Radiojournal ve 30. letech 20. století organizoval propagační akce, které měly...

Radiojournal ve 30. letech 20. století organizoval propagační akce, které měly šířit povědomí o významu rozhlasu. Používal k tomu propagační autobus vybavený výkonnými reproduktory. | foto: Český rozhlas

Po výstavě v technickém muzeu rozhlas odhalil historii i na Google Arts & Culture

  • 2
Oslavy století Českého rozhlasu pokračují unikátní sbírkou na platformě Google Arts & Culture. Digitální kolekce fotografií, historických nahrávek a zajímavostí z rozhlasového archivu zájemci najdou na novém profilu rozhlasu. K výročí už běží i výstava v Národním technickém muzeu.

„Je nám ctí přivítat Český rozhlas, nejstarší rozhlasovou stanici v kontinentální Evropě, jako nového partnera Google Arts & Culture u příležitosti jejího stého výročí,“ uvedl ředitel laboratoře Google Arts & Culture Laurent Gaveau.

Smyslem projektu je zachovat kulturní dědictví rozhlasu v digitální podobě a současně je u příležitosti výročí představit publiku doma i v zahraničí, v češtině i v angličtině.

Český rozhlas se na Google Arts & Culture poprvé představuje prostřednictvím pěti příběhů, které obsahují více než sto třicet artefaktů a dvacet historických nahrávek.

„Návštěvníci našeho profilu na Google Arts & Culture uvidí třeba vypůjčený stan, ve kterém stanice zahájila vysílání, nebo nejrůznější vozidla, například propagační autobus Radiojournalu z 30. let,“ popsal generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Doplnil, že nechybí ani ukázky významných rozhlasových her nebo projevů ze zlomových okamžiků české a československé historie.

Století rozhlasu mapuje i technické muzeum

Dalším počinem k oslavám 100. výročí je výstava v Národním technickém muzeu, která potrvá do konce prosince, ukazuje technický i programový vývoj Českého rozhlasu i dnešní roli moderního veřejnoprávního média.

„Výstavu jsme koncipovali jako retrospektivní. Plynule na sebe navazující úseky lemované významnými historickými milníky, které máme spojené s českým prostředím, propojují na pomyslné časové ose roky 1923 a 2023,“ popsal autor a kurátor Národního technického muzea René Melkus.

V tomto úseku se odehrává příběh, který pořadatelé prostřednictvím bohatých muzejních sbírek sestavili do mozaiky, ve které jsou historické i současné přijímače aranžované způsobem připomínajícím výkladní skříně prvotřídních obchodních domů. Propojovacím prvkem jsou studiové přístroje – magnetofony, gramofony, mikrofony a samozřejmě nepostradatelné mixážní pulty.

Výstava ale kromě historie prezentuje i aktuální trendy a vyhlídky konzumace obsahu, způsoby jeho příjmu i distribuce.

Mezi historickými exponáty výrobní, přenosové a vysílací techniky na výstavě zaznívají příběhy připomínající století rozhlasového programu, významné události spojené s Českým, respektive s Československým rozhlasem, nebo osobnosti, které za nimi stály.

Návštěvníci díky různorodým formám poslechu mohou zažít rozmanitost rozhlasové produkce v průběhu uplynulého století, slibují pořadatelé.

„Na výstavě si můžete vyzkoušet nahrávání rozhlasové hry nebo rozhovoru s moderátorem, seznámíte se s výhodami moderní distribuce DAB+ a online aplikací mujRozhlas,“ doplnila Martina Poliaková z Oddělení strategického rozvoje Českého rozhlasu.

„Velice mne těší, že při příležitosti stého výročí našeho významného a nejstaršího veřejnoprávního média společně s Českým rozhlasem představíme návštěvníkům Národního technického muzea v mimořádné výstavě jeho současnost, vize i historii a rozhlasovou techniku,“ uvedl ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr.

Doplnil, že rozhlasovou sbírku muzea obohacovaly i významné osobnosti české kultury i průmyslu, jako například písničkář Karel Hašler nebo František Křižík.

Československo patřilo před sto lety k průkopníkům rozhlasového vysílání

Pamětní kousky z fondů Národního technického muzea doplněné výběrem z Českého rozhlasu návštěvníka provedou sedmi obdobími rozhlasové historie. Vystaveny jsou i vzácné exponáty se sbírek muzea.

„Výstava návštěvníky provede historií rozhlasové techniky a prostřednictvím poslechu her, pořadů či koncertů SOČR je také zavede do rozmanité rozhlasové produkce uplynulého století,“ přiblížil generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Archivní nahrávky Českého rozhlasu se návštěvníkům zhmotní v žánrových posleších pod tak zvanými audio sprchami – sportovními okamžiky, politickými událostmi, dramatickou tvorbou nebo pohádkami pro děti.

Další audia přes QR kód ozvučují dobové fotografie a doprovodné informace a další pořady si lze poslechnout při individuální procházce s vlastními sluchátky a aplikací mujRozhlas.

Dvakrát za hodinu se celým prostorem výstavy rozezní rozhlasový obsah pro společný poslech, a ve speciální tmavé místnosti pak zvukové aranžmá vystaví svět, kde se návštěvníkům zvuk zviditelní.

Český rozhlas rekapituluje 100 let existence v obrazové knize Rozhlasto

Dominantním prvkem sálu je datová socha sestavená na základě matematické vizualizace různorodých vztahů v rozhlase. Mezi vizuálními elementy nechybí světelné efekty, videoinstalace nebo originální výstavní grafika.

Dalším z neobyčejných exponátů pak je plně funkční vysílací pracoviště umístěné v budově muzea. V průběhu celé výstavy se odtud plánují živá vysílání pořadů vybraných stanic Českého rozhlasu.

Přímo na výstavě je pro zvídavé i nejmenší návštěvníky přichystán edukační koutek. Výstavu doprovodí bohatý program pro veřejnost a pravidelný vzdělávací program pro školy.

Český rozhlas slaví stoleté výročí novinkami ve vysílání i unikátní výstavou

Český rozhlas letos slaví 100 let od zahájení pravidelného vysílání, kdy začala v pražských Kbelích vysílat soukromá společnost Radiojournal. U příležitosti jubilea rozhlas připravil i programy pro veřejnost, jako například 18. května koncert v Riegrových sadech či novinky ve vysílání


Video