; křišťálovou plastiku za něj převzal producent Aleš Hudský. Vančurovou cenou byli od poloviny 90. let vyznamenáni například Jiří Menzel, Věra Chytilová, František Vláčil, Jan Špáta, Jiří Hubač, Arnošt Lustig, Miroslav Ondříček, Drahomíra Vihanová, Zdeněk Svěrák či Miloš Forman.

Další prestižní ocenění nesoucí jméno exprezidenta Václava Havla udělující se za přínos občanské společnosti převzal z rukou jeho bratra Ivana moderátor publicistického pořadu Hyde Park Civilizace Daniel Stach. Cenu Josefa Škvoreckého za adaptaci literárního díla obdržel za odvahu, fantazii, vtip a invenci scenárista a režisér Petr Zelenka. Knihou historika Jana Tesaře Mnichovský komplex se volně inspiroval pro scénář snímku Ztraceni v Mnichově.

Zelenka ale svůj snímek nepovažuje za adaptaci Tesařovy knihy. "Ta by měla vypadat jinak, tohle je klasická inspirace. Před lety jsem autorovi napsal dopis, že tak hodlám učinit. Setkali jsme se i osobně, určitě jsem to nedělal za jeho zády," řekl Zelenka ČTK. Šlo mu o to, aby se nedopustil nějakého zkreslení jeho tezí. "Což se může snadno stát, když knihu o 120 stránkách zredukujete do sedmiminutové scény," dodal.

Ceny za audiovizuální tvorbu Trilobit byly uděleny 16. ledna v Berouně. Zcela zvláštní cenu poroty ?Zlatý citrón? dostal senátor Jan Veleba (na fotografii masky) za opakované, politicky motivované vyhrožování České televizi. Jeho legislativní návrhy a veřejná vystoupení dokazují principiální nepochopení smyslu existence médií veřejné služby a znovu křísí touhu některých politiků proměnit službu veřejnosti v posluhu vlastním zájmům. (Foto:  ČTK/Krumphanzl Michal)

Mimořádné ocenění udělila porota v čele s Vladimírem Justem ukrajinskému režisérovi Olegu Sencovovi, nespravedlivě odsouzenému na 20 let za údajnou teroristickou činnost, ve skutečnosti pak za kritiku ruské okupace Krymu. Soud vyvolal mezinárodní protesty, k jeho propuštění vyzvala Evropská unie, Spojené státy i české ministerstvo zahraniční a Česká filmová a televizní akademie a FITES, který ho podpořil otevřeným dopisem.

Zcela zvláštní ocenění - Zlatý citrón udělili porotci senátoru Janu Velebovi "za opakované, politicky motivované vyhrožování České televizi". Tuto anticenu poprvé dostal Václav Klaus, předloni tvůrci seriálu Sanitka II jakožto symbolu profesního úpadku dramatické tvorby televize veřejné služby a pak Poslanecká sněmovna Parlamentu za neprůhledný systém volby mediálních rad.

Výroční ceny Trilobit Beroun získali režisér a spoluscenárista filmu Schmitke Stěpán Altrichter, režisér Petr Václav za dokument Zpověď zapomenutého a Kryštof a Matěj Hádkovi za psychologicky prokreslené portréty dvou bratrů v režii Jana Prušinovského ve filmu Kobry a užovky.

Ceny poroty patří režiséru Vojtěchu Kissovi za animovanou grotesku Anatomie pavouka, režiséru a kameramanovi Miroslavu Jankovi za dokument Evangelium podle Brabence a režiséru Martinu Vadasovi za dokument Nízká Vysoká hra.

Ceny udělil FITES podevětadvacáté. Porotci vybírali ze 109 titulů - hraných, dokumentárních, animovaných, zpravodajských či publicistických. Dalších 26 hodnotili členové dětské poroty - ocenili Radka Berana za loutkový snímek Malý Pán.

Režiséra cena potěšila. Už proto, že mnohokrát slyšel, že jeho film pro "malé" není. "Ale na projekcích jsem viděl vždycky pozitivní reakce," řekl ČTK. Malý Pán podle něj projel řadu festivalů a byl i oceněn. I proto připravuje pokračování.

Ceremoniál, který moderoval Jan Kraus, odvysílala Česká televize na programu ČT art.

Autor:
Témata: Vojtěch Jasný

Karel je normální člověk, ale má silnou auru, řekla o Gottovi Zelenková v Rozstřel

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Obavy z výhrůžek teroristů. Afgánské rádio zaměstnávající ženy končí

Studio afghánské ženské rozhlasové stanice "Šahrzad" ve městě Herat na...

Soukromá rozhlasová stanice Samaa ukončila vysílání v Afghánistánu. Stalo se tak po opakovaných výzvách, aby přestala...

Výzkum: Důvěryhodnost zpravodajského média ovlivňuje efektivnost reklamy

Ilustrační snímek

Důvěryhodná zpravodajská média přitahují čtenáře a ovlivňují jejich reakci na reklamu bez ohledu na formát. Podle...

Aplikace pro tablety: Vyzkoušejte nový bezpečný a superrychlý prohlížeč

Nové aplikace k nedělní koupeli (ilustrační snímek)

Kdo je nespokojený s rychlostí načítání webových stránek, může vyzkoušet testovací verzi připravovaného internetového...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz