Méně peněz dostanou rodiny s dětmi. Ilustrační foto

Méně peněz dostanou rodiny s dětmi. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

ZMĚNY ROKU 2011: zapotí se kominíci a studenti, opasky si utáhnou všichni

  • 90
MF DNES a iDNES.cz vám přináší přehled změn roku 2011, který se dotýká prakticky všech. Škrty ve státním rozpočtu pocítí rodiče, státní zaměstnanci i lidé na nemocenské. Řidiči by si zase měli zkontrolovat, zda mají v autě nově vybavenou autolékárničku, jinak jim hrozí pokuta. Napilno budou mít letos kominíci i středoškoláci.

Mzdy, nájmy a daně

Ve většině nájemních bytů končí regulované nájemné s výjimkou největších měst a měst ve středních Čechách. Změna se týká statisíců domácností. Na nové výši platby se nájemník bude muset dohodnout s majitelem bytu. Případné spory budou řešit soudy.

Není to jediná věc, která přiměje české rodiny šetřit. Každý člověk, který vydělává, bude muset platit o 100 korun měsíčně vyšší daně. Jde o takzvanou "povodňovou stokorunu", která však ve skutečnosti zachraňuje propad ve státním rozpočtu.

Rodiny státních zaměstnanců se budou muset vyrovnat i se snížením platů, které prosadila vláda. Celkově dá stát na platy o 10 procent méně peněz než v roce 2010.

Menší porodné a rodičovská

Porodné budou pobírat pouze páry s příjmy nižšími než 17 tisíc korun, a to pouze na první dítě. Čtyřletá rodičovská bude nejméně výhodná a rodiče budou mít méně času se rozhodnout pro výhodnější, tříletou variantu.

Nově dostanou za čtyři roky o 45 600 Kč méně a o délce rodičovské se budou muset rozhodnout už do konce devátého měsíce věku dítěte. Čtyřletá rodičovská klesne na 216 600 Kč (matky bez nároku na mateřskou) a na 178 600 Kč (ostatní). Tříletá rodičovská se nemění, zůstává nejvýhodnější: celkem je to 235 600 korun. (více čtěte zde)

Nižší nemocenská

Když byl člověk nemocný, dostával do třicátého dne pracovní neschopnosti 60 procent vyměřovacího základu, mezi 31. až 60. dnem to bylo 66 procent, a pokud byl nemocný déle, šlo o 72 procent. V roce 2011 to bude za celé období jen 60 procent - opatření, které začalo platit letos, se prodlužuje natrvalo.

Stát se také o něco více zbavuje odpovědnosti za výplatu nemocenské. Po dobu následujících tří let mají zaměstnavatelé platit zaměstnancům nemocenskou místo dvou týdnů tři týdny. Teprve pak platí stát. První tři dny nemoci zůstávají bezplatné.

Firmy budou znevýhodněny i jinak. Ty, které dnes zaměstnávají pracovníky se zdravotním postižením, přijdou o slevu na dani. Podniky s více než 25 zaměstnanci a většinou postižených dodnes mohly uplatňovat poloviční slevu na dani z příjmů.

Méně peněz na péči

Od 1.1. 2011 se mění příspěvek na péči. V prvním stupni závislosti na péči (lehce zdravotně postižení) se měsíční příspěvek od státu sníží z dnešních 2 000 korun měsíčně na 800 korun.

Ztráta práce, menší pomoc

Přijdete-li o práci a zaměstnavatel vám vyplatí odstupné, nebudete mít odpovídající počet měsíců nárok na podporu v nezaměstnanosti. Navíc ti, kdo podají výpověď sami, musí počítat s nižší podporou. V prvních dvou měsících přijdou o pětinu peněz. Nezaměstnaní také od 1. ledna ztratí možnost přivýdělku. (podrobnosti týkající se lidí bez práce najdete zde)

Daně pro zaměstnané důchodce

Pracující důchodci, kteří si za rok k důchodu vydělají víc než 840 tisíc korun ročně (70 tisíc měsíčně), budou muset celý svůj důchod zdanit. Nebude pro ně tedy platit hranice, podle které se daní až důchod převyšující 24 tisíc korun.

Změny ve stavebním spoření

Státní příspěvek rodinám, které spoří na dům či byt, klesne na polovinu. Nyní se vyplácí 3 000 až 4 500 korun, nově půjde o 1 500 nebo 2 250 korun ročně. Navíc se zdaní úroky ze stavebního spoření - ty byly dosud osvobozené od daní.

Novinky pro řidiče

Pro kamiony se zvyšuje mýtné, na dálnicích o 25 procent. Řidiči s řidičským průkazem vydaným v letech 1994 až 2000 si ho měli do 31. prosince vyměnit, řada z nich to ale neudělala. Zároveň mají všichni ve voze mít nově vybavenou lékárničku a reflexní vestu. Za špatný řidičák či starou lékárničku hrozí pokuta.

Komínová vyhláška

Podle nového předpisu o požární bezpečnosti musí od ledna každý komín připojený k funkčnímu kotli na vytápění alespoň jednou za rok zkontrolovat kominík. Týká se to rodinných a bytových domů, ale také chat a chalup. Lidé tak zaplatí za kontrolu navíc nejméně 300 korun. Zájem o služby kominíků narostl kvůli vyhlášce tak, že by si ho lidé měli objednávat s velkým předstihem.

Výhodnější začátek podnikání

Zlepšují se podmínky pro nezaměstnané, kteří zatouží po živnosti. Pokud se lidé evidovaní na úřadu práce rozhodnou podnikat, mohou počítat s příspěvkem od státu ve výši zhruba 6 000 korun měsíčně.

Startují státní maturity

Letošní rok bude přelomový především pro středoškoláky. Poprvé je totiž čeká státní maturita, která se připravuje s několika odklady již čtrnáct let. Kromě "školních" maturit se tak letošní čtvrťáci musí připravit na písemné a ústní testy ze státní části zkoušky dospělosti. Na podzim si vybírali předměty a úroveň obtížnosti, většina si zvolila lehčí verzi.

Plošnému testování se ale nevyhnou zřejmě ani žáci ze základních škol. Ministr školství Josef Dobeš chce letos zatím pouze pilotně rozjet srovnávací testování v 5. a 9. ročnících.

Dražší pošta

Lidé si v novém roce připlatí za služby České pošty. Zdraží obyčejná i doporučená psaní nestandardních rozměrů, cenné balíky i pronájem poštovních přihrádek či služby SIPO. Hlouběji do kapes budou muset sáhnout i lidé, kteří budou chtít podat neskladnou zásilku. O kolik budou služby pošty dražší, čtěte zde.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video