Okamura se neomluvil a je v exekuci. Stejně se vymáhá i omluva za Pitomia

  • 174
Předseda SPD Tomio Okamura je v exekuci. Neomluvil se totiž Ústavu nezávislé žurnalistiky za to, že označil web HlídacíPes.org za podvodný a novináře „mediální žumpou“, i když mu to nařídil soud. Úřady začaly exekučně vymáhat i omluvu Okamurovi od týdeníku Reflex za to, že ho v roce 2012 nazval Pitomiem.

Pokud Tomio Okamura nesplní soudem uloženou povinnost, může mu exekutor dát až stotisícovou pokutu a pokud to neudělá ani poté, může exekutor ukládat další pokuty, které připadají státu. Informoval o tom ve středu server Hlídací pes. 

Podle Okamury je informace o exekuci „uspěchaná“, jelikož přes své právní zástupce podal už před několika měsíci dovolání. Podaná je i žádost o odklad výkonu rozhodnutí. Soud podle něj v této věci zatím nerozhodl.

„Exekuce je součástí naší snahy o obranu nezávislých médií v Česku. Není možné, aby na ně lidé jako Miloš Zeman, Andrej Babiš či Tomio Okamura a další nepřátelé svobody slova lživě a beztrestně útočili,“ uvedl na webu k vyhlášení exekuce zakladatel HlídacíPes.org a ředitel Ústavu nezávislé žurnalistiky Ondřej Neumann.

Spor se týká výroků z konce roku 2017, kdy Okamura na Facebooku reagoval na článek serveru, ve kterém autorka tvrdí, že politik v majetkovém přiznání neuvedl prodej podílu v pražské restauraci. Ten by musel evidovat v případě, pokud by částka přesáhla 100 tisíc korun. U prvoinstančního soudu ale zaznělo, že Okamura podíl prodal za 20 tisíc korun.

Okamura po vydání článku na sociální síti uvedl, že je web podvodný a „spojený s penězi George Sorose“. 

„Nemá smysl jakkoli věřit takovým novinářům, je to jedna velká mediální žumpa s cílem obelhávat dokola občany,“ napsal tehdy mimo jiné Okamura.

Žádný Pitomio, žádná žumpa. Politik dostane omluvu, ale omluví se taky

Předseda odvolacího senátu pražského vrchního soudu Jiří Čurda v květnu uvedl, že „reakce žalovaného přesáhla meze oprávněné kritiky“. Článek na serveru HlídacíPes.org sice podle Čurdy obsahoval chyby, následná kritika by se však měla pohybovat v určitých mantinelech. Potvrdil tak prvoinstanční verdikt, zamítl Okamurovo odvolání a rozhodl o tom, že Okamura musí na svém facebookovém profilu zveřejnit omluvu.

Exekuce na Reflex kvůli omluvě Okamurovi

Úřady rovněž začaly exekučně vymáhat soudní rozhodnutí, podle kterého se má týdeník Reflex omluvit Okamurovi za to, že ho v roce 2012 nazval Pitomiem. ČTK to sdělila mluvčí hnutí SPD Barbora Šťastná. 

„V úterý nám bylo doručeno do datové schránky zahájení exekuce na mediální dům Czech News Center, vydavatele týdeníku Reflex, za nerespektování pravomocného rozsudku v kauze hanlivého označení Tomia Okamury,“ uvedla Šťastná.

Vydavatelství Czech News Center pro ČTK uvedlo, že se k záležitosti nebude vyjadřovat. Proti pravomocnému rozsudku vydavatelství podalo podle České televize dovolání k Nejvyššímu soudu. 

Pravomocně o omluvě rozhodl pražský vrchní soud v květnu. Výraz Pitomio je podle odvolacího senátu vulgární zkomoleninou politikova jména, která může zasáhnout do jeho osobnostních práv. Soud současně zamítl politikův požadavek na odškodnění 300 tisíc korun.

Právní moci už dříve nabyla část rozsudku, podle které se Reflex musí předsedovi SPD omluvit za to, že o něm v článcích z roku 2013 napsal, že byl poradcem bývalého premiéra Jiřího Paroubka a že „mu zkrachovala cestovka pro plyšáky“. 

Sporné články vycházely v Reflexu na konci roku 2012 a v roce 2013. V říjnu téhož roku se podnikatel Okamura stal poslancem za Úsvit přímé demokracie. V končící Sněmovně byl Okamura místopředsedou.

,

Video