Pokuta 250 tisíc korun za lež v teleshoppingu platí, rozhodl soud

  • 32
Kyperská firma Telemedia Interactv, která zajišťuje teleshoppingové bloky pro různé televizní stanice, neuspěla ve sporu s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) kvůli čtvrtmilionové pokutě. Městský soud v Praze ve středu zamítl žalobu firmy a potvrdil, že sankce za klamání diváků byla uložena oprávněně.

„Za osm tisíc korun mě tady necháváte čekat? Přitom vím, že tady můžete být opravdu velmi rychle, protože máme zaplé rychlé přepojování, takže opravdu ten, kdo zvedne telefon, tak ho náš systém okamžitě zaznamená a voláme hned zpátky,“ lákala moderátorka teleshoppingové hry „Zavolej a vyhraj“, která se vysílala 16. dubna 2018 vpodvečer na programu JOJ Family.

RRTV dospěla k závěru, že šlo o nekalé obchodní jednání. Uvedená interaktivní hra totiž podle pravidel zveřejněných na webu firmy fungovala tak, že diváci zavolali na telefonní číslo (s tarifem 90 korun za minutu) a po obdržení šesti tipů na čísla do loterie měli telefon zavěsit. Následně byl na konci kola náhodně vybrán jeden z diváků „matematickým algoritmem“. Vůbec tedy nezáleželo na rychlosti, s jakou se lidé na linku dovolali.

„Nátlak moderátorky a uvedení nepravdy o tzv. rychlém přepojování mohlo ovlivnit rozhodnutí diváků a dovést je ke koupi služby, k níž by za jiných okolností nepřistoupili. Jednalo se tedy o klamavou obchodní praktiku,
jelikož obsahovala věcně nesprávnou informaci a byla tedy nepravdivá,“ konstatovala RRTV a firmě uložila sankci 250 tisíc korun.

Hotovo za 12 minut

Telemedia Interactv odmítla, že moderátorka divákům lhala. Kvůli pokutě se obrátila na soud. Ten žalobu projednal tuto středu. Přestože kyperská firma o termínu veřejného zasedání věděla, žádný její zástupce nedorazil. Přišla jen právnička protistrany, tedy RRTV, která požádala o zamítnutí žaloby. Soud jí vyhověl. Projednání sporu včetně porady senátu a vyhlášení rozsudku trvalo 12 minut.

„Soud plně přisvědčuje závěru žalované (RRTV) v posouzení věci samé, toho samotného skutku, a neshledal důvodnou žádnou z argumentací žalobce, která proti tomu směřovala,“ uvedla předsedkyně senátu Ivanka Havlíková.

Odmítla názor Telemedia Interactv, že Rada pro rozhlasové a televizní vysílání pokutu dostatečně nezdůvodnila a sankce je příliš vysoká. „Soud neshledal, že by byla uložena ve zjevně nepřiměřené výši,“ prohlásila soudkyně. Připomněla, že postih mohl dosáhnout až 5 milionů korun.

Podle Havlíkové žalobkyně nijak nedoložila, že by pro ni byla čtvrtmilionová pokuta likvidační. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Firma ještě může podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Poplach kvůli „podvodnému“ teleshoppingu

Pro holding Telemedia, který připravuje interaktivní hry, věštecké linky či nabídky klenotů, nejde o první pokutu za nekalé praktiky. Firma musela v minulosti zaplatit například 200 tisíc korun za to, že v rámci teleshoppingu „Zóna lásky“ nebyli soutěžící „výslovně upozorněni písemně na obrazovce, že často budou na telefonní lince čekat i přesto, že moderátorka/moderátor nebude s žádným soutěžícím hovořit“.

V loňském roce aktivovali telefonní operátoři skupinu pro podvody kvůli pořadu „Rychlá hra“ vysílanému na TV Barrandov, který také připravovala Telemedia Interactv. Teleshopping nabízel divákům možnost vyhrát stovky až tisíce korun, pokud například uhodnou rozdíl mezi obrázky nebo jméno některého města. Aby se diváci mohli hry zúčastnit, museli volat na placenou linku, kde stál jeden hovor 95 korun.

Telefonní operátory na tento pořad upozornili Janek Rubeš a Honza Mikulka z YouTube kanálu Kluci z Prahy, kteří o „Rychlé hře“ natočili video. Podle tvůrců se jim pak ozvali lidé, včetně dětí a seniorů, kteří na telefonní lince „Rychlé hry“ provolali tisíce nebo desetitisíce korun. „Často šlo o přiznání dětí, které pořad sledovaly a bez svolení rodičů provolaly někdy i desítky tisíc korun,“ uvedli tehdy Rubeš a Mikulka ve vyjádření pro média. TV Barrandov po kritice pořad z vysílání stáhla.


Video