Zloději ze sanitky vyvázli s podmínkou

  • 13
Praha - Bývalí zaměstnanci pražské záchranné služby, kteří bez skrupulí okrádali převážené pacienty, nepůjdou do vězení. Vyvázli s podmíněnými tresty. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 7, který dotáhl do konce případ bývalých záchranářů Dominika Trnky a Pavla Slabého. Ti měli během své služby okrást pacienty o věci za dvěstě tisíc korun.

Skutečnost, že obžalovaní nepůjdou do vězení, soud zdůvodnil nedávnou novelou trestního řádu, která ukládání nepodmíněných trestů v podobných případech výrazně omezuje.

Trnka se Slabým podle rozsudku v několika případech okradli pacienty, které převáželi do různých pražských nemocnic.

Brali jim šperky, vkladní knížky a peníze. V jednom případě měli dokonce okrást pacienta postiženého infarktem. "Zneužili svého postavení a situace, v níž člověk odkázaný na jejich pomoc nebude mít chuť a sílu hlídat si svůj majetek," shrnul případ soudce Tomáš Hájek.

Slabého obhájce se pokoušel vývoj celého případu zvrátit domněnkou, že peníze mohl krást někdo jiný, než záchranáři. To ale soud odmítl s tím, že důkazy jsou dostatečné.

Slabý už během policejního vyšetřování část peněz vrátil. Trnka naopak soudní líčení dlouho komplikoval svými častými pozdními příchody. Oba záchranáři musí podle rozsudku okradeným částku dvěstě tisíc korun zaplatit. Pět let také nebudou smět pracovat u záchranné služby nebo u bezpečnostních agentur. Proti rozsudku se ještě mohou odvolat.

Co muži udělali
Slabý s Trnkou loni přijeli k autu taxi, jehož řidič byl zraněn po konfliktu s kolegou. Než ho odvezli, ptali se ho, kde má doklady. Řekl jim, že jsou v kufru vozu v saku, spolu se zlatými řetězy a penězi. "Původně jsem si je chtěl vyndat sám, ale jeden ze záchranářů mi říkal, že se o to kolega postará," prohlásil taxikář. Ztrátu zjistil až v nemocnici. Kromě dvou zlatých řetězů mu chybělo 21 a půl tisíce z celkových 30 tisíc korun.

Jindy vezli obžalovaní do nemocnice invalidní důchodkyni předávkovanou prášky. Od manžela převzali kabelku s doklady, kde prý měla i 7000 korun. Žena tvrdí, že při převozu do nemocnice u ní nikdo neseděl a kabelku měli záchranáři. Tvrdí také, že auto cestou zastavilo a jeden z mužů jí sahal do kapes. "Se svědkyní jsem po celou dobu jízdy seděl v sanitce já. Do kapes jsem nelezl a kabelku měla na zemi, mohla ji vidět," prohlásil Slabý.

Muž stižený infarktem záchranáře viní, že mu v bytě vzali devět a půl tisíce korun. I on prý byl při převozu v sanitce sám. Cestou vůz zastavil. "Ten menší mi dal k obličeji škrabošku, já ji strhl," vyprávěl svědek. Slabý popřel, že by v bytě viděl peníze. Trnka prohlásil, že rouška, o níž svědek mluvil, byla kyslíková maska.

Kauzy, které otřásly záchrankami
Případ se dostal před soud v době, kdy sousedním Polskem otřásala aféra kupčení s mrtvými těly. Zatímco záměrné zabíjení v lodžské pohotovosti vyšetřování zatím nepotvrdilo, z úplatkářství již polští vyšetřovatelé obvinili 15 lidí.

Ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz řekl, že ani jeden z obžalovaných už u nich nepracuje. Před propuštěním byli oba krátce převedeni na jinou práci, za což bývalého zaměstnavatele žalují. "Tvrdí, že převedení na jinou práci bylo neplatné," řekl ředitel. Soud tento spor dosud nerozhodl.

K možnému okrádání pacientů Schwarz řekl, že při přijímání nových zaměstnanců dělá záchranná služba vše pro to, aby se podobné případy nestávaly. "Všichni musejí prokázat čistý trestní rejstřík, ptáme se na ně bývalého zaměstnavatele a procházejí psychologickými testy. Prověříme si ještě ve zkušební době, jak je člověk schopný a svědomitý, a s řadou se rozloučíme," řekl.

Schwarz uvedl, že od roku 1998 dostala záchranka 30 stížností kvůli ztrátě cenností, z toho šest loni. "Všechny, kteří mají podezření, že je někdo ze záchranářů okradl, odkazujeme na policii, aby tam podali trestní oznámení. Pokud vím, tento případ je jediný, kdy policie prokázala spáchání trestného činu," řekl.

Oznámení jsou podle Schwarze většinou vymyšlená. "Často si klienti záchytek myslí, že od nás vymohou náhradu škody za šperky a počítače, které jim někdo ukradl v hospodě nebo na ulici, když o sobě v opilosti nevěděli," podotkl.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video